• Dukla po presvedčivom výkone oplatila Michalovciam prehru z 1. kola
A tím / MFK Dukla (PR) / 01.10.2022

Dukla po presvedčivom výkone oplatila Michalovciam prehru z 1. kola

Naši strelci gólov červenom drese, v popredí Faško

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly v 12. kole Fortuna ligy zdolali na Štiavničkách za daždivého počasia Michalovce 3:1 a vrátili súperovi prehru z východného Slovenska. Dvoma gólmi a prihrávkou na tretí sa prezentoval Michal Faško. Vynikal aj Robo Polievka a celkovo sme podali zodpovedný tímový výkon, keď sme zvládli množstvo súbojov a vytvorili si celý rad šancí. Dobre sme sa tak naladili na najbližší sobotňajší zápas doma s Trnavou.

V prvom polčase dominovali na ihrisku naši futbalisti, ktorí si vytvorili niekoľko šancí. Už v štvrtej minúte Polievka zamestnal brankára Száraza z priameho kopu spoza šestnástky. O minútu na to náš kapitán našiel v pokutovom území voľného Rymarenka po rýchlom prechode, ale ten mieril tesne vedľa žrdi už v súboji s vybiehajúcim gólmanom. V dvadsiatej minúte sa Faško iba zastreľoval z vyše dvadsiatich metrov, aby o šesť minút neskôr mohol byť v gólovej situácii. Rymarenko vysunul Polievku, ten sa presadil jeden na jedného, dobre vystrelil, Száraz loptu vyrazil a kapitán našej Dukly sa k nej ešte dostal, takže nacentroval do vnútra šestnástky a Michal Faško hlavou aj s prispením žrde otvoril skóre – 1:0. Mali sme aj ďalšie šance. Slávik pekne prenikal z pravej strany a poriadne preveril michalovského brankára. Následne Faško vyrazenú loptu poslal nad brvno. Zaujímavá príležitosť sa naskytla aj Polievkovi z ľavej strany pokutového územia, napol však iba bočnú sieť Szárazovej svätyne.

Na začiatku druhého polčasu hostia vyrovnali, keď Kotulov center našim chlapcom nezmyselne prepadol na nabiehajúceho Kanuho z druhej vlny, ktorý s prehľadom pokoril Hrušku – 1:1. Michalovce viedli iba päť minút, pretože v zadných radoch chybovali po aute Migaľu, čo využil s prehľadom číhajúci Michal Faško na pravej strany šestnástky ľavačkou – 2:1. A začali sme opäť produkovať hru, ktorá nás zdobila v prvom polčase. Už o dve minúty mohlo byť 3:1, pretože Polievka z asi pätnástich metrov mieril presne k žrdi a Száraza poriadne natiahol. A podobne tak urobil o malú chvíľu aj Rymarenko zakončením spoza šestnástky. Súper z východu republiky sa ešte mohol nadýchnuť po hodine hry, pretože Mendez poslal dobrú prihrávku do malého vápna na Da Silvu, lenže obetavý zákrok vykúzlil stopér Dukly Willwéber. Tretí náš gól napokon pridal po prienikovej prihrávke Faška Róbert Polievka, ktorý si šikovne vytvoril priestor zasekávačkou a technickou obaľovačkou k vzdialenejšej žrdi nedal Szárazovi šancu – 3:1. Krásny futbalový moment. V závere mohli naši Duklisti výsledok ešte prikrášliť, napríklad z brejku troch na dvoch, do koncovky sa dostal Polievka, ale hosťujúci Vaško predviedol dobrý blok. Po rohovom kope Uhrinčať hlavičkoval, ale tečovaná lopta išla tesne vedľa bránky. A po ďalšom rohu mal ešte príležitosť striedajúci Depetris, šikovne zakončoval presne k žrdi, Száraz sa opäť zaskvel. Nebyť jeho, mohli sme Michalovce zdolať i vyšším rozdielom.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 3:1 (1:0)

Góly: 26. a 54. Faško, 69. Polievka  49. Kanu. Rozhodovali: Kružliak – Vitko, Košecký. ŽK: Polievka, Faško - Jeřábek. Diváci: 734.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber (69. Mayounga), Záhumenský – Richtárech (59. Gašparovič), B. Ľupták – Slávik (84. Pišoja), Faško, Rymarenko (84. Depetris) – Polievka (84. Franko)

