• Košice na Štiavničkách padli po našej výhre 3:1
A tím / MFK Dukla (PR) / 05.03.2022

Košice na Štiavničkách padli po našej výhre 3:1

Róbert Polievka, strelec dvoch gólov Dukly (foto: Ivan Golembiovský)

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 19. kole druhej ligy zdolali doma na Štiavničkách FC Košice 3:1 a nedovolili tak súperovi dotiahnuť sa na nás v tabuľke na rozdiel dvoch bodov. My sme si poistili druhú priečku, na vedúcu Podbrezovú strácame tri body.

Od začiatku zápasu bolo aktívnejšie naše mužstvo. Hneď v druhej minúte posielal loptu pred bránku Slaninka a gólman Šerminec musel zasiahnuť pred Šulcom. Potom vyslal dobrý center do päťky Mazan a Jurčišin sa pokúšal hlavičkovať, žiaľ neuspel. Na opačnej strane hrozil najlepší košický strelec a legionár Cortes, predral sa z pravej strany a z uhla preveril nášho Hrušku. Následne Duklista Richtárech sa snažil nájsť finálnymi prihrávkami dobre postavených spoluhráčov, súper mu to zakaždým prekazil. Pred štvrťhodinou to vyskúšal spoza šestnástky Jurčišin, brankár hostí ľahkú loptu kryl. V 19. minúte musel odísť zranený náš kanonier Depetris, do hry išiel Robo Polievka, ktorý po zranení ešte nemá kondičku na celý zápas. Hneď na to mal prácu Hruška, keď Cortes pálil spoza šestnástky a lopta nepríjemne zaplachtila, bol z toho napokon rohový kop, po ktorom ešte zakončoval nedôrazne Pačinda z druhej vlny. Náš striedajúci futbalista na ihrisku sa prezentoval strelou z pravej strany šestnástky nad bránku v 22. minúte, keď sme tesne predtým reklamovali hru rukou súpera. Košičania pohrozili Pačindom z hranice veľkého vápna, jeho obaľovačka skončila tesne vedľa žrde i zásluhou zákroku gólmana Dukly. Ustáli sme aj prečíslenie mužstva z východu republiky v tridsiatej minúte, Gáll totiž na Cortesa poslal nie celkom presnú loptu a ten ju teda hlavičkoval v tutovke tesne nad brvno. Dôležitý moment sa udial v 35. minúte. Guba nestíhal a fauloval Migaľu, rozhodca teda nariadil penaltu a premenil ju Róbert Polievka, loptu poslal nad trávu presne k žrdi a hoci sa Šerminec po nej vrhol, nemal nárok – 1:0. Mali sme navrch a využili sme toho v 42. minúte. Hostia síce náš roh odvrátili, ale lopta sa dostala na pravú stranu k Migaľovi, ten ju okamžite nacentroval pred bránku, kde operoval vzrastom menší náš hráč Sven Jurčišin a v záklone ju hlavou trafil parádne – 2:0. Mohli sme do prestávky pridať ešte tretí gól. Po rohu Polievku sa v päťke nepresadil Pišoja a z druhej vlny poslal odrazenú loptu tesne vedľa žrde Migaľa.

Naši futbalisti mali skvelý nástup do druhého polčasu. Potiahli sme akciu Mazanom po pravej strane, tento náš stredopoliar poslal dobrú loptu do hornej časti pokutového územia, tam operoval Róbert Polievka, ktorý sa pekne obtočil okolo Moška, urobil si priestor a zoči – voči Šermincovi uspel koncovkou na zadnú žrď – 3:0. Boli sme na ´koni´ a v 50. minúte Prikryl z asi polovice ihriska takmer nachytal gólmana FC na ´hruškách´, lopta skončila na hornej sieti. Košice poslali po hodine hry na plochu až troch nových hráčov, aby niečo spravili s nepriaznivým priebehom duelu. V 63. minúte po priamom kope hlavičkoval z pravej strany Jakúbek nepresne a potom Pačinda z priameho kopu zo 17 metrov mieril nad brvno. V 71. minúte sa porúčal z ihriska hosťujúci Ntuli, pretože zastavil v strede ihriska loptu rukou, tá smerovala na Polievku a ten by išiel sám na bránku, nasledovala teda oprávnená červená karta. Oslabení Východniari dosiahli napokon gól na 3:1. Predchádzala tomu strela Cortesa z uhla do brvna, odkiaľ putovala lopta i so šťastím späť do hry a dosledoval ju spoza kraja päťky Pačinda, z voleja napriahol a poslal ju poza nastavený chrbát Migaľu do siete. Aj my sme mohli skórovať, po štandardke sa v päťke nepresadil Prikryl i vďaka odkopu Jakúbka. Veľkú príležitosť mal náš súper v 85. minúte. Po priamom kope zakončoval pred bránkou do brvna Václav a vzápätí po ďalšom centri Cortes predviedol parádne nožničky, lopta zaplachtila našťastie nad brvnom. Úplný záver sme si už postrážili a zaslúžene tak brali tri body.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 3:1 (2:0)

Góly: 37. a 46. Polievka (prvý z 11m), 42. Sven Jurčišin. Rozhodoval: Dohál. ŽK: B. Ľupták, Polievka, Slaninka – Guba, Vasiľ, Kis, Pačinda. ČK: 71. Ntuli za hranie rukou a zmarenie jasnej gólovej príležitosti súpera. Diváci: 629.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Pišoja, Prikryl, Slaninka – Mazan, B. Ľupták, Richtárech (86. Willwéber), Sven Jurčišin – Šulc (90. Franko), Depetris (20. Polievka)

Košice: Šemrinec – Vasiľ (86. M. Novák), Moško, Jakúbek, Václav – Pačinda, Lásik, Gallovič (61. Ntuli) – Gáll (61. F. Kis), Cortes, Guba (61. Gladiš)

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Vyhrali sme zaslúžene. Potrebovali sme dobrú reakciu od hráčov po tom nešťastnom zápase v Podbrezovej. Tú moji zverenci ukázali a tak by som chcel, aby pristupovali k zápasom ako dnes. Rozhodlo v tomto stretnutí väčšie naše nasadenie i emócie, ako aj to, že sme dali do polčasu dva góly a hneď na začiatku druhého polčasu tretí. To bolo kľúčové, rovnako tak nastúpenie Roba Polievku do hry, čo zdvihlo mužstvu sebavedomie. Musím to povedať, je to fakt a verím, že takto budeme hrať aj naďalej.“

Róbert Polievka, strelec našich dvoch gólov: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, ale my sme sa pozerali na seba. Boli sme nastavení tak, že na Štiavničkách musí padnúť každý jeden, kto by sem dnes prišiel. Vedeli sme, že predchádzajúci výkon nebol ideálny a bolo jedno kto nastúpi proti nám, lebo sme potrebovali získať tri body. Som rád, že sme to potvrdili aj predvedenou hrou. Takto nejako by sme mohli aj v ďalších zápasoch hrať. Očakával som, že ja na 90 minút nebudem ešte fyzicky pripravený, išiel som do hry v dvadsiatej minúte, bol som pripravený na takúto variantu. Je jedno, kto dnes nastúpil od začiatku, všetci sme chceli tri body. Ja som rád, že som mohol pomôcť mužstvu a prispel som tiež k trom bodom. Čo sa týka penalty, už to je ťažšie, pretože brankári si vedia pozrieť kto a ako kope jedenástky, takže je to o tom, aby to daný hráč kopol nechytateľne. Som rád, že mi to tentokrát vyšlo, lebo predtým som párkrát zahodil penaltu, brankári nás majú naštudovaných. Keď sa to však dobre kopne, brankár môže spraviť čo len chce. Čo sa týka druhého gólu, mali sme jasný cieľ naskočiť do druhého polčasu čo najlepšie. Bola to situácia, ktorú máme nacvičenú, konečne nám vyšla. Som rád, že mi to tam padlo. Zápas mi chutil, už len trochu ma bolela noha, človek na to ani nemyslí v zápale boja. Treba sa občas prekusnúť, hlavne vtedy, keď hráte o náš jasný cieľ a dôležité body.“

Sven Jurčišin, strelec druhého a víťazného gólu Dukly: „Čo sa týka gólu, bol to výborný center ´Migiho´, kopal to poza obranu, ja som čakal, či to prejde cez Kuba Šulca a prešlo to. Dobre som to trafil, sám som tomu ani neveril, že to ide do bránky (smiech), ale keď som videl, že to ide do bránky, tak som sa veľmi tešil. Samozrejme som rád za to, že mi to tam padlo v takomto dôležitom zápase. Vôbec si neuvedomujem, že môj gól má prívlastok víťazný, najdôležitejšia je totiž naša výhra. Zápas sme začali dobre, robili sme na ihrisku to, čo sme chceli hrať. Vychádzalo nám to. Vyhrávali sme osobné súboje, to sa odzrkadlilo aj vo vyššom počte šancí. Dostali sme sa do zakončenia, niektoré sme premenili a preto aj vyhrali. Často som to skúšal i ja, chcel som sa presadiť, napokon mi to tam padlo, síce hlavou, ale aj za to som rád.“

Bardejov – Petržalka 2:0, Skalica – Podbrezová 0:2.

Najbližšie čaká našu mestskú futbalovú Duklu duel 20. kola 2. ligy. V sobotu 12. marca o 14.00 hodine hráme v Šamoríne proti tamojšiemu klubu FC ŠTK 1914.

1. Podbrezová 46b, 2. B. BYSTRICA 43b, 3. Skalica 39b, 4. Komárno 38b*, 5. Košice 35b, 6. Humenné 35b*, 7. Petržalka 28b, 8. Šamorín 26*,....  13. Bardejov 15b, 14. Púchov 13b*, 15. Slovan B 11b*, 16. Námestovo 2b*.