• Aktuality
  • Michal Ščasný: Postup som oslávil pohárom červeného vína
A tím / MFK Dukla / 06.03.2023

Michal Ščasný: Postup som oslávil pohárom červeného vína

Michal Ščasný: Postup som oslávil pohárom červeného vína
Bystrické srdce bude biť v hornej šestke, jarná neporaziteľnosť katapultovala tím medzi elitu súťaže

Celá futbalová Banská Bystrica prežíva neopakovateľnú rozprávku. Znie to krásne, až priam rozprávkovo, no faktom je, že tím spod Urpína ako nováčik Fortuna ligy nebude chýbať na jar v skupine o titul. Po postupe do najlepšej šestky sme v našom rozhovore vyspovedali hlavného trénera Michala Sčasného (44) a obhliadli sme sa za práve skončenou základnou časťou sezóny 2022/2023.

Zrejme by ste po úvode sezóny ani sám nepomysleli na postup do prvej šestky?

Určite, skôr sme na začiatku mali v hlavách záchranu, no ja som videl v tomto mužstve obrovský potenciál. Charakterovo, tímovo či futbalovo to bolo a aj je skvelé. Vďaka majiteľovi, vedeniu a Jožkovi Moresovi a hlavne hráčom sa to podarilo po tom hroznom začiatku. Žijeme taký malý krásny sen.

Čomu pripisujete skvelé výsledky počas jarnej časti? Okrem zisku zlatého bodu za remízu na Slovane ste vyhrali všetky zápasy a získali dokopy až 10 bodov.

Charakterovo je partia okolo Róberta Polievku super. Rozdelil by som to na dve časti, prvou je veľký futbalový potenciál našich hráčov a druhá je aj samotná zimná príprava. Tá bola výborná až na zranenie Depetrisa a znova sa vrátim k majiteľovi klubu a Jožkovi Moresovi, lebo káder nám zostal po jesennej časti pokope. Hlavne ostal Róbert Polievka a po rokovaniach nášho vedenia sme dostali exkluzívne doplnenie v podobe Baliča, Gorosita a aj Káčeríka. Nenastal obrovský prievan, celé si to sadlo a výsledok sa dostavil.

Prežívate aj vy sám osobne peknú rozprávku po posledných angažmánoch v Nitre a Senici?

Senica bola super, mali sme výbornú šatňu a progres tímu bol dobrý. Skončilo sa to kvôli majiteľom, potom som odišiel i ja sám. Negatívom bola Nitra, to bola však dobrá skúsenosť a pri Banskej Bystrici je to ozaj rozprávka. Spadla z nás ťarcha, cieľ záchrany sme splnili a čakajú nás úžasné zápasy pre divákov. Verím, že si nájdu cestu na štadión, lebo sa budeme pasovať s tými najlepšími celkami na Slovensku. Určite nekončíme tým, že sme v prvej šestke. V hlave nosím svoj osobný cieľ, ten poviem hráčom na tréningu počas tohto týždňa.

Prezradíte ho aj nám?

Nie, nie (smiech). Povieme si to v šatni a tam to aj ostane. Potrebujeme mať motiváciu, aby nás to posunulo ďalej v týchto ťažkých zápasoch a musíme byť konkurencieschopní. Chceme sa dobre pripraviť na novú sezónu, sme bez tlaku vypadnutia. Nemusíme však byť v strachu, lebo počas základnej časti sme ukázali, že napríklad proti Slovanu, Dunajskej Strede, Trnave a Žiline vieme zahrať dobré zápasy. Čaká nás krásne obdobie, no budeme pod tlakom, toto celé je iba plus a ideme ďalej.

Ste šéfom kabíny, dovolili ste hráčom v autobuse veľké postupové oslavy a stihli ste aj vy sám tento úspech už osláviť?

Myslím, že môžem prezradiť jednu vec. Mám celkom strach z jazdy autobusom, pretože ešte z čias pôsobenia v Senici sme mali haváriu, keď sme sa vracali z Michaloviec. Ak je priestor, tak cestujem autom. Samozrejme, večer som si po zápase v Skalici dal pohár červeného vína a oslavy som hráčom povolil, lebo si to zaslúžili. Piati z nich si plnili zápasové povinnosti na našej farme v Dolnom Kubíne, dostali dva dni voľna, nech si vydýchnu, a od utorka naplno trénujeme na nedeľný duel proti Dunajskej Strede.

Pristavme sa pri kapitánovi Róbertovi Polievkovi. Je to podľa vás srdciar na pohľadanie?

Bolo preňho extrémne ťažké ustáť tlak. Perfektné je, že sa dokázal odbremeniť a mali sme všetci postupový sen byť v prvej šestke. Skôr som sa bál, aby nenastal útlm, a všetci hráči boli neskutočne nastavení v hlavách a nič také si nepripúšťali. Každému hráčovi som povedal, že futbal je len šport, prioritou je ich zdravie a aj ich rodín. Vo finále sú to najpodstatnejšie veci, no v tomto kontexte ukázal veľké srdce Robo Polievka. Nikdy som naše interné diskusie nedával von médiám, no je to podľa mňa ikona klubu za to, že ostal. Navyše sa nám zranil Mišo Faško... Neviem, ale bolo by o niečom inom. Polievka sa zachoval charakterovo a nielen ja mu prajem vydarené zahraničné angažmá, lebo má určite kvalitu na zahraničnú ligu.

Skúsime sa preniesť do leta po sezóne. Neudržal by Polievku v kádri fakt, že by Banská Bystrica hrala pohárovú Európu? Nie je to váš sen, o ktorom poviete hráčom v kabíne?

Idete na mňa veľmi dobre, no ja vám to skutočne neprezradím. Tlačíte na mňa, bojujete, ale nie a nie. Stále mám v hlave pokoru voči súťaži a ostatným mužstvám. Vnútorný cieľ im poviem, avšak či Polievka ostane po sezóne, nevieme zaručiť. Prvoradé bude, aby sa naši fanúšikovia bavili futbalom, chceme im ukázať krásnu športovú emóciu, a preto spoločne nech sa uvidíme už v nedeľu proti Dunajskej Strede.