Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Jozef Mores: Leitmotívom nováčikovskej sezóny medzi elitou bola dôvera
A tím / MFK Dukla / 30.05.2023

Jozef Mores: Leitmotívom nováčikovskej sezóny medzi elitou bola dôvera

Jozef Mores: Leitmotívom nováčikovskej sezóny medzi elitou bola dôvera
So športovým riaditeľom sme sa porozprávali nielen o skončenej sezóne, ktorá je pre tú ďalšiu zaväzujúca a aj motivujúca.

Jozef, najprv otázka...aká bola bezprostredná reakcia po záverečnom hvizde semifinále play off proti MŠK Žilina, keď bolo jasné, že sezóna skončila a Dukla nebude bojovať v záverečnom zápase o miestenku v EKL. Pozápasovú emóciu sklamania postupne strieda pocit hrdosti na klub, mužstvo, realizačný tím, na všetkých ľudí, ktorí v klube pôsobia a skvelých fanúšikov, ktorí nás počas celej sezóny podporovali.

S odstupom času a po vyprchaní emócie, bude hodnotenie nováčika v ligovej sezóne 2022/23 asi pozitívne. Samozrejme pozitívne. Konečné piate miesto na nováčika je výborná vizitka pre klub, pre nás všetkých, ale zároveň aj veľkým záväzkom pre ďalšiu sezónu. Keď si predstavím, ako sme takto pred rokom riešili administratívne podmienky vstupu do najvyššej súťaže, káder, ktorý sa postupne formoval, realizačný tím, infraštruktúru, ekonomiku, organizáciu majstrovských zápasov, marketing, vzťahy - spoluprácu s mestom a VŠC Dukla, tak sme sa naozaj posunuli smerom dopredu. Sme určite skúsenejší, ale o spokojnosti samozrejme nemôže byť ani reč. Je toho ešte dosť, na čom musíme popracovať. Od zlepšenia podmienok pre A mužstvo, hlavne v medicínsko - regeneračnej oblasti, v oblasti infraštruktúry a zázemia nielen pre A mužstvo, ale aj mládež. Spolu s majiteľom klubu Petrom Krnáčom si v najbližších dňoch komplexne a reálne zhodnotíme sezónu. Výkonnosť, funkčnosť, efektivitu a kvalitu práce na všetkých úrovniach, tak, aby sme skúsenosti z tejto sezóny dokázali reálne aplikovať do celkovej klubovej práce. Nároky stúpajú a my nemôžeme zostať na mieste, mohlo by sa nám to vypomstiť.


Čo bola najsilnejšia vlastnosť Dukly po tej športovej stránke? Odborná a ľudská kvalita realizačného tímu a káder, ktorý sa postupne formoval. Zlepšenie herných, mentálnych a kondičných parametrov hráčov, pozitívna chémia v kabíne a fenomén v podobe Roba Polievku. To sú veci, ktoré prispeli k tomu, aby sme sezónu mohli považovať za úspešnú. Veľkou pomocou a oporou bol majiteľ klubu Peter Krnáč. Nielen, že to zastrešoval ekonomicky a počas celej sezóny poskytol a poskytuje finančnú stabilitu, ale svojim rozvážnym konaním nám dával počas celej tej doby pocit dôvery. Nepanikáril, vyžaroval potrebný kľud a nadhľad, keď sme hlavne na začiatku mali problémy. Dôveroval nám počas celej sezóny a my sme dôverovali jemu. To je veľmi dôležité v našom fachu. Viem o čom hovorím, za tie roky som už toho vo futbale zažil dosť. Pre mňa osobne je dôvera nesmierne dôležitá vec, nielen v našej branži, ale vo všetkých oblastiach života. Keď mám dôveru a môžem dôverovať, dajú sa robiť veľké veci. Takže som sa vlastne predsa len dopracoval k tej jednej vlastnosti, ktorá nás počas celej sezóny sprevádzala. Dôvera.


Na konci súťaže sa hovorilo o európskom pohári aj keď na začiatku ligy by to vyznievalo ako fikcia. Presvedčila vás táto sezóna, že nič nie je nemožné? Nielen vo futbale, ale celkovo v živote nie je nič nemožné. Len o tom musíte byť vnútorne presvedčený, nastavený, musíte na sebe neustále pracovať a mať kusisko šťastia. Len tak samé od seba to nepríde. Som si vedomý, že špecifickosť športovej oblasti je iná ako v iných oblastiach, nedá sa niečo naplánovať, dá sa hovoriť o cieľoch. Musia ale vychádzať z reálnych možností. Boli sme blízko a nakoniec predsa ďaleko. Všetko má svoj zmysel a význam a keď na to budeme reálne pripravení, tak sa tam dostaneme. V každom prípade zostávame na zemi a uvidíme, čo nám prinesie nasledujúca sezóna. Pre nás bude dôležitý hlavne vstup do sezóny, jesenná časť a potom sa uvidí, čo je možné, čo nie a o čo ideme v nasledujúcej sezóne bojovať.

