• MFK Dukla B. Bystrica - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:1)
A tím / MFK Dukla / 13.05.2023

MFK Dukla B. Bystrica - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:1)

MFK Dukla B. Bystrica - ŠK Slovan Bratislava 1:2  (0:1)
Dukla bojuje o pohárovú Európu v play off a hosťujúci Slovan získal titul.

Dôležitosť zápasu odrážalo od úvodu aj dianie na ihrisku, kde však postupne preberali iniciatívu hostia. V 12. minúte to  vyústilo do útoku Slovanu po ľavej strane, kde stihol loptu pred čiarou Lovat a na jeho center v šestnástke pohotovo reagoval Aleksandar Čavrić, ktorý otvoril skóre – 0:1. Slovanisti sa potom snažili najmä kontrolovať hru, ale svoju šikovnosť na lopte neraz ukázali aj červeno-bieli. Tí im spomaľovanie hry nechceli dovoliť a pri protiútokoch dokázali aj výraznejšie podržať loptu na polovici súpera. Najviac vzrušenia priniesol presný center Faška z hĺbky poľa na Rymarenka. Ten sa však v sklze pri spracovaní dotkol lopty rukou, a z prekvapivého útoku tak nebolo nič.

Rymarenko bol v príležitosti aj v 26. minúte, keď sa hráči Dukly rýchlo zorientovali po zlej obrannej prihrávke Slovana, ale na hranici šestnástky sa až príliš zamotal okolo hosťujúcich obrancov. V 36. minúte sa pri odkope zranil brankár Slovana Martin Trnovský, ktorého musel vystriedať Adrián Chovan. Dukle sa však do konca polčasu nepodarilo nerozcvičeného brankára hostí preveriť žiadnou strelou a Weissovi zverenci dokázali držať opraty zápasu vo svojich rukách.

Kto po polčasovej prestávke meškal z bufetu, neprišiel o veľa. Oba tímy si dávali pozor na prípadné chyby. Výraznejšia akcia, po ktorej sa napokon aj menilo skóre, prišla až v 61. minúte. Brankár Hruška v šestnástke len nedovolene zastavil Abubakariho a Čavrić následne nemal problém premeniť pokutový kop – 0:2.  V 66. minúte po centri Záhumenského posunul loptu hlavou až na Chovana Faško, ale gólman hostí bol pozorný. Krátko na to musel zasahovať aj Hruška, keď ho zblízka ohrozil Abubakari. Slovan v ďalšom priebehu Dukle dovoľoval len málo a jej snahy sa Chovanovi bližšie nepribližovali. Keď už to vyzeralo, že sa zápas len dohrá, podaril sa v 89. minúte Dukle  protiútok. Po pravej strane potiahol loptu Adam Hanes a jeho presný center našiel v šestnástke hlavou David Depetris, ktorý znížil na 1:2.  Depetris potvrdil, že je naozaj 'Capo' kanonier a dokáže dať gól  z akéjkoľvek situácie . Potom však už na Štiavničkách oslavovali hostia. Nielen víťazstvo v zápase, ale aj celej aktuálnej sezóne Fortuna ligy.

Pre banskobystrickú Duklu však nič nekončí, naopak. Keďže trnavský Spartak ako víťaz pohárovej súťaže už s istotou skončí na tretej priečke, o poslednú pohárovú miestenku sa bude hrať baráž. Dukla si do nej v poslednom kole ešte stále môže vybojovať potenciálne lepšie východiskové umiestnenie. O týždeň sa predstaví na trávniku vicemajstra v Dunajskej Strede.

V baráži sa o európsku miestenku pobijú celky od 4. do 7. miesta, pričom v semifinále a finále baráže má výhodu domáceho prostredia vyššie postavený klub.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukala Banská  Bystrica: „Gratulujem Slovanu a trénerom k majstrovskému titulu. Získali ho zaslúžene. My sme nemali dobrý prvý polčas. Slovan fantasticky bránil, zakrýval nám priestory. My sme nemohli hrať kolmo a tým pádom ani za obranu, keďže sme nedostali loptu do medzipriestorov. Chýbali nám potom i nábehy. Bol to opatrný prvý polčas z našej strany. V druhom sme sa zlepšili, ale bolo tam veľa malých strát a Slovan má smrtiace brejkové situácie, má rýchlostné typy hráčov, čo sa v zápase tiež preukázalo. Mali sme tam aj nejakú šancu, ale Slovan ich mal viac a zaslúžene vyhral.“

Vladimír Weiss st., tréner ŠK Slovan Bratislava:„Pocity sú uspokojivé. Som unavený, ale šťastný, že sme to zvládli. Málokto nám veril pred zápasom s Dunajskou Stredou doma, ale zvládli sme tento duel a dám nám šancu ligu zvrátiť. Som rád, že som bol prorok a nebude sa rozhodovať v poslednom kole. Zvládli sme to skôr. Tento tip mi vyšiel. Klobúk dole pred mužstvom, vyhrali sme prakticky všetky posledné zápasy a zaslúžene tak získali titul. V ťažkých chvíľach sa ukázala skúsenosť mužstva a jeho kvalita ako i to, že niektorí hráči ťahali neuveriteľnú sezónu, odohrali dvakrát toľko zápasov než ostatné mužstvá, navyše s ťažkými súpermi. Niektorí hráči sú tu nenahraditeľní. Niektorí však budú musieť odísť, pretože nespĺňajú kritériá, ktoré Slovan má. Musíme byť v lete veľmi obozretní a rozumní v transferovej politike a priniesť k skúseným hráčom aj mladých, ktorí budú budúcnosťou Slovana. Stále vyhrávať totiž nie je ľahké,“

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:1)

Góly: 89. Depetris – 12. a 61. Čavrič (druhý z p.k.). Rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Štrbo. Diváci: 6018.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito (83. Hanes), Willwéber – B. Ľupták – Pišoja (62. Depetris), Balić, Faško, Záhumenský – Káčerík (62. A. Slávik), Rymarenko.

ŠK Slovan Bratislava: Trnovský (36. Chovan) – Medveděv, Križan, De Marco, Lovat – Kankava – Barseghjan (82. Zuberu), Kucka, Čakvetadze (72. Zmrhal), Čavrić (82. Pauschek) – Abubakari (72. Lichý).