• Pred takmer päť a pol tisíc divákmi siahala Dukla proti Slovanu na bod
A tím / MFK Dukla (PR) / 03.09.2022

Pred takmer päť a pol tisíc divákmi siahala Dukla proti Slovanu na bod

z duelu Dukly proti Slovanu (A. Almáši)

Naši futbalisti banskobystrickej Dukly v 9. kole Fortuna ligy doma na Štiavničkách pred výbornou kulisou potrápili majstrovský Slovan Bratislava. V prvom polčase dvakrát mierili do brvna, mali šance, ale tie nepremieňal ani súper. Napokon o triumfe úradujúceho slovenského majstra rozhodol v druhom polčase po krátkom pobyte na ihrisku Tigran Barseghjan.

V prvom polčase mali viac loptu na kopačkách hostia, ale väčšie šance si vypracovali bystrickí futbalisti. Už v štvrtej minúte sa z pravej strany pretlačil pred bránku Polievka, z uhla zakončoval a mieril k vzdialenejšej žrdi, lopta žiaľ putovala vedľa nej. Na opačnej strane sa nepresadil z dobrej možnosti Šaponjič. V dvanástej minúte po centri Záhumenského z ľavej strany zakončoval Faško bez prípravy v tiesni z vnútra šestnástky do brvna. Následne predviedol akciu Slovan, taktiež z ľavej strany, keď Hrnčár z prvej strieľal vedľa žrde. My sme to potom vyskúšali Rymarenkom z asi 20 metrov, ktorý mieril tesne nad. V pätnástej minúte po našej chybe vzadu mal ďalšiu možnosť Šaponjič, obišiel vybehnutého Hrušku, ale loptu poslal už z uhla len do bočnej siete. V dvadsiatej minúte Faško z priameho kopu takmer od autovej čiary poriadne preveril Trnovského na bližšej žrdi, ten sa o ňu pri zákroku udrel a utrpel zranenie. I napriek tom ešte pokračoval s bolesťami po ošetrení v hre. Radosť mu mohli urobiť pred polhodinou hry spoluhráči po rohovom kope, keď Šaponjič hlavičkoval vedľa, ale Green mohol ešte loptu zasiahnuť, ak by nestratil pred našou odkrytou bránkou rovnováhu. O štyri minúty sa hostia dostali do brejku a z pravej strany Hrnčár našiel hlavu Šaponjiča v pokutovom území, opäť lopta putovala vedľa žrde. Následne Duklisti preverili defenzívu ´belasých´. Rymarenko šikovne prechádzal dopredu, dostal sa až do malého vápna a bratislavskí hráči riešili situáciu aj s veľkou dávkou šťastia. V 34. minúte po rohu Polievku hlavičkoval Rymarenko do brvna. Potom mal dobrú možnosť v našej šestnástke Kucka, ale nafilmoval penaltu, za čo videl žltú kartu. Slovan následne striedal zraneného gólmana Trnovského, nahradila ho jednotka Chovan. Tesne pred prestávkou mal dve príležitosti Slovan. Čavrič strieľal voľný, no výborne zasiahol náš mladý stopér Uhrinčať, za čo si vyslúžil potlesk. V nadstavenom čase ešte Kankava tesne minul Hruškovu svätyňu.

