Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Pred posledným duelom sezóny predčasne postupujeme do Fortuna ligy!
A tím / MFK Dukla (PR) / 18.05.2022

Pred posledným duelom sezóny predčasne postupujeme do Fortuna ligy!

Pred posledným duelom sezóny predčasne postupujeme do Fortuna ligy!
Futbalisti našej banskobystrickej Dukly priamo postupujú po siedmich rokoch do najvyššej súťaže na Slovensku – Fortuna ligy. Rozhodlo sa o tom v stredu na mimoriadnom Prezídiu Únie ligových klubov.

Prezídium ÚLK na základe hlasovania rozhodlo, že baráž o účasť vo Fortuna lige sa po vyradení ŠKF Sereď zo súťaže hrať nebude. Vo Fortuna lige ostáva družstvo FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble. Po riadnom ukončení sezóny Fortuna ligy 2021/2022 bude Únia ligových klubov postupovať v zmysle článku 17 Súťažného poriadku SFZ, čo v praxi znamená oslovenie najvyššie umiestneného klubu II. ligy, teda MFK Dukla Banská Bystrica. Náš klub bude musieť zároveň splniť podmienky skráteného licenčného konania, rovnako ako víťaz II. ligy FK Železiarne Podbrezová.

K najnovšiemu rozhodnutiu ÚLK sa vyjadril športový riaditeľ MFK Dukla Banská Bystrica Jozef Mores:

„S radosťou a potešením sme prijali túto skutočnosť. Teší nás, že sme po dlhých siedmich rokoch dokázali dostať banskobystrickú Duklu do najvyššej súťaže. Veľmi nás to teší, ale zároveň aj zaväzuje. Od tohto momentu už ´makáme´ na novej sezóne, v ktorej chceme dôstojne reprezentovať vo Fortuna lige klub, mesto a fanúšikov Banskej Bystrice a byť aj dôstojným súperom už súčasným prvoligovým klubom. Nie sme fanúšikmi nejakých bujarých osláv, keďže nepostupujeme ani z prvého miesta. Berieme toto rozhodnutie s veľkou pokorou a zároveň verím, že nás zodpovedné inštitúcie akými sú Mesto Banská Bystrica, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Vojenské športové centrum Dukla začnú brať trošku vážnejšie. Máme dojem, že doposiaľ sme boli skôr každému na príťaž. Veríme, že sa staneme rovnocenným partnerom pri určitých jednaniach a vytváraní podmienok pre futbal ako najpopulárnejšieho a najmasovejšieho športu na svete.“

Jozef Mores na fotografii

Správa potešila aj celý náš realizačný tím. Asistent trénera a Banskobystričan, tiež skvelý bývalý hráč Dukly Štefan Rusnák povedal:

„Chceli sme skončiť prví alebo druhí v tabuľke, čo sa nám podarilo. Skončili sme napokon druhí, boli sme pripravení na baráž, chceli sme dotiahnuť náš postup dp Fortuna ligy aj cez ňu. Počítali sme i s možnosťou priameho postupu, keďže posledný celok najvyššej súťaže podľa stanov musí vypadnúť. Pre nás je to veľké zadosťučinenie. Začali sme od tretej ligy po zlúčení s ŠK Kremnička postupom do druhej a hneď v prvej sezóne sme spolu so Stanom Vargom zachránili Duklu v druhej lige, trikrát sme potom boli druhí. Najviac nás mrzí, keď nám počas kovidového roku 2020 odpočítali tri body a nemohli sme sa dostať do najvyššej súťaže. Potom ďalšie ročníky dve druhé miesta. Je za nami kus dobrej roboty. Veľa hráčov sa tu obmenilo, prišli aj mladí. Dva a pol roka sme hrali mimo Banskej Bystrice, buď na ihriskách súperov alebo na iných štadiónoch, teda nie doma. O to bolo to pre nás ťažšie. Postup je zaslúžený.“

Štefan Rusnák na utorňajšom upršanom tréningu

Oporou nášho tímu bol kapitán Róbert Polievka. Aj jeho teší skvelá správa, že Banská Bystrica sa pod jeho hráčskym vedením dostala späť do najvyššej súťaže:

„Je to zadosťučinenie za tie tri roky tvrdej roboty, ktorú sme tu všetci odvádzali pre Duklu. Nie je to vizitka iba tejto sezóny, ale aj tých predtým. Pre mňa je to splnený sen, pretože som s Duklou vypadol z prvej ligy do druhej. Keď som sa sem vracal, dal som si jasný cieľ, že chcem s Banskou Bystricou postúpiť do prvej ligy. To sa mi splnilo. Myslím si, že sme si to zaslúžili. Za tie roky sme tu zažili mnoho situácií, kedy sme sa už vo Fortuna lige videli a napokon nám to ušlo. Dnes je už jedno ako, dôležité je, že sme sa tam predsa len dostali. Zaslúžíme si túto miestenku. Je to i vizitka našej práce.“

Róbert Polievka sa pre žlté karty nepredstaví v poslednom našom zápase aktuálnej sezóny v Rohožníku. Veríme, že ho uvidíme v prvom stretnutí novej sezóny v našich farbách už vo Fortuna ligovom dueli v júli.

Kapitán Robo Polievka na utorňajšom daždivom tréningu

Čaká nás však ešte Rohožník, a to v piatok 20. mája o 17.00 hodine na štadióne súpera, ktorý je jedno miesto od pásma zostupu do tretej ligy s jednobodovým náskokom pred trinástym Púchovom. Potrebuje teda vyhrať. My ťaháme sedemzápasovú sériu bez prehry s piatimi výhrami a dvoma remízami. S druhou ligou sa chceme rozlúčiť dôstojne.

„Bude to určite ťažký zápas. My ideme do neho s cieľom vyhrať. Je to náš posledný duel. Domáci budú určite nepríjemní, hrajú o záchranu v druhej lige, očakávame tvrdú hru, už aj súper musí útočiť. Nečaká nás nič jednoduché,“

- tvrdí náš mladý útočník Matej Franko, ktorý je v dobrej streleckej forme. V ostatnom našom zápase doma s Humenným zaknihoval rovno dva góly, presadzoval sa aj v predchádzajúcich stretnutiach. K svojej forme dodal:

„Cítim sa veľmi dobre. Strelené góly mi pridávajú na sebavedomí, ale nič sa nemení na tom, že chcem pomôcť predovšetkým tímu a prvoradá je tímová hra.“

Duel v Rohožníku bude vysielať Futbalnet TV. A máme ešte ďalšiu potešujúcu správu! Dnes, teda v stredu 18. mája vyhrali mladší dorastenci Dukly z U17-ky v Badíne nad v tabuľke druhou Žilinou 1:0.

GRATULUJEME!