• Futbalový kolorit Slovenského pohára v Brezne mal nádhernú divácku kulisu
A tím / Jozef Mazár / 14.08.2019

Futbalový kolorit Slovenského pohára v Brezne mal nádhernú divácku kulisu

Tento záber bude približovať aktérov II. kola Slovenského pohára vo futbale, ktoré odohrali na štadióne FK Brezno domáci futbalisti, účastníci 5. ligy s favorizovaným MFK Dukla Banská Bystrica. Hostia zvíťazili 3:1, hoci za svoj výkon v II. polčase počuli od mnohých, ktorí súboj sledovali veľa kritických slov. Foto: Matin Pôbiš

Takmer 2200 divákov bolo zvedavých na štart druholigového MFK Dukla Banská Bystrica na Horehroní v Brezne.

Ideálne futbalové počasie, kvalitný trávnik a úvodné slová z ampliónu na štadióne v Brezne dotvárali rámec II. kola Slovenského pohára, ktorý na tribúne jeden z prítomných divákov okomentoval pred úvodným hvizdom rozhodcu Maroša Libiaka slovami k domácim hráčom takto: „Chlapci, aj futbalová odvaha sa oprávnene pokladá za jednu z podstatných herných vlastností, Súpera máte výnimočného, privítajme ho odvážnou hrou.“

Keď to dopovedal, z ampliónu okrem iného znelo: „Tešíme sa na skvelé futbalové divadlo. Privítajme potleskom mužstvo opradené bohatou futbalovou históriou...“  Potom začali oba kolektívy približovať ponuky zo svojich herných činností. Mohli by sme menovať minúty, centrované lopty či dobré strelecké príležitosti zo strany hostí, ale tie divák právom očakával. Hráči v elegantnom červenom oblečení s logom MFK Dukla na hrudi jeho predpoklady v tréningovom tempe spĺňali a diváci sa bavili nad akciami, pri zrode ktorých stáli buď skúsení ligoví harcovníci Saša Savič, Gabriel Snitka, alebo zo skupiny mladších Patrik Prikryl, Viktor Tóth či po dlhodobom zranení navrátivší sa Pater Koláti, no rovnako živo analyzovali hru mladíkov Samuela Straku, Mariána Hrudkaya či Gabriela Holuba, pokiaľ bol na ihrisku.

Tlieskali napríklad v 16. minúte keď sa o strelu spoza šestnástky pričinil domáci Samuel Floch, ktorá síce smerovala nad bránu, ale prišla aj z kopačiek chlapcov v tmavom oblečení. Hostia útočili do plných, snažili sa o krídelné prieniky, počas ktorých si na nedostatok dotykovs loptou nemohli sťažovať napríklad ani mladíci Hrudkay či Holub, ktorí ešte nedávno obliekali dorastenecké dresy.

Keď v 25. minúte poslal dlhý pas takmer cez celé ihrisko na Hrudkaya Prikryl a ten si umne prebral na hrote loptu, šikovne s ňou predbehol jedného z domácich obrancov a pokojom skúseného matadora dal vedúci gól červených, diváci vidiac stálu hernú prevahu mužstva MFK očakávali aj góly ďalšie. Bola to však prevaha neplodná. A tak futbalový divák potleskom ocenil aj druhý polčasový strelecký pokus zo strany Brezna v 30. minúte, kedy išla priamo na bránu nezamestnaného mladého Nôtu z kopačky vôbec prvá strela zápasu. Bola skôr propagačná, než tvrdá. Prišla však 42. minúta a po mnohých centrovaných loptách či málo vydarených pokusoch o zakončenie veterán Gabriel Snitka vyslal loptu technicky zahranú, po zemi do rohu po pravej ruke brankára Jakuba Kučeru a bolo 0:2.

Keď otvoril rozhodca Libiak hvizdom do píšťalky druhý polčas, zo strany MFK Dukla to futbalová hra nebola. Ani starí páni by sa neznížili k tomu, čo začalo predvádzať hráčske zoskupenie trénera Stanislava Vargu. Jedna tvrdá strela priamo na bránu z kopačny Jozefa Dolného, ktorú domáci brankár kryl nezakryla rozháranosť akú divák chtiac- nechtiach sledoval, či sa zabával na ojedinelých útokoch domáceho kolektívu.