Po zmene strán začali hroziť naši futbalisti spod Urpína. Hanes prešiel cez Voeta až k samotnej bránke, no z uhla pálil do Chovana, ktorý priestor kryl. Polievka to vyskúšal pekne spoza protihráča v šestnástke, no gólman hostí bol znovu pozorný. Po rohovom kope v 55. minúte sa lopta dostala k Ľuptákovi za šestnástkou, napriahol vedľa žrde. O dve minúty po akcii Polievku s Faškom druhý menovaný strieľal voľný len slabo, Chovan si poradil. Slovanisti potom prestriedali a práve striedajúci hráč sa presadil. Po šiestich minútach na ihrisku využil závar v našom malom vápne Barseghjan, ktorý vyrazenú loptu poslal nekompromisne z päťky do bránky – 0:1. Predchádzali tomu obetavé zákroky na čiare nielen v podaní Hrušku, ale aj našich stopérov, ktorí sa tiež ocitli na zemi. Po tomto zásahu sa Duklisti snažili vyrovnať. Po pätičke Rymarenka na Hanesa predviedli ´belasí´ perfektný blok. Na opačnej strane hlavičku Kucku kryl Hruška a po rýchlej akcii Slovana sa Šaponjič ocitol zoči – voči nášmu brankárovi a hoci ho prekonal, lopta si cestu medzi žrde nenašla. V 76. minúte sa Barseghjan z hranice šestnástky prezentoval delovkou a mieril iba tesne vedľa. My sme mali možnosť vyrovnať po prihrávke Faška a koncovke Polievku z asi 15 metrov, žiaľ náš kapitán prestrelil bránku. V 86. minúte po akcii z ľavej strany sa ocitol v dobrej pozícii v šestnástke Faško, avšak slabo vystrelil a Chovan zasiahol, čo nášho aktívneho ofenzívneho futbalistu dosť hnevalo. Záver si už majster z Bratislavy postrážil, striedajúci Ramirez ešte pálil do žrde z uhla, pri ktorej však bol pripravený Hruška.

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Góly: 65. Barseghjan, Rozhodovali: Glova – Košecký, Vass. ŽK: Polievka, Rymarenko – Kucka, De Marco. Diváci: 5350.

Zostavy a striedania:

Dukla: Hruška – Slávik, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – Richtárech (77. Franko), B. Ľupták – Hanes (77. Kupčík), Faško, Rymarenko – Polievka

Slovan: Ma. Trnovský (36. Chovan) – Pauschek, Križan, Voet, De Marco – D. Hrnčár (59. Barseghjan), Kucka (89. Mustafić), Kankava, Green – Šaponjić (89. Ramirez), Čavrić (59. Zmrhal)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „V prvom rade gratulujem trénerovi Weissovi a Slovanu k víťazstvu. My sme sa snažili dnes bodovať. Keďže prišlo k nám najlepšie mužstvo na Slovensku, tak motivácia bola sama o sebe väčšia. Na začiatku sme boli aktívni smerom dopredu, chceli sme si dávať aj pozor v defenzíve, keďže Slovan má abnormálnu kvalitu. Snažili sme sa, nejaké šance sme mali, no tie si vytvoril aj Slovan. My máme nula bodov, súper tri body, takže nič sa nedá robiť, Treba robiť ďalej. Teraz nás čakajú zápasy pravdy, ktoré treba zvládnuť. Slovanu prajem, aby sa mu darilo v pohárovej Európe.“

Michal Faško, ofenzívny futbalista Dukly: „Rozhodla efektivita v zakončení. Mali sme veľa šancí, podali sme perfektný výkon, najmä v prvom polčase. Škoda tej slabšej efektivity na našej strane, pretože to bol výborný výkon. Boli sme viac – menej vyrovnaným a niekedy aj lepším protivníkom Slovana, takže o to viac ma to mrzí, že nemáme ani bod z tohto zápasu. Mal som tam aj strelecké pokusy, ktoré mi nesadli. Neviem, či som mal slabší obed. Mrzí ma to voči spoluhráčom. Rozhoduje kvalita v zakončení, čo sme dnes a ani ja neukázali, je to škoda. Aj z priameho kopu som mohol pridať gól, keď sa pri tom zákroku brankár zranil. Slovan je dobré mužstvo, dá sa povedať, že z dvoch až troch šancí dá gól. My sme ich mali možno štyri – päť a neskórovali sme. Je to škoda, aj kvôli ľuďom, ktorým sa futbal musel páčiť. Hrali sme výborne, hlavne prvý polčas, no nikto si už nebude pamätať, že sme boli rovnocenným súperom, keď si každý prečíta v novinách výsledok 0:1.“