Faktor tréner. Ten bol asi jeden z najväčších, lebo mužstvo pod vedením M. Ščasného urobilo herný progres, ktorý oceňovala odborná a aj laická verejnosť. Vnímate to tak aj vy? Michala poznám už nejaký čas, spolu sme študovali EURO PRO Licenciu, sledoval som jeho prácu v Trnave, Senici. O jeho odborných a ľudských kvalitách som bol na 100% presvedčený a som rád, že to svojou prácou aj dokázal. Je to tímový hráč a zostáva stále normálnym, na zemi stojacim trénerom. Svojou odbornosťou, tréningovým procesom, neafektovaným, prirodzeným prejavom a správaním, si vybudoval rešpekt nielen v kabíne, ale aj celom klube. Čo je takisto pre mňa dôležité, že Michal v zápasovom koučingu nepodľahol akejsi zvláštnej vlne takého slovenského novodobého vedenia zápasu, ktoré svojím sklonom k pózerstvu, narcizmu, teatrálne, niekedy až smiešne upriamuje na seba pozornosť a presviedča širokú verejnosť o svojej výnimočnosti a nenahraditeľnosti. Niekedy sú tejto moderne pripisované také taktické manévre a vstupy do zápasov, že ani sama netuší, že niečo také vlastne urobila. Tomu som veľmi rád. Zároveň je potrebné za celosezónnu prácu pochváliť celý realizačný tím a všetkých, ktorí sa o fungovanie A mužstva starali a zabezpečovali jeho režim. Samozrejme, touto sezónou sme si tak trochu na seba uplietli bič, očakávania budú iné, ako pred rokom a preto som rád, že môžem povedať, že celý realizačný tím zostáva pokope a v nezmenenej zostave ideme do druhej sezóny. Hovorí sa, že tá druhá býva najťažšia, tak chceme byť na ňu pripravení. Tréner spolu s realizačným tímom dokázali kvalitatívne zlepšiť hráčov po stránke kondičnej, mentálnej a herno - taktickej. Ich práca sa postupne prejavovala na výsledkoch, to presvedčilo hráčov o zmysle náročnosti tréningového procesu a nutnosti jeho zvyšovania. Čo nás obzvlášť teší, zabudovali do mužstva a dali šancu aj mladým hráčom, za všetkých spomeniem Jakuba Uhrinčaťa, ktorý sa stal stabilným členom základnej zostavy. V tomto trende chceme pokračovať. Samozrejme, sme v strehu. Nie všetko bolo v poriadku. Vieme o našich silných, ale aj slabých stránkach, hlavne na tých musíme popracovať. Spomeniem hlavne počet inkasovaných gólov...


Teraz však príde obdobie budovania kádra na novú sezónu, viete povedať, kto z tohoto kádra odíde, resp. ste si ho poistili aj na ďalšiu sezónu? Na začiatku prípravy bude verejnosť informovaná o pohyboch v kádri, či už smerom von, alebo dovnútra. Intenzívne na tom pracujeme. Isté sú len odchody Slávika a Baliča.

Hráči sú už na dovolenkách, kedy sa stretnú opäť a začnú prípravu na novú sezónu. Príprava začína 15.6.2023 .

Aký je plán letnej prípravy, plánujete sústredenie a koľko prípravných stretnutí odohráte? Áno, pôjdeme na krátke sústredenie do Prahy v rámci, ktorého odohráme dve stretnutia s českými tímami Brnom a Teplicami. Celkovo odohráme počas letnej prípravy šesť zápasov.

Budú trvalou súčasťou kádra na novú sezónu aj nejakí mladí hráči z dorastu? Do prípravy sa z dorastu zapoja Dárius Rusko a Oliver Klimpl. Bude len a len na nich, ako sa vysporiadajú s nárokmi tréningového procesu v A mužstve dospelých a či sa postupne stanú trvalou súčasťou kádra.

Liga začína až 29.júla 2023, v podstate viac ako dva mesiace je prestávka, nie je to luxus pre slovenský futbal nehrať ligu vtedy keď je najlepšie počasie? Je to otázka na polemiku. Logika vraví, aby sa samozrejme hralo teraz. Ale, nabitý medzinárodný kalendár je zasa proti. Ligy sa teraz dohrávajú, do toho baráže, reprezentačné zrazy v júni, finále európskych pohárov. Proste je to plnka a nič s tým nenarobíme. Čo ale pokladám za nezmysel, sú reprezentačné zrazy po skončení súťaží. Tomu fakt nerozumiem. Hráči si naozaj potrebujú oddýchnuť. Po vrcholoch v súťažiach, pohároch, barážach a nejakom voľne prichádzajú na zrazy, častokrát bez motivácie a energie. Nevidím zmysel tohto termínu.