• MFK Dukla na víťaznej vlne aj v Žiari s Trebišovom
A tím / Jozef Mazár / 20.10.2019

MFK Dukla na víťaznej vlne aj v Žiari s Trebišovom

Také prieniky už futbalový divák na starých, schátralých futbalových Štiavničkách v Banskej Bystrici vidieť na živo nebude. Ani zo strany veľmi dobre hrajúceho a na individuálne prieniky zrodeného Róberta Polievku v drese MFK Dukla. Či a kedy bude vidieť hrať MFK Duklu na Štiavničkách a v akej súťaži, to ukáže až čas. Róbert Polievka bavil spolu s ďalšími spoluhráčmi futbalových divákov v sobotu 19. októbra toho roku  na krásnom štadióne v Žiari nad Hronom, kde MFK Dukla pokorila Slavoj Trebišov v žlto – modrom oblečení hravo 4:0.

Také prieniky už futbalový divák na starých, schátralých futbalových Štiavničkách v Banskej Bystrici vidieť na živo nebude. Ani zo strany veľmi dobre hrajúceho a na individuálne prieniky zrodeného Róberta Polievku v drese MFK Dukla. Či a kedy bude vidieť hrať MFK Duklu na Štiavničkách a v akej súťaži, to ukáže až čas. Róbert Polievka bavil spolu s ďalšími spoluhráčmi futbalových divákov v sobotu 19. októbra toho roku na krásnom štadióne v Žiari nad Hronom, kde MFK Dukla pokorila Slavoj Trebišov v žlto – modrom oblečení hravo 4:0. Foto: Samo Telúch

Doslova od prvých sekúnd zápasu 14. kola II. futbalovej ligy futbalisti MFK Dukla na „domácom“ skvele pripravenom štadióne FK Pohronie v Žiari nad Hronom nenechali nikoho z prítomných na pochybách, kto bude herne futbalovým pánom na hracej ploche.

Futbal chlapcom v červenom oblečení Dukly chutil. Už počas prvých troch minút kopali hráči MFK Dukla 2 rohové kopy a keď v 2. minúte sa nepodarilo dať gól po centrovanej strele z uhla Prikrylovi , lebo brankár Trebišova bol veľmi pozorný, reprezentanti spod Urpína pokračovali v dravých a premyslených útočných aktivitách. Utešene si vymieňali pri prienikoch loptu, skvele sa pohybovali a potom, samozrejme, hostia vyzerali pomalší a futbalovo menej kvalitní. Každé mužstvo však hrá toľko a tak, čo mu súper dovolí. MFK Dukla toho Trebišovu veľa už v úvodných minútach nedovolila. Prvý gól si napálil do vlastnej brány pri popisovanom tlaku skúsený Cicman.

Zľava, niekoľko metrov od rohovej zastávky prenikal smerom do šestnástky Dolný, napálil do súperovej šestnástky veľmi šikovne polovysokú loptu, lebo pred robustného Leška sa natlačilo do šestnástky viacero útočníkov Dukly a tak Cicman videl jedinú možnosť, loptu odpáliť v tiesni čo najskôr preč. Tá nabrala kurz do vlastnej siete a zrazu bolo 1:0.

Dukla pokračovala vo veľkom futbalovom štýle ďalej, Trestný kop, zahraný Róbertom Polievkom v 8. minúte z hranici šestnástky vtipne k dolnej časti pravej tyče dobre stavaný, vysoký brankár Trebišova, Leško, kryl. Diváci tlieskali, skvelý hlásateľ na štadióne moderoval fantastické fair – play futbalové predstavenie. Bol to futbalový začiatok, ako z najkrajšej futbalovej učebnice pre oko futbal milujúceho diváka.

Potlesk striedal vydarenú akciu a keď sa k prieniku odvážili po štvrťhodine hry aj hostia, pár metrov pred šestnástkou neriešili obrannú akciu dobre hráči Dukly, hromy – blesky preleteli z úst trénera Vargu na ich počínanie.

Gól po hrubej chybe obrany MFK Dukla mohol dať do prázdnej brány Černák, svoj sľubne sa vyvíjajúci prienik však strelecky v gól nevyužil. Váhaním so streľbou sa dal vytlačiť do rohu od brány, takmer až k bránkovej čiare a dobrú pozíciu trestuhodne zahodil. Aj druhú príležitosť dať gól hostia nevyužili. Tá sa tiež zrodila po chybnej rozohrávke futbalistov Dukly a smoliarom v zakončovaní bol hosťujúci Harvila.

S vyspelým súperom sa za také momenty trestá. Chcel tak urobiť po vtipnej rýchlej akcii Polievka, ktorý zakončil peknú futbalovú myšlienku gólom v 21. minúte, ale rozhodca gól pre ofsajdové postavenie Polievku pri zakončovaní neuznal. Krásny futbalový moment zopakovala Dukla po desiatich minútach znova. K lopte sa dostal na polovici ihriska po dobrej kombinácii a vytiahnutí súperových hráčov z obrannej ulity Polievka. Svoje sólo zakončil druhým gólom, deviatym v poradí vo futbalovej sezóne 2019/2020.