Michalovce: Száraz – Kotula, Jeřábek, Vaško, Mendez – Njie (86. Petrík) – Marcin, Slebodník (46. Begala), Kanu, Jánošík (74. Žofčák) – Da Silva (74. Adekunle)

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Dukly: Zmenili sme výkon, lebo s Liptovským Mikulášom a ani doma so Skalicou počas prvých polčasov nebol dobrý. Zmenili sme aj herný systém i spôsob bránenia. Išli sme do vyššieho pressingu i rizika, no oplatilo sa. Chalani odviedli presne to, čo sme si povedali a nacvičovali. Nechceli sme Michalovce pustiť do medzihry, lebo majú dobré mužstvo, ktoré hrá kombinačne. Napádali sme vysoko, aby nemohli hrať hostia svoju hru. Myslím si, že sa nám to darilo skoro celý zápas, okrem štyroch minút na začiatku druhého polčasu. Zaslúžene sme vyhrali.“

Michal Faško, strelec dvoch našich gólov, na tretí prihral: „Myslím si, že už v prvom polčase sme mohli dať viac než jeden gól a bolo by to pokojnejšie. Avšak super reakcia po inkasovanom góle v druhom polčase, keď sme trošku nezachytili jeho úvod. Je to zaslúžené víťazstvo, čo nás teší. Doma musíme body zbierať. Pomohli sme si aj v tabuľke, takže paráda. Na hetrik som nepomýšľal, zase by som musel platiť niečo do kabíny. Už v pohári som dal hetrik, takže by to bolo možno drahé (úsmev). Takto ma to tiež teší, že som pomohol mužstvu. Prvoradé sú tri body, za to som rád. Čo sa týka posledných priaznivejších výsledkov, zmenili sme systém oproti úvodu sezóny, tento nám viac vyhovuje. Driapeme, šliapeme všetci jeden za druhého. Prvoradé sú body, tie zbierame, takže super.“

Róbert Polievka, strelec tretieho nášho gólu, na prvý prihral: „Myslím si, že od prvej minúty bolo vidno, že dnes chceme a potrebujeme získať tri body. Potvrdili sme to nielen výsledkom, ale aj dobrou hrou. Nasadenie i bojovnosť sa pretavila do troch bodov. Ja som hrdý na toto mužstvo a vďačný za predvedený výkon. Vedeli sme, že Michalovciam potrebujeme oplatiť prehru u nich výhrou u nás. Teraz sa to preklápa, otáča sa súťaž a každé tri body doma budú pre nás vzácne. Vieme totiž, akí súperi nás čakajú. Chcel by som sa teda pozerať dnes nielen na tri body, ale aj na výkon, pretože sme predviedli dobrú kvalitu . Ak na toto nadviažeme, môžeme byť platným mužstvom v lige. Teší ma môj šiesty gól v sezóne, že sa mi strelecky darí a pevne verím, že tomu nie je koniec, ale už som sa viackrát vyjadril, že ma najviac teší tímový výkon.“

Richard Höger, asistent a zastupujúci tréner Michaloviec: „Zaslúžené víťazstvo domácich. Rozhodla nielen individuálna kvalita Faška a Polievku, ale aj ochota Bystričanov ísť do súboja a vyhrať ho, pobiť sa vo všetkých častiach ihriska, nielen v jednej a druhej šestnástke. Domáci boli v podstate počas celého zápasu dôraznejší a súbojovejší, preto zaslúžene vyhrali.“

PROGRAM:

Najbližší ligový zápas odohráme v sobotu 2. októbra18.00 hodine, keď si doma na Štiavničkách zmeriame sily so slávnym Spartakom Trnava.

Poradie:

[poradie] 1. Slovan 23b**, 2. Podbrezová 20b**, 3. Trnava 19b*, 4. Žilina 19b, 5. D. Streda 19b*, 6. Ružomberok 17b*, 7. DUKLA 16b, 8. Skalica 12b, 9. Trenčín 12b, 10. Michalovce 11b*, 11. Z. Moravce 7b**, 12. L. Mikuláš 4b. [/poradie]

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** - mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

Ostatné výsledky:

L. Mikuláš - D. Streda 0:1, Žilina – Trenčín 1:1, Ružomberok – Skalica 2:0.

FOTOGALÉRIA DÁVID KLIBÁNI:

Posledné kolo hráme v D. Strede, ale Fortuna liga vyvrcholí až súbojmi play off o Konferenčnú ligu