Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Dukla mala ´Ružu´ pred tri a pol tisíc divákmi na lopate, záver sa nevydaril
A tím / MFK Dukla (PR) / 06.08.2022

Dukla mala ´Ružu´ pred tri a pol tisíc divákmi na lopate, záver sa nevydaril

Dukla mala ´Ružu´ pred tri a pol tisíc divákmi na lopate, záver sa nevydaril
Naši futbalisti banskobystrickej Dukly mali v 4. kole Fortuna ligy na dosah ďalšie body do tabuľky. V prvom domácom zápase aktuálnej sezóny na Štiavničkách pred skvelou tri a pol tisícovou kulisou viedli nad vicemajstrovským Ružomberkom 2:0. Lenže tretí gól nepridali a súper z Liptova sa v závere chytil i vhodnými striedaniami, pričom mu nechýbalo ani šťastie.

Do duelu vstúpili naši hráči fantasticky. Už v tretej minúte sa tešili z gólu, keď Migaľov center z pravej strany na zadnú žrď našiel hlavu Davida Depetrisa a bolo 1:0. Hostia mohli odpovedať v deviatej minúte po centri Fabiša a hlavičke Gereca, loptu spod brvna vyškriabal brankár Dukly Hruška. Po štvrťhodine kapitán Ružomberka Maslo z priameho kopu z vyše 25 metrov vyskúšal pozornosť nášho gólmana. O dve minúty sme mali čistú šancu, keď Slávik prihral šikovne Depetrisovi, ale náš útočník spoza rohu päťky Frühwalda nepokoril. O minútu mal po chybe brankára z Liptova a práci Záhumenského šancu aj banskobystrický kapitán Polievka, z rohu šestnástky to vyskúšal zaobaliť k protiľahlej žrdi, iba tesne ju minul. Na opačnej strane to vyskúšal z väčšej vzdialenosti razantnou strelou Fabiš a tiež iba tesne minul žrď. Následne prišli naše chvíle. Depetris to skúšal ľavačkou v dobrej šanci, jeho strela bola šťastne zo strany súpera zblokovaná. Potom Polievka sa predral cez dvoch protihráčov do pokutového územia, ocitol sa sám pred Frühwaldom, no tesne minul jeho svätyňu. Po polhodine sa ešte Migaľa dostal k odrazenej lopte, ale voľný z rohu šestnástky zle zakončil. Napokon sme sa tešili z vytúženého druhého gólu v 37. minúte. Najprv Slávik strieľal do gólmana Liptákov, od ktorého sa lopta poodrážala, získal ju napokon Ľubomír Willwéber, posunul si ju a tvrdo vypálil – zvýšil tak na 2:0. Mierne paralyzovaný súper sa zmohol na koncovku až v poslednej minúte prvého dejstva, postaral sa o ňu z 15 metrov z osi ihriska Luterán, ale Hruška bol na mieste.

Po zmene strán sa dlho nič významné nedialo. Liptáci akosi nehrozili. Polievka to skúšal priamo z rohového kopu, lopta putovala na zadnú žrď do vinkľa, ale Frühwald si túto situáciu postrážil. Rovnako zareagoval aj na Faškov priamy kop z asi 25 metrov. Veľkú možnosť sme mali v 65. minúte. Po akcii Migaľu z pravej strany išla lopta do ohňa, ale Depetris ju tesne minul a Záhumenský, ktorý uzatváral priestor na zadnej žrdi, pálil síce razantne z uhla, avšak proti bol brankár Ružomberka. Škoda ešte nepresnej hlavičky Richtárecha v sedemdesiatej minúte po centri Migaľu, pretože v 73. minúte striedajúci Kelemen nabral rýchlosť, dostal sa do šestnástky a v snahe ešte prihrať pred bránku trafil nohu nášho Pišoju, ktorý si zrazil loptu do vlastnej siete – 2:1. Ubehli iba tri minúty, keď stopér Dukly Kupčík zrazil Gereca a penaltu premenil kapitán ´Ruže´ Maslo2:2. Bola to studená sprcha pre bystrický tím. Súper bol razom na koni. Regáli ponúkol nepresný pokus z rohu šestnástky, my sme sa prezentovali tiež nepresnou strelou spoza šestnástky v podaní Záhumenského. V 83. minúte po centri Tučného z priameho kopu minul tesne našu bránku hlavou Malý. Vyšlo to napokon o tri minúty neskôr aktívnemu Kelemenovi . Regáli totiž vošiel do šestnástky, kde jeho strelu z otočky ešte náš stopér Pišoja zablokoval, ale akcia pokračovala a práve cez tohto beka Dukly sa uvoľnil spomínaný Kelemen tak, že spred päťky to trafil delovkou pod brvno – 2:3. Vicemajster teda za trinásť minút otočil duel i s kusiskom šťastia. V samom závere sme sa už na odpoveď nezmohli.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:3 (2:0)

Góly: 3. Depetris, 37. Willwéber, 86. Kelemen – 73. Pišoja (vlastný), 76. J. Maslo (z 11m), 86. Kelemen. ŽK: Záhumenský, Kupčík, Ľupták – J. Maslo, Kelemen. Rozhodovali: Dzivjak – Štofik, Straka, 3528 divákov.

