Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Prestížna konferencia v Londýne aj s našimi kondičnými trénermi
A tím / MFK Dukla / 19.07.2023

Prestížna konferencia v Londýne aj s našimi kondičnými trénermi

Prestížna konferencia v Londýne aj s našimi kondičnými trénermi
David Brűnn: Podstatné je poznatky z výskumov aplikovať v praxi.

Banskobystrickí kondiční tréneri David Brűnn a Andrej Caban sa počas leta zúčastnili konferencie spoločnosti IsoKinetic Medical Group. Už 30-ty ročník tejto konferencie sa konal v Londýne pod záštitou FIFA a zúčastnili sa jej stovky odborníkov z celého sveta, ktorí sa mohli vzdelávať v oblasti medicíny, fyzioterapie a kondičného tréningu vo futbale. Aj na tohtoročnom podujatí vystupovali významní rečníci, renomovaní vedci, fyzioterapeuti, či kondiční tréneri z top klubov po celom svete. My v Dukle sme hrdí, že so svojou vedeckou štúdiou sa o svoj výskum podelili David Brűnn a Roman Švantner a aj preto sme sa s Davidom Brűnnom o tejto konferencii porozprávali.


David, nebola to tvoja prvá účasť na tejto konferencii, ktorú organizuje IsoKinetic, vieme že už vlani si sa na nej zúčastnil s Romanom Švantnerom. Áno, vlaňajšia téma bola zameraná na znižovanie rizika zranení vo futbale. Bola to pilotná štúdia, kde sme zisťovali úroveň sily priťahovačov bedrového kĺbu u mládežníckych futbalových reprezentácií a tieto údaje dávali do súvislosti s vybranými parametrami.

Tentoraz si sa už ale zúčastnil ako rečník so svojim vlastným výskumom, ktorý si robil spoločne s Romanom. Poďme ale postupne, ako sa vôbec môže človek dostať na takéto fórum, aby mohol prezentovať vlastné poznatky. V prvom rade musí urobiť nejaký výskum, ten musí zaujať, pretože až na základe zaujímavosti a dôležitosti témy vás dokážu na takúto konferenciu pozvať, aby ste svoje poznatky a informácie o výskume prezentovali ďalej. Tieto informácie z výskumu musia byť vedecky overené, reálne sa tam posiela ešte predtým vedecký abstrakt a keď si ťa vyberú, môžeš prísť na toto významné fórum svoju štúdiu odprezentovať odbornému publiku.

Aká bola vaša téma, na základe ktorej si sa dostal medzi tých, ktorí mali možnosť na konferencii vystúpiť? Vo vedeckej štúdii sme porovnávali kondičné pohybové schopnosti ako sila a výbušnosť u elitných futbalistov, reprezentantov rôznych krajín s naším najrýchlejším šprintérom Jánom Volkom.

Čo z tohto porovnania vyšlo? My sme chceli zistiť, keďže dnešné trendy vo futbale sú zamerané na rýchlostné typy hráčov, v čom sú v porovnaní so šprintérom futbalisti iní a v čom rovnakí, čo potrebujú robiť, aby sme ich posunuli v rýchlosti na inú úroveň. Výsledok je taký, že z pohľadu silových parametrov bol šprintér aj futbalista v podstate rovnaký. Predné stehenné svaly, zadné stehenné svaly, v tom problém nebol, jediný rozdiel bol v tuhosti šliach a to veľmi významne, a tiež rozdiel vo výbušnosti. Aj preto šprintér dokáže kumulovať veľkú energiu pri behu a vôbec pohybe. Z toho nám vyplýva, že sa máme zamerať na rozvoj tuhosti šliach a explozívnej sily, čo sa nám potom eventuálne dokáže preniesť aj na ihrisko. Musíme si ale v konečnom dôsledku uvedomiť, šprint a futbal, sú dva rozličné športy.

Čo vás zaujalo z iných prezentácii v Londýne? Zaujali nás také detaily, ako individualizovať tréning ešte viac, ako to komunikovať s pozície medicínsko-kondičnej skupiny trénerov v tímoch smerom k trénerom a hráčom. To hlavné know-how poznáme, aj preto, že sme boli vlani v Lyone a tam to pre nás boli novinky. Tu ich až tak veľa nebolo. Skôr nás zaujala prezentácia vlani, napr. od švédskeho doktora Ekstranda a jeho skupiny, ktorý mal 20 ročný výskum o početnosti a charaktere zranení. To boli dáta, ktoré naozaj za tak dlhú dobu majú veľkú výpovednú hodnotu a dajú sa porovnávať. Podstatné však je, aby sme dokázali poznatky z týchto prezentácii aplikovať v praxi. A aplikovať sa určite dajú aj v našich podmienkach.

Je to pre vás pocta, že ste sa so svojou témou na toto fórum dostali? Napokon na Slovensku je vaša úroveň ocenená aj tým, že ty si kondičným trénerom A tímu slovenskej reprezentácie a Andrej Caban reprezentácie do 21 rokov. A my sme predovšetkým radi, že ste v Dukle. Určite to hovorí o nejakej kvalite, je to pre nás úspech, ale netreba to brať tak, že len my sme tí najlepší. Máme dosť trénerov na Slovensku, čo sa chcú vzdelávať a to je dobré pre futbal, ale všeobecne aj šport.