Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Fyzická pripravenosť ako zbraň: Andrej Caban o príprave Dukly na derby s Podbrezovou
A tím / MFK Dukla / 04.12.2024

Fyzická pripravenosť ako zbraň: Andrej Caban o príprave Dukly na derby s Podbrezovou

Fyzická pripravenosť ako zbraň: Andrej Caban o príprave Dukly na derby s Podbrezovou
Základy úspechu sa kladú na tréningoch – Andrej Caban, kondičný tréner MFK Dukla Banská Bystrica, odhaľuje recept na fyzickú pripravenosť tímu pred prestížnym pohronským derby s Podbrezovou. Ako udržiava hráčov v špičkovej forme, čím sa líši práca s reprezentantmi do 21 rokov a aké faktory rozhodnú zápas, ktorý rozprúdi emócie fanúšikov? Zistite, ako sa Dukla pripravuje na tento kľúčový zápas!

Ako pristupujete ku kondičným tréningom pred zimnou prestávkou?

Náš prístup k tréningovému procesu zostáva konzistentný a nemeníme ho ani v období, ktoré je tri týždne pred ukončením jesennej časti sezóny. Snažíme sa zachovávať náš zaužívaný trend a metodiku tréningov, ktoré sú osvedčené a prinášajú požadované výsledky.

Pri A-mužstve Dukly Banská Bystrica pôsobíte vo funkcii kondičných trénerov dvaja. Aké sú vaše hlavné úlohy v rámci tímu?

S kolegom Dávidom Brünnom komunikujeme dennodenne, ale na tréningoch resp. zápasoch sa striedame. Hlavným cieľom našej práce je zlepšovať pohybový výkon hráčov a súčasne minimalizovať riziko zranení, ktoré by mohli ohroziť ich schopnosť podávať optimálne výkony.

Tím Dukly čaká derby o Horehronie s Podbrezovou. Posledné tri zápasy skončili nerozhodným výsledkom, pripravíte chlapcov nejako špeciálne?

Zápasy proti Podbrezovej sú vždy špecifické, keďže ich fanúšikovia aj hráči vnímajú ako pohronské derby. Tento náboj prirodzene dodáva stretnutiam na ihrisku viac emócií a rivality. Napriek tomu zostávame verní našej zaužívanej príprave, ktorá sa ukazuje ako efektívna. Nepovažujeme za potrebné meniť základný prístup len kvôli špecifikám derby, pretože dlhodobá konzistencia a disciplína v tréningu sú kľúčom k úspechu.

Tri a pol roka ste pôsobili v Podbrezovej. Keby sa máte spätne obhliadnuť, tak vnímate, že by rozdielna klubová filozofia vplývala na kondičnú prípravu hráčov? Líši sa napríklad dôraz na rýchlosť, vytrvalosť alebo silu?

Každý klub má vlastnú filozofiu. Počas poslednej polsezóny prišli noví manažéri, ktorí ju zmenili na zameranie sa na rozvoj mladých hráčov. Čo sa týka kondičnej prípravy, nejde len o nás, ale celkovo sa futbal za posledné roky výrazne zmenil a zdynamizoval. Kladený je väčší dôraz na rýchlosť a intenzitu pohybu hráčov (akcelerácie, decelerácie, vysokointenzívny beh). Samozrejme, s tým súvisí aj sila a špeciálna vytrvalosť.

Aké aspekty kondičnej pripravenosti môžu podľa Vás rozhodnúť tento zápas?

Zápas medzi Duklou Banská Bystrica a Podbrezovou bude veľmi vyrovnaný, keďže oba celky sú známe svojím aktívnym herným štýlom, ktorý je založený na dynamike, pohybe a vysokej intenzite hry. Vzhľadom na to, že sme susedia v tabuľke, tak fyzická pripravenosť bude dôležitá. Výdrž, rýchlostná vytrvalosť a schopnosť rýchlo regenerovať po náročných úsekoch hry budú zásadné.

S mužstvom trávite pravdepodobne veľa času, čo znamená, že poznáte do istej miery aj ich osobnosti. Keby ste hráčom oznámili, že kondičný tréning sa ruší, kto by bol najšťastnejší a kto by to bral naozaj tragicky?

Hráči sú rôzni a každý má svoj vlastný prístup ku kondičným tréningom. Sú takí, ktorí by sa možno na prvý pohľad potešili, keby sa tréning zrušil, pretože by to vnímali ako chvíľu voľna. No musím povedať, že naša partia je natoľko profesionálna, že väčšina by si pravdepodobne ten tréning nahradila individuálne, pretože chápu jeho dôležitosť.

Okrem Dukly ste kondičným trénerom aj v slovenskej reprezentácii do 21 rokov, v ktorej figurujú aj dvaja hráči z bystrickej Dukly. Ako sa Vaša dvojitá spolupráca premieta do ich kondičnej prípravy?

Áno, z klubu je nás tam ešte viac. Asistent trénera Mário Auxt, bývalý tréner brankárov Tomáš Čechovič, hlavný tréner Jaroslav Kentoš, ktorý je bývalým hráčom našej Dukly a samozrejme aj Veslo (Dominik Veselovský) so Šikym (Nicolas Šikula). Počas reprezentačných zrazov nemáme veľa času na kondičný tréning, keďže za 9-10 dní hráme dva zápasy. S našimi chalanmi pracujem hlavne individuálne v posilňovni.

V čom je rozdiel medzi kondičnou prípravou mladých reprezentantov a hráčov v seniorskej futbalovej lige?

Rozdiel spočíva predovšetkým v manažmente zaťaženia a dostupnom čase. V seniorskej lige máme na tréning hráčov viac času, takže môžeme detailne plánovať a systematicky rozvíjať ich fyzické schopnosti. Naopak, pri reprezentácii do 21 rokov sú zrazy krátke a intenzívne. Hlavným cieľom je zabezpečiť, aby boli hráči na zápasy maximálne fyzicky pripravení, pričom kladieme dôraz na regeneráciu a efektívnu prípravu. V seniorskom futbale sa viac pracuje na dlhodobej kondičnej adaptácii, zatiaľ čo v reprezentácii mladých hráčov je práca prispôsobená požiadavkám zápasového programu.