• Aktuality
  • Jakub Uhrinčať – budúcnosť Dukly
A tím / Miroslav Čief / 07.07.2020

Jakub Uhrinčať – budúcnosť Dukly

Jakub Uhrinčať – budúcnosť Dukly
Po Adamovi Hanesovi, ktorý podpísal s klubom svoj prvý profesionálny kontrakt, predstavujeme fanúšikom MFK Dukla Banská Bystrica ďalšiu futbalovú nádej pod Urpínom – tentokrát je ňou 19- ročný Jakub Uhrinčať, rodák z nášho mesta, no 3 roky pôsobiaci v doraste MFK Ružomberok. Do nášho materského klubu sa vrátil v zimnej prestávke a popri svojich povinnostiach v staršom doraste U19 začal trénovať s A- tímom, s ktorým sa pripravuje dodnes. Defenzívny univerzál (chameleón) nám v rozhovore povedal o sebe viac.

Na úvod nás zaujímali jeho začiatky s futbalom. „Odmalička som mal vzťah k športu, viedli ma k tomu rodičia. S futbalom som začal už ako 5- ročný v Dukle s o rok staršími chlapcami a postupne som prechádzal kategóriami pod taktovkou trénerov Valacha a Poljovku, či ďalších, ktorým som za všetko nesmierne vďačný. Z mojich prvých kariérnych úspechov spomeniem Majstrovstvá Slovenska v kategórii U15, kde sme vybojovali 3. miesto či napríklad víťazstvo v 1. lige mladších žiakov. Začiatkom môjho dorasteneckého obdobia som odišiel do Ružomberka, keď Dukla na chvíľu vypadla z prvej dorasteneckej ligy, ale po troch rokoch som dostal príležitosť opäť sa vrátiť,“ začal rozprávanie a pokračoval.

Jeho návrat sa zrodil v zimnej prestávke. Súvisel primárne s tým, aby sa Jakub pripojil k staršiemu dorastu, ktorého čakal ťažký záchranársky boj. Jakub sa okamžite zaradil k ťahúňom tímu. „Ozval sa mi tréner z U19 Daniel Valach, ktorý ma v podstate aj vychoval v nižších ročníkoch, s tým, že mi všetko vysvetlil a bolo len na mne, či sa rozhodnem prísť do Bystrice. Od tej chvíle som však neváhal a bol som presvedčený, že je to ten správny krok k môjmu futbalovému rastu. Samozrejme, nešiel som do neznámeho prostredia, keďže som v Dukle odmalička vyrastal. Sledoval som väčšinu zápasov 19- tky aj A- tímu Dukly, takže som chalanov či už priamo alebo nepriamo poznal,“ rozmotával niť svojho príchodu.

Za U19 stihol pred ukončením súťaže kvôli ochoreniu COVID-19 3 zápasy. So Žilinou (1:2), v Senici (2:2) a s DAC Dunajská Streda (0:1). Ako ich hodnotí? „Výsledkovo sme z týchto zápasov mohli určite vyťažiť viac. Prvý zápas so Žilinou bol z tých troch asi ten najlepší, čo sa týka herného prejavu, ale bohužiaľ, prehrali sme ho 1:2 po dvoch rýchlych góloch na začiatku druhého polčasu. Potom sme znížili na rozdiel jedného gólu, no už sa nám nepodarilo vyrovnať. Nasledoval duel v Senici, ktorý nám nevyšiel podľa predstáv. Po polčase sme prehrávali 0:2, v druhom polčase sme dokázali vyrovnať a vytvoriť si šance na ďalšie góly, ale tie sme už nepridali. Posledný zápas pred nútenou pauzou sme hrali podobne ako so Žilinou „doma“ v Podbrezovej s Dunajskou Stredou. Bohužiaľ taktiež sme z tohto zápasu vyšli bodovo naprázdno po jedinom góle hostí od Alexa Javra hneď z úvodu zápasu,“ konštatoval.

V týchto dňoch, ako sme už spomenuli, trénuje s A – mužstvom, v ktorom hodlá preraziť. „Možnosť trénovať s A- mužstvom som dostal prakticky ihneď od svojho príchodu z Ružomberka a samozrejme, som za to vďačný. Teším sa na každý tréning, je tu výborný kolektív na čele so skúsenými trénermi. Pravdaže, mužský seniorský futbal je úplne o niečom inom ako ten v doraste, všetko je oveľa rýchlejšie.“ V seniorskej kabíne sa veľa učí každý deň. „Páči sa mi, že je tu skvelý kolektív, ktorý ťahá za jeden povraz. Ako som spomínal, na každý tréning sa teším a užívam si ho. Je tu množstvo skúsených hráčov, od ktorých mám príležitosť sa niečo nové naučiť,“ vyslovil.

Jakubovým snom je, aby raz z neho bol profesionálny futbalista. Dozaista si však uvedomuje, že bez tvrdej práce a driny sa mu to nesplní. „Svoj voľný čas trávim s rodinou, športovaním, alebo oddychom pri futbale v televízii. Mojou obľúbenou knihou je autobiografia Stevena Gerrarda, ikony FC Liverpool, ktorý bol mojim futbalovým vzorom. Zo súčasných, aktívnych hráčov obdivujem Fabinha z FC Liverpool, môjho obľúbeného tímu od detstva,“ zakončil Jakub Uhrinčať, veľmi talentovaný mladý hráč. Vie zahrať na stopérskom poste, ale v seniorskom futbale s ním tréneri budú zrejme viac počítať na poste defenzívneho záložníka, na ktorom v doraste vynikal. Jakubovi prajeme veľa šťastia v pokračovaní jeho sna a veríme, že už čoskoro bude platným hráčom v A- tíme MFK Dukla Banská Bystrica.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

V chladnom počasí pre MFK Dukla studená prehra

Čítať viac
A tím

Slovnaft Cup na Štiavničkách

Čítať viac
A tím

Duklistky vysoko podľahli Myjave, nedarilo sa ani dievčatám

Čítať viac
A tím

Povedali po zápase v Skalici.

Čítať viac
A tím

Stanovisko vedenia MFK Dukla Banská Bystrica k rozhodnutiu ÚLK

Čítať viac
Dorast

Sumár mládeže: Starší žiaci hrali prvé jarné majstráky, devätnástka zdolala v príprave Opavu

Čítať viac