Jeho chlapci úžasne túžili uhrať čestný výsledok. Aj sa im to podarilo. Ak niekto bude tvrdiť, že MFK Dukla chcela byť profesorom, potom je potrebné opýtať sa v čom malo mať také tvrdenie opodstatnenie?... Veď podľa našej mienky nešlo v spomenutých fázach hry ani o priemerné tréningové nasadenie zrovna napríklad piatoligového mužstva... Ak bude od niekoho, kto túto časť zápasu v podaní MFK Dukla videl uverejnené v komentároch pozitívne hodnotenie patrí sa rovnako verejne tvrdiť: Nič by nemohlo v takej miere uviesť futbalového fanúšika či objektívneho novinára do stavu vytvoriť dištanciu medzi niečím nefutbalovým a ním samým ako práve humor. Ak by to bol stav vojnový, potom je potrebné upozorniť ešte otvorenejšie, že aj vojna futbalová je hrozná, ohromujúca zmiešanina slávy a odporu, pýchy a žalosti...futbalová vojna priťahuje neprajníkov futbalu fair – play spôsobom ponúkaného, dôstojného, fascinuje duše tých, ktorí potrebujú strašidelné zaklínadlá, aby...Ach nie, o futbalových vojnách ani nerozmýšľajme.

Radšej sa venujme ďalším minútam a nie, možno pozápasovým náladám. Keď v závere zápasu prichádzali postupne na ihrisko skúsení futbalisti hostí Lukáš Migaľa či neskôr i Róbert Polievka, to už domáci pritvrdili obranné zákroky, v rukách rozhodcu Libiaka pribúdali žlté karty, ale po jednej chybnej rozohrávke na poste stoppéra hrajúceho Samuela Straku prišiel aj prvý gól do siete hosťujúceho Nôtu ako trest za tú futbalovú biedu, hlavne zo strany hostí, na ktorú sa museli tí skvelí diváci pozerať. Zvykne sa aj pri futbale v takých situáciách pripomenúť, že v skutočnosti je víťazom ten, kto premôže vtipom, alebo dôvtipom svoj hnev. MFK Dukla tak v záverečných 2 minútach urobila. Najskôr ešte zaregistrovala, keď dobrú príležitosť z 5 krokov zahodil domáci Pribula, že Brezno by rado urobilo zo stretnutia drámu. Ale práve o pár sekúnd neskôr Jozef Dolný ideálne našiel krížnym pasom mladého Hrudkaya a ten dal bodku za zápasom, o ktorom možno písať i tak, že v histórii Slovenského pohára to bol iba druhý zápas, v ktorom zvíťazila Banská Bystrica nad Breznom s logom Dukla na svojej hrudi.

Predtým, ešte za čias tej úspešnej, vojenskej Dukly podľahla Banská Bystrica v Slovenskom pohári Breznu 2:3, keď ten druhý gól vsietila dokonca v 90. minúte! Veru, aj tak nevyspytateľný vie byť futbal.

Zostava MFK Dukla: Nôta – Gaško, Straka, Pribyl – Koláti, V.Tóth, Snitka, S.Savič – Hrudkay, Dolný, Holub. V II. polčase striedali: Saviča Migaľa, Prikryla Polievka a Holuba Galko. Dukla, teda, nastúpila bez zranených či nemocných Vaščáka, Kupčíka, Staršieho, Vajdu, Laksíka, Brodzianskeho a Strachana, ktorý podľa predbežných informácií s futbalom pre školské povinnosti skončil.

Manažér FK Brezno Marek Makuša zápas okomentoval slovami: „ V takých chvíľach, keď mužstvo poskytne zábavu tisíckam divákov sa zavše vrátim aj do mojich druholigových futbalových čias tu v Brezne. Ďakujem všetkým, ktorí vytvorili tento krásny a vzácny rámec II. kolu Slovenského pohára v Brezne. Deň 13. august 2019 bude patriť rozhodne medzi krásne medzníky futbalu u nás v Brezne. Dalo sa predpokladať, že MFK Dukla bude futbalovejšia i skúsenejšia, hoci sa v jej zostave objavilo veľa mladých, málo známych futbalových tvárí. Diváci boli skvelí. “

Pre štatistikov a faktografiu:
FK Brezno – MFK Dukla Banská Bystrica 1:3 (0:2), II. kolo Slovenského pohára v Brezne, dňa 13. augusta 2019.
Góly dávali: 76. Trajteľ – 25. a 88. Hrudkay, 42. Snitka.
Žlté karty: Kučera, Vozár, Molčan (všetci Brezno).
Rozhodovali: Libiak – Bednár, Poruban. Zápas sledovalo 2118 divákov.