- Aktuality
- Téma súčasného futbalu v MFK Dukla naliehavá, ale nezastieraná
Téma súčasného futbalu v MFK Dukla naliehavá, ale nezastieraná
Táto snímka už patrí minulosti. Kto vie o čom v tej chvíli na dnes už takto neexistujúcej tribúne banskobystrických Štiavničiek na nej rozmýšľa, pán Milan Smädo ( v prvom rade dole druhý zľava) v kruhu verných priaznivcov a podporovateľov fair – play futbalu v súčasnej MFK Dukla Banská Bystrica? Foto: Samo Telúch
Ktoré sú v súčasnosti najdôležitejšie otázky z hľadiska infraštruktúry pre MFK Dukla?
Pre MFK Dukla a napredovanie futbalu v Banskej Bystrici je najdôležitejšou úlohou zabezpečiť infraštruktúru pre samotný futbal. Tento rok je rokom započatia výstavby futbalového štadióna v Radvani. Mesto už má schválené stavebné povolenie a v súčasnosti pripravuje súťažné podklady na výber dodávateľa stavby futbalového štadióna.
V akom štádiu je rekonštrukcia futbalového štadióna SNP na Štiavničkách?
Uvedená rekonštrukcia začala uplynulý týždeň. Realizuje ju firma Metrostav. Táto rekonštrukcia začala v prvom rade najmä kvôli mládežníckym súťažiam EYOF-u, ktoré sa uskutočnia na budúci rok. Čo sa týka futbalu po rekonštrukcii štadióna budú splnené len podmienky UEFA 2 ( hranie súťaží ).Slovenský futbalový zväz od ročníka 2021/2022 sprísňuje kritériá pre hranie zápasov prvej ligy na UEFA 3
Čo to konkrétne znamená?
Je potrebné vysvetliť fanúšikom a priaznivcom nášho mužstva, že najväčší rozdiel je v tom, že futbalový štadión musí mať prekrytý priestor minimálne pre 3500 sediacich divákov. Štadión SNP na Štiavničkách ani po rekonštrukcii to spĺňať nebude.
Čo, teda, ďalej?
Na základe týchto skutