Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Trénerská ikona futbalovej Dukly Peter Benedik oslávila jubileum.
A tím / MFK Dukla / 23.11.2022

Trénerská ikona futbalovej Dukly Peter Benedik oslávila jubileum.

Trénerská ikona futbalovej Dukly Peter Benedik oslávila jubileum.
21. novembra sa futbalový tréner česko-slovenskej federálnej školy dožil 75 rokov.

V banskobystrickom futbale pôsobilo počas futbalovej histórie množstvo významných vynikajúcich futbalových trénerov. Jeden nad nimi vďaka výsledkom svojej práce vyčnieval a dodnes je futbalovo nezabudnuteľný. Peter Benedik. V Banskej Bystrici najprv s trénerom Jánom Škripkom viedli A mužstvo dospelých v II. celoštátnej lige a po postupe do prvej celoštátnej ligy pôsobil pri mužstve  spolu s trénerom Břízom, aby sa podieľal so seniormi Dukly napríklad na ich prvenstve v Slovenskom pohári a finálovom súboji v Československom pohári s Duklou Praha.

Najväčšie úspechy dosiahol ako tréner  banskobystrických žiakov a dorastencov s ktorými získal spolu 10 titulov majstra Slovenska a Československa, čo sa v doterajšej bohatej histórii zatiaľ nepodarilo žiadnemu futbalovému kormidelníkovi ani v Československu ani v Slovenskej republike.

S dorastencami Dukly sa nielen zúčastňoval, ale i víťazil na významných futbalových turnajoch v Európe, kde porážal futbalové celky z Nemecka, Francúzska, Anglicka, Holandska i z ďalších vyspelých európskych futbalových krajín.

Peter Benedik, ktorý bol dlhoročný mládežnícky reprezentačný tréner, našiel a vychoval pre československý futbal viacero špičkových hráčov. Jeho bohatá trénerská kariéra je spájaná predovšetkým s futbalovou Duklou Banská Bystrica, kde bol mládežníckym trénerom, ale aj trénerom A-tímu Dukly. Vo futbalovej Dukle ďakujeme, že svojou náročnou, profesionálnou prácou, dobrým výberom hráčov pri detských a mládežníckych kolektívoch, empatiou a rozumnou komunikáciou, dosiahol výsledky, ktorými si získal taký rešpekt a uznanie vo futbalových kruhoch v Československu i na Slovensku.

Okrem trénerskej činnosti v roku 1994 založil v Banskej Bystrici medzinárodný halový futbalový turnaj O pohár Jozefa Vengloša, ktorý sa teší veľkej obľube u mladých futbalistov nielen na Slovensku ale i v zahraničí.

Jeho rukami prešli hráči, ktorých menoslov by bol oveľa väčší, ale určite treba spomenúť mená ako Marek Penksa, Róbert Semeník, Vratislav Greško, Karol Praženica, Ľubomír Faktor, Noro Dikácz, Ľubomír Karásek, Peter Holec, Marián Strelec, Róbert Fízeľ, Jozef Slobodník, bratia Moresovci, Štefan Rusnák, Tomáš Medveď, Martin Poljovka, Marek Bažík, Roman Štrba, Norbert Juračka, Peter Babnič, Michal Gottwald, Dušan Perniš, Richard Zajac, Viktor Pečovský, Marián Kováč, Tibor Zátek, Jozef Hanák, Peter Boroš, a mnohí ďalší.

Vedenie MFK Dukla B.Bystrica želá svojmu trénerovi v ďalších rokoch najmä pevné zdravie a veľa radosti pri sledovaní všetkých tímov našej Dukly. Gratulujeme, Pán Tréner.