Jakub Uhrinčať, stopér Dukly:Som rád za príležitosť, ktorú mi tréner dal, že som mohol hrať proti Slovanu celých 90 minút. Chceli sme bodovať, bohužiaľ sa to nepodarilo. Nebolo to z našej strany všetko stopercentné, ale držali sme so Slovanom krok. Hrozili sme aj vpredu, škoda len, že to nevyšlo a nevyústilo do gólu, ale taký je futbal. Čo sa týka gólovej situácie, keď sme inkasovali, lopta sa tam poodrážala, aj ja som ju na čiare zachytil, ale bohužiaľ sa to neodvrátilo a hosťujúci futbalista to tam doklepol. Chýbal nám k bodovému zápasu iba kúsok šťastia. Išli sme oproti šťastene, bohužiaľ to nevyšlo. Nevadí, musíme dať hlavy hore, nebol to zlý výkon, musíme sa sústrediť na ďalší zápas.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec prvého nášho gólu: „Ťažko sa mi to hodnotí, ale na druhej strane, keď chcete so Slovanom vyhrať, tak musíte premeniť jednu z tých šancí. Vedeli sme, že majú obrovskú kvalitu vpredu a bude im stačiť jedna pološanca a dokážu dať gól. To sa aj dnes potvrdilo. Mrzí nás, že sme šance mali a nepremenili sme ich, to je smola. Prehrať však po takomto výkone so Slovanom je asi lepšie ako keby sme si hovorili, že sme nemali šancu. Prehrali sme s najlepším mužstvom na Slovensku so Slovanom Bratislava, ale treba sa pozerať dopredu, ísť od zápasu k zápasu. Ukázalo sa dnes, že sa môžeme rovnať s hocikým. A ak pridáme do toho kúsok zdravej drzosti a inštinktu, že premeníme prvú šancu, tak môžeme zvládať zápasy aj so silnejšími súpermi. Dnes možno rozhodlo to, že my sme nedali prvý gól. Mohol som ho aj ja dať v tej štvrtej minúte. Ak by som to dobre riešil, tak bol by z toho gól. Snažil som sa o krížnu strelu, nejako to trafiť, ale netrafil som to dobre. Možno aj to rozhodlo, ak by som dal gól, zápas by bol iný. Prišla krásna návšteva, možno aj preto sme mali dobrý úvod, nechali sme sa nimi trochu uniesť. Chceli sme tu niečo dokázať, no zhodou okolností sme prehrali 0:1, čo ma mrzí, pretože ľudia boli fantastickí.“

Vladimír Weiss, tréner Slovana Bratislava: „Som rád, že sme vyhrali. Vedeli sme, že Banská Bystrica bude hrať dobre, bude bojovať a snažiť sa nás poraziť, čo je úplne normálne. Opakujem stýkrát, že motivácia u súpera v zápase proti nám je navyše. My stále musíme, musíme, musíme. Vyhrali sme, som spokojný, ale niektoré výkony neboli dobré. Je rozdiel medzi hráčmi, ktorí hrávajú stabilne a sú v základe oproti tým, čo prednedávnom prišli alebo bojujú o svoje miesto. Z tohto pohľadu sú tri body cenné. Musím vyzdvihnúť aj dobrý výkon Banskej Bystrice, má zopár šikovných futbalistov. Možno by si dnes aj bod zaslúžila. Ak však nepremeníme také šance, aké sme mali, a sami vytvárame šance Dukle po hrubých individuálnych chybách, tak potom je to ťažšie, ale máme tri body, takže dobre, ideme domov a pripravujeme sa na štvrtok.“

Najbližší zápas odohráme v NTC Popradsobotu 10. septembra18.00 hodine, keď si zmeriame sily s posledným Liptovským Mikulášom.

1. Slovan 22b, 2. Podbrezová 17b 3. Trnava 15b*, 4. D. Streda 15b, 5. Žilina 12b, 6. Ružomberok 11b*, 7. Trenčín 11b, 8. Skalica 10b, 9. DUKLA 9b, 10. Michalovce 8b, 11. Z. Moravce 7b, 12. L. Mikuláš 4b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

D. Streda – Michalovce 1:0, L. Mikuláš – Skalica 0:0, Z. Moravce – Trenčín 1:0, Žilina – Podbrezová 0:1.