Zostavy a striedania:

Dukla: Hruška – Migaľa, Kupčík, Prikryl, Záhumenský –  Ľupták, Willwéber (83. Franko) – Slávik (54. Pišoja), Faško (66. Richtárech), Polievka – Depetris (66. Mazan)

Ružomberok: Frühwald – Fabiš (66. Morong), J. Maslo, Mojžiš (46. Malý), Selecký (71. Madleňák)– Luterán (66. Kelemen), Lichý –  Tučný, Rakyta (46. Halabrín), Regáli – Gerec 

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi niečo hodnotí. Ešte som sa nespamätal z toho šoku, ako dopadol tento zápas. Hrali sme proti výbornému súperovi, organizovanému, ktorý vie, čo chce hrať do defenzívy aj ofenzívy. Mohli sme zápas za stavu 2:0 ukončiť tretím gólom, ale nestalo sa tak. Vedeli sme, že ak dá Ružomberok kontaktný gól, tak je schopný duel otočiť. Bohužiaľ sa to aj vyplnilo. Musíme sa z toho spamätať a ísť ďalej. Čo sa týka obratu súpera, nastal po tom, čo sme museli poprehadzovať pozície. Nútené striedanie Slávika nám určite uškodilo. Aďo Slávik do okamihu, kedy musel opustiť ihrisko odviedol výbornú robotu. Ešte ráno bol v takom stave, že sme nevedeli, či bude môcť nastúpiť, keďže mal nejaké zdravotné problémy. Jeho striedanie našu hru ovplyvnilo. V rozmedzí pár minút sme inkasovali v podstate tri góly, jeden nebol uznaný pre ofsajd, to by sa nám na prvoligovej scéne nemalo stávať. My si vyhodnotíme veci, ktoré boli v tomto zápase problémom, prečo sme inkasovali góly. Dôležité je, aby sme sa poučili, aby sme stále neanalyzovali to, čo sme urobili zle. Bolo v tomto zápase aj veľa dobrých vecí z našej strany, no máme nula bodov...“

David Depetris, strelec nášho prvého gólu: „Nie sme spokojní. Zápas sme mali celkom dobre rozohraný. Viac než sedemdesiat minút bol stav na ihrisku 2:0, tak je samozrejmé, že ten zápas máme dohrať lepšie, víťazne až do konca. Je kruté, keď vám dá súper tri góly za necelých pätnásť minút. Hostia sa dostali práve kontaktným gólom na 2:1 do hry, hoci druhý polčas neboli dovtedy poriadne pri šestnástke. Zrazu išli do rizika, dostavila sa penalta, bolo 2:2 a už bol znovu zápas otvorený. Rozhodujú malé detaily, ale poviem dnes i s rešpektom, že sme mali vyhrať tento duel. V prvom polčase sme mali veľa šancí, hrali sme dobre v bloku, boli sme koncentrovaní, chodili sme aj do protiútokov a mohli sme dať nielen dva, ale aj štyri góly. Na keby sa však nehrá. Už 2:0 bol dobrý výsledok, len škoda, že to tak v závere dopadlo. Musíme sa teraz pozerať dopredu a zvládnuť ďalšie zápasy. Chcel by som ešte pochváliť divákov, vytvorili nám super kulisu. Dúfam, že budú v takomto hojnom počte chodiť stále na štadión a my sa im určite budeme snažiť za to odvďačiť. Aj proti Ružomberku celý náš tím bojoval, ukázali sme hru srdcom, výsledok nebol taký, aký sme čakali, ale chcem veľmi pekne poďakovať ľuďom, že nám prišli fandiť. Mne to zatiaľ padá, dal som dnes tretí gól, ale bol by som oveľa radšej, ak by znamenal aspoň zisk bodu.“

Ľubomír Willwéber, strelec nášho druhého gólu: „Veľmi ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Pretože si myslím, že okrem tých pätnástich minút, počas ktorých nám dal Ružomberok tri góly, sme boli celý zápas lepší. V prvom polčase sme mohli dať aj štyri góly. Mali sme určite viac vyložených šancí , takže strašne ma to mrzí a určite aj celú kabínu. Neviem, čo sa stalo počas tých spomínaných pätnástich minút. Možno to bolo zapríčinené slabšou koncentráciou, malým poľavením, ale nemyslím si, že by niečo niekto schválne vypustil. Možno ´šťastíčko´ nám ušlo, neviem. Musíme si to prebrať na videu a uvidíme. Máme skúsený tím, ak vyhrávame 2:0 polčas, tak v tom druhom si to musíme jednoznačne postrážiť. Diváci dnes boli úžasní. Bol som pritom, keď Dukla vypadávala do druhej ligy, čo nebolo príjemné, ale teraz to bol krásny návrat po siedmich rokoch, len ma mrzí, že návrat sme neoslávili víťazstvom. Dúfame, že v ďalších zápasoch sa nám to už podarí.“

Peter Struhár, tréner Ružomberka: „Divák, ktorý prišiel na tento zápas, sa rozhodne nenudil. Videli sme útočný futbal z oboch strán. Videli sme góly, emócie. V prvom polčase boli domáci dôslednejší, silnejší v útokoch a trestali naše chyby, išli do vedenia 2:0. Z našej strany absentovala efektivita. Do druhého polčasu sme išli s tým, aby sme dali do 60. minúty kontaktný gól, čo sa nám nepodarilo. Museli sme teda riešiť striedania, ktoré nám vyšli. Striedajúci hráči doniesli na ihrisko patričnú kvalitu, aj nasedenie, energiu a duel sme napokon otočili. Potrebovali sme takéto víťazstvo. Ukázala sa sila kolektívu.“

PROGRAM:

Najbližší zápas odohráme v nedeľu 14. augusta20.30 hodine na Žitnom ostrove proti DAC 1904 Dunajská Streda. Náš súboj na ihrisku súpera odvysiela TV Dajto. .

Poradie:

V tabuľke je Dukla na 11. mieste s tromi bodmi, Dunajská Streda je druhá so siedmimi bodmi a Ružomberok prvý s ôsmimi.

FOTOGALÉRIA ALEX ALMÁŠI: