Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Marek Hlinka: Na turistike milujem tú slobodu. Deň pred zápasom musia byť cestoviny
A tím / MFK Dukla BB / 21.03.2024

Marek Hlinka: Na turistike milujem tú slobodu. Deň pred zápasom musia byť cestoviny

Marek Hlinka: Na turistike milujem tú slobodu. Deň pred zápasom musia byť cestoviny
Hráči A-tímu MFK Dukla nie sú len profesionálni futbalisti, ale aj obyčajní ľudia, ktorí trávia svoj voľný čas zaujímavým spôsobom a nemyslia len na loptu a trávnik.

Príkladom je náš univerzál Marek Hlinka. Rodák zo Seliec, ktorý v tejto obci futbalovo vyrastal a žije tam aj teraz, je všestranný športovec, turista, psičkár a milovník literatúry, gastronómie, kávy, filmov a seriálov. „Bexo“, ako znie jeho prezývka, nedá dopustiť na Čechy, kde strávil bohatú časť svojej kariéry. Veľa o sebe prezradil v rozhovore.

Marek, venuješ sa aj iným športom mimo futbalu?

Od mala som bol vedený k tomu, aby som robil aj iné športy ako futbal. Medzi moje obľúbené zimné športy patrí lyžovanie, bežkovanie a zimná turistika. V lete je tých športov viac, ale najčastejšie je to letná turistika po horách. A veľa bicyklujem, čo beriem ako taký tréning do futbalu.


Čo miluješ na turistike?

Tú slobodu. Väčšinou tam stretávam priateľských ľudí, s ktorými zostávam často aj v kontakte. A samozrejme, krásu prírody, toto všetko ma veľmi nabíja energiou. V prírode vypínam od toho každodenného mestského života. Preto sa snažím aspoň raz za dva mesiace ísť sa poprechádzať niekam do prírody.


Obľúbené turistické destinácie?

Zatiaľ mám dve. Malá Fatra, tam chodím veľmi rád, keď je na to príležitosť. A Vysoké Tatry, kde je toho viac čo pozrieť, takže tam sa mi stalo, že už som šiel aj na otočku, iba na jednodňovú túru. Tam sa mi veľmi páčia tie scenérie. Jedny z najkrajších, čo som bol, sú Zelené pleso a Téryho chata, ktorá mi dala aj zabrať, čo sa týka výstupu. Ale Zelené pleso je taký môj najväčší favorit.


Vraj si sa zúčastnil Cesty hrdinov SNP. Povedz nám o tom viac.

Áno, je to pravda. Tento nápad vznikol tak, že ešte keď som hrával v Zlíne, tak náš kondičný tréner Michal Molek trénoval na celú trasu, že pôjde celých takmer 770 kilometrov, od Duklianskeho priesmyku až na hrad Devín, a hecoval ma, aby som šiel s ním. Neviem akým spôsobom som sa teda rozhodol, že sa k nemu pridám aspoň na štyri dni a absolvujem s ním trasu od Telgártu na Donovaly, čo bolo necelých sto kilometrov. Tri noci sme strávili v útulniach. Pre mňa to bolo extrémne vystúpenie z mojej komfortnej zóny. Denne sme šli približne nejakých dvadsaťpäť kilometrov, niekedy tridsať kilometrov. Stravu sme mali svoju, nabalenú v batohoch a niekde cestou sme sa dokázali najesť, napríklad na chate Kamienka pod Chopkom. Pre mňa to bol obrovský zážitok a len som si potvrdil, že tá turistika ma naozaj baví. Pokiaľ bude možnosť, tak takýchto trás a viacdenných túr by som chcel zažiť čo najviac. Uvidíme aké možnosti budú po futbale, či sa vydám aj na nejakú dlhšiu, možno viactýždňovú trasu.


Veľkú časť kariéry si strávil v Česku. Aký vzťah máš k tejto krajine?

Čechy sú v podstate môj druhý domov. Hlavne Zlín, v ktorom som bol skoro päť rokov, takže ja mám k tejto krajine veľmi dobrý vzťah. Našiel som si tam svoju priateľku, takže do Zlína sa vraciam dosť často. Väčšinu času tam trávim s ňou, ale samozrejme, vždy sa ozvem chalanom zo Zlína a dáme buď spoločnú večeru, alebo kávu. Môj brat paradoxne žije už asi šesť rokov v Prahe, tiež má Češku partnerku, takže ono to vyzerá tak, že táto krajina nám je súdená. V každom tíme som si našiel minimálne jedného-dvoch spoluhráčov, s ktorými som v kontakte dodnes a sme veľmi dobrí priatelia, čo ma veľmi teší. Veľmi dobré vzťahy mám aj s fanúšikmi. V Baníku Ostrava nie som už tuším sedem rokov a stále sa ešte nájde nejaký fanúšik, ktorý mi napíše, že ako sa mám, ako sa mi darí. Keď vidia, že sa nám podarí dobrý zápas a dám gól, tak mi gratulujú. Takže si myslím, že tam mám vybudované celkom dobré meno, za čo som rád.


Ty si aj psičkár. Povedz nám viac o svojom sibírskom huskym.

Áno, to je pravda. Mám sibírskeho huskyho, aj preto chodím tak často do prírody. Beriem ho so sebou všade, kde je to možné. Naša taká bežná rutina je, že ráno vstanem, dám si kávu a ešte pred tréningom s ním mám trištvrte hodinovú až hodinovú prechádzku. Je to také dobré nabudenie do dňa. Poobede nás čaká ešte druhá hodinová prechádzka, takže dá mi celkom dosť aj zabrať, ale už som si na to zvykol a spravil si svoj režim. Veľa ľudí vraví, že husky je veľmi náročný pes na pohyb a výchovu. Ja si dovolím oponovať, lebo ja mám svojho psa vychovaného skôr ako domáceho gaučového psa, ktorý sa veľmi rád mazná, necháva sa škrabkať, hladkať a vynucuje si pozornosť, keď ho prestanem hladkať. Je to parťák do každého počasia. Hlavne kvôli nemu som začal tak často chodiť do prírody a je to super, keď sa s ním môžem ísť prejsť a zabaviť sa. On je ako dieťa, taký dobrý parťák.


Máš rád literatúru? Ak áno, aké knihy čítaš ? A dal by si nám aj nejaký jeden tip na knihu?

Áno, knihy mám tiež rád. Veľmi rád čítam autobiografie plus vzdelávacie knihy ohľadom finančníctva, ktoré ma tiež baví. Ak by som mohol dať tipy na knihu, tak z toho finančného sektoru určite Bohatý otec, chudobný otec od Roberta Kiyosakiho. A autobiografiu, za mňa jednoznačne Zlatan Ibrahimović, či jedna, alebo druhá kniha. Obe boli pre mňa fantastické. Čítal som ich takým štýlom, že ešte jednu stranu, ešte jednu stranu, už som zaspával, a stále ešte jednu stranu. Nemohol som prestať to čítať, takže Zlatan Ibrahimović je za mňa jedna z najlepších kníh, ktoré som čítal.


A čo gastronómia a káva? Čo by si nám uvaril? Potrpíš si na dobrú kávu?

Kávu mám rád. Kávičku si dám tak trikrát do dňa určite, ale že by som si potrpel, že by to musela byť nejaká špeciálna zmes, tak to nie. Mám rád kávu všeobecne, tú vôňu a chuť, takže kávičku si dám, ale nepotrpím si na nejakej značke. Mám veľmi rád ázijskú kuchyňu, ryžu a rezance na všetky možné spôsoby. A samozrejme, talianska kuchyňa. Cestoviny môžem jesť na všetky možné spôsoby. Mám aj takú tradíciu, že deň pred zápasom si robím špagety s tuniakom, alebo mi partnerka robí špagety carbonara. Deň pred zápasom tie cestoviny musia byť. Samozrejme, po zápase si doprajem aj pizzu. Či by som dokázal niečo uvariť? Tie základné jedlá by som vedel, ale kuchyňu nechávam na partnerku, alebo sa najem v dobrej reštaurácii, kde si na to jedlo potrpím. Samozrejme, po rokoch v Čechách som sa naučil na českú kuchyňu, z ktorej patrí medzi moje najobľúbenejšie jedlá sviečková. Ale tu si musím dávať veľký pozor, lebo jesť iba českú kuchyňu, to by som asi veľmi rýchlo priberal na váhe, takže tú si dávam iba raz za čas.


Tráviš voľný čas aj pozeraním filmov a seriálov? Ktoré sú tvoje obľúbené? Môžeš nám dať opäť nejaký tip.

Dá sa povedať, že som taký filmový a seriálový maniak. U mňa ide Netflix nonstop. Relaxujem pri tom a rád chodím do kina. Ťažko povedať, ktorý film je môj najobľúbenejší, lebo je ich veľa. Ale tak keby mám povedať, tak taká klasika, Sám doma jednotka a dvojka. Film, na ktorý sa veľmi rád pozriem v ktoromkoľvek ročnom období. Medzi obľúbené seriály by som zaradil asi dva. Z futbalového prostredia Ted Lasso. A keďže som veľký fanúšik Formule 1, tak Drive to survive v mojom rebríčku nemôže chýbať. Obľúbený žáner vyslovene nemám, pozriem si veľmi rád komédiu, životopisné aj dokumentárne filmy, horory, trilery, takže veľmi rád si pozriem dobrý film akéhokoľvek druhu. Ako tip na film by som odporučil asi Americký outsider. Síce neviem, či to je film pre každého, ale je to film podľa skutočnej udalosti z prostredia amerického futbalu, ktorý je veľmi inšpiratívny a zaujímavý. A zo seriálov by som vybral Breaking Bad, to bola taká dlhšia oddychovka. A ešte by som odporúčal Ozark, to ma veľmi bavilo.


Ak by si nehral futbal, čím by si sa živil? Mal si nejakú vysnívanú prácu mimo futbalu, alebo vieš, že máš na niečo vlohy?

Veľmi ťažká otázka, lebo celý život som to mal nastavené tak, že futbal je pre mňa všetko a nepremýšľal som nad ničím iným. To sa posledný rok-dva začína meniť, keďže už si uvedomujem, že tá kariéra nebude večná a budem sa musieť niečím živiť. Ťažko povedať, čo to bude, ale rád by som ostal pri futbale. Ťažko povedať, či to bude po trénerskej stránke, lebo v tom som sa zatiaľ ešte veľmi nenašiel, ale v tom kolektíve pri športe by som veľmi rád ostal. Ak by to nemalo byť vo futbalovom prostredí, tak veľmi ma bavia financie a investovanie. Som viac-menej taký samouk. Učím sa doma, robím si kurzy a čítam rôzne knihy, takže v tomto vidím svoju budúcnosť. Potrebujem robiť niečo, čo ma baví, a toto ma zatiaľ baví. Takže týmto smerom asi budú postupovať moje kroky.