Diváci tlieskali, zabávali sa dobrým futbalom. Banská Bystrica môže smútiť, že jej skvelí, futbaloví hráčski prominenti musia hrať skvelé zápasy na skvelých futbalových javiskách iných miest či mestečiek. Vizitka pomoci futbalu ( máme na mysli pomoc užitočnú, kvalitnú, nie prostredníctvom haló efektov) zo strany vedení mesta všetkých, ktorí sa podieľali na kormidlovaní života v meste Banská Bystrica od rokov porevolučných, ktoré zvykneme vo všeobecnosti nazývať nežnými.

Najskôr koniec existencie armádnej futbalovej Dukly, neskôr pád a koniec existencie seniorskej súkromnej futbalovej Dukly. Teraz starosti tých, ktorí na páde do absolútneho bahna a pádu do futbalovej poroby nemali žiaden podiel. V náročných podmienkach budujú za pomoci súčasného vedenia mesta, hlavne jeho najvyšších kormidelníkov a niekoľkých futbalu oddaných priaznivcov i funkcionárov nové základy futbalu v MFK Dukla. Verme, základy pevné.

Hráči a tréneri, funkcionári, v práci so seniorským kolektívom hrou dokumentovali aj v Žiari, že na druholigové pomery má Banská Bystrica skvelý kolektív. Generálny manažér a architekt futbalu s logom Dukly, pán Milan Smädo, po druhom góle Polievku na tribúne povedal zaujímavú vetu: „Už sme v II. lige pre tento ročník zachránení!“ Evidentne z tohto skutočne úžasne milujúceho človeka futbal v spojení mesta Banskej Bystrice s historickým logom Dukla, opadla predzápasová nervozita.

Diváci tlieskali, hosťujúci tréner Vladimír Rusnák robil ďalšie striedania, lebo od 51. minúty hralo jeho mužstvo bez vylúčeného Lukáša Tótha. Hlavný rozhodca Valent zo Šale, mimochodom dobre čítajúci hru, rozhodca pohyblivý, L. Tóthovi najskôr za faul v strede ihriska ukázal druhú žltú a hneď za ňou i kartu červenú.

MFK Dukla útočila, rozohrávala akcie smerom k bráne i do šírky hlavne keď už bola pred šestnástkou. Tak sa zrodil aj ďalší gól v sieti Trebišova. Bežala 53. minúta, po ľavej strane sa do šestnástky dostala lopta cez Polievku, potom po jej šírke putovala hráčskou výmenou až na pravú stranu k voľnému Staršiemu. Ten keď uvidel, že na ľavej tyči od neho je ešte Polievka, zacielil. A zacielil nádherne takmer do šibenice brankára Leška, ktorý bol po jeho bombe bezmocný a na loptu napriek svojej výške i postrehu nemohol dosiahnuť.

Bol to jeden z mnohých exportných gólov, ktorým bojovník Matej Starší podpísal 39 gólový účet MFK Dukla v tomto futbalovom ročníku. Sympatické bolo, že Trebišov svoju futbalovú snahu ani po tomto góle nezabalil, ale gólovú príležitosť si už nevypracoval.

Keď poslal na hraciu plochu po niekoľkej zápasovej pauze tréner Stanislav Varga Viktora Tótha, ten svojim druhým dotykom s loptou v 75. minúte poslal z hranice šestnástky vtipnou prihrávkou Róberta Polievku, ktorý dal po opakovanej, ale i dosť šťastne gólom ochutenej strele, svoj jubilejný, desiaty gól v tejto futbalovej sezóne! Štyridsiaty ako vizitku 14. kôl streleckých schopností hráčov spod Urpína.

Na pokojného Nôtu vyslal po góle Trebišov z diaľky ešte zo dve strely, ale tie mierili nad bránu. MFK Dukla mohla tiež skórovať. Strelecká muška jej hráčov bola však najmenej z ďalších 2 - 3 pozícií, ktoré podaktorí označujú gólové – nepresná. Krásna futbalová zábava dostala bodku zásluhou vyše 550 členného aktívne tlieskajúceho a slušne sa zabávajúceho hľadiska.

Pre štatistikov a archivárov:
MFK Dukla Banská Bystrica – Slavoj Trebišov 4:0 (2:0)
Góly: 4. Cicman (vlastný), 31. a 75. Polievka, 53. Starší.
ŽK: Laksík – L. Tóth ( vo všetkých prípadoch za zbytočné fauly v strede poľa, vyplývajúce z herného nasadenia)
ČK: 51.minúta Lukáš Tóth (po 2ŽK).
Rozhodoval: Valent. Diváci: 538 platiacich

Zostavy mužstiev:
MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savić – Willwéber – Starší, Vaščák, Dolný (od 74. minúty V. Tóth), Polievka ( od 80.minúty Holub) – Laksík ( od 63. minúty Snitka)
Slavoj: Leško – Korijkov, Kražel ( po zranení od 28.minúty Hirjak), Ilinjo, Begala, Tóth, Matič, Cicman, Harvila ( od 85. minúty Zsigmond), Černák (od 64. minúty Hovhannisyan), Špak.

Futbalový tréner ONDREJ POLJOVKA slávi životné jubileum

Ohlasy po zápase s FC Košice

Vstupenky na zápas play off o postup do EKL, MFK Dukla B.Bystrica - MŠK Žilina sú v predaji.