• Aktuality
  • Porozprávali sme sa so športovým riaditeľom Jozefom Moresom
A tím / MFK Dukla / 05.06.2024

Porozprávali sme sa so športovým riaditeľom Jozefom Moresom

Zdroj: BBonline.sk (Ivan Golembiovský)

Zdroj: BBonline.sk (Ivan Golembiovský)

Ligová sezóna skončila len nedávno, no v klube sa už naplno pripravujeme na tú nadchádzajúcu. V medzisezónnom období, ktoré bude patriť letnej príprave a pohybom na prestupovom trhu, sme položili pár otázok Jozefovi Moresovi, športovému riaditeľovi MFK Dukla Banská Bystrica.

 

Pán Mores, ako hodnotíte sezónu v podaní nášho A-mužstva, ktoré obsadilo v Niké lige siedmu priečku?

Ako nie príliš vydarenú. Určite sme mali vyššie ambície, aj vzhľadom na kvalitu kádra. Samozrejme, nedá sa všetko hodnotiť len negatívne, nájdu sa aj pozitíva. Góly Roba Polievku a Martina Rymarenka, potenciál mladých hráčov, ako Mensah, Klimpl, Hanes Trnovský, Veselovský, Pinďura, bodový zisk zo súperových ihrísk. Myslím, že napriek tomu, že sa nám nepodaril naplniť hlavný predsezónny cieľ, tým bol postup do prvej šestky, určite by sme našli aj pozitívne veci.

Na čom musí celý klub zapracovať, aby sa A-mužstvu v budúcej sezóne podarilo dostať sa do prvej šestky?

Na detailoch. Na koncentrácii. Na prístupe k práci, k tréningovému procesu, ku všetkým zložkám športovej prípravy. Na väčšej vášni, zanietenosti a klubovej oddanosti. To sa týka nielen A-mužstva, ale nás všetkých v klube, opakujem všetkých. Nehovorím, že s tým bol nejaký veľký problém, ale nebolo to na takej úrovni, aby sme boli úspešnejší. Je potrebné, aby sme sa v prvom rade najskôr každý z nás pozreli sami na seba. Začali od seba. Či sme pre úspešnejšiu sezónu urobili naozaj všetko. A tu mám otáznik. Takže budeme sa snažiť o väčšiu koncentráciu, väčšiu pracovitosť, o väčší dôraz na prácu s detailom, lebo ten v konečnom dôsledku rozhodol o tom, že sme nepostúpili do šestky. Medzi úspechom a neúspechom je veľmi tenká čiara, ktorú sme žiaľ túto sezónu nedokázali prekonať.

Čo hovoríte na herný prejav mužstva?

Herný prejav mužstva nebol konzistentný, proste sme to nedokázali počas celej sezóny na dlhšie obdobie zastabilizovať. Boli sme mužstvo dvoch tvárí. Jedna bola domáca a druhá u súpera. Vonku sme sa prezentovali herným prejavom, ktorý niesol v sebe znaky atraktivity, pragmatizmu a efektivity. Vonku sme dokázali víťaziť, zbierať dôležité body. Na ihriskách súperov sme získali 29 bodov, čo je naozaj zaujímavý ukazovateľ hernej kvality mužstva. Doma sme to nejakým spôsobom nedokázali zlomiť. Začalo to už zápasom s Podbrezovou, ktorý nám vôbec nevyšiel. (1. kolo, prehra 1:4) Nejako sme sa z toho dostali, ale tá atraktivita domácich zápasov nebola na požadovanej úrovni. Boli tam síce určité náznaky zlepšenia, ako s Dunajskou Stredou druhý polčas (16. kolo, remíza 0:0), so Žilinou (18. kolo, výhra 3:1), s Trenčínom (3. kolo nadstavby – výhra 4:2), ale žiaľ, vo väčšine domácich zápasov sme boli málo presvedčiví. Nejdem to tu hlbšie analyzovať, to si riešime v rámci realizačného tímu, ale určite budú potrebné určité zmeny, poprípade nové alternatívy herného prejavu, čo sa týka princípov, systému, rozostavenia. Stali sme sa čitateľnými, určité veci je potrebné updatovať.

Aké sú ciele klubu na letnom prestupovom trhu?

Doplniť mužstvo tak, aby sme zdynamizovali našu hru, aby sme na každom poste boli konkurencieschopní, aby sme tým vytvorili možnosť pre ďalšie alternatívy nášho herného systému a zlepšovaní sa.  A aby náš herný prejav, hlavne v domácich zápasoch, bol lepší, atraktívnejší, ale hlavne efektívny. Všetky naše aktivity na transferovom trhu budú viesť k tomuto. A samozrejme, smerom von niečo zobchodovať, to by bola optimálna kombinácia. O všetkých novinkách ohľadom kádra či realizačného tímu budeme futbalovú verejnosť informovať v nedeľu 16. júna prostredníctvom našich kanálov, tesne pred štartom letnej prípravy A-mužstva, ktorý je oficiálne naplánovaný na 18. júna o 14.30 h na Štiavničkách.

Dôležitou súčasťou klubu sú mládežnícke kategórie. Po jeseni to vyzeralo, že dorastenci budú bojovať o záchranu, ale jarnými výkonmi i výsledkami sa napokon záchranárskym prácam oblúkom vyhli. Čo hovoríte na výkony dorastencov?

Po menších počiatočných problémoch, ktoré sme mali a sú pri mládeži normálne, bolo jednoznačne vidieť nárast kvality a pozitívnu prácu trénerov v jednotlivých dorasteneckých kategóriách. Či už v kategórii staršieho dorastu U19, ako aj v kategóriách mladšieho dorastu U17 a U16. Je naozaj namieste pochváliť za kvalitne odvedenú prácu trénerov a realizačné tímy v týchto kategóriách. V U19 Martina Poljovku, Ľubomíra Faktora, Dominika Škubáka, Jozefa Sýkoru a vedúceho mužstva Zdena Kupku. V U17 Richarda Rubinta, Csabu Csányiho, Attilu Domíka, kondičného trénera Tomáša Fajčíka a vedúceho mužstva Martina Rusňáka. V U16 Mariána Strelca s Tomášom Dzúrikom a vedúcu mužstva Františku Hajdúchovú. Celosezónne zlepšovanie herného prejavu, kvality výkonov, ako aj individuálne zlepšovanie hráčov bolo jasne badateľné. Na tie zápasy sa dalo pozerať, veľmi nás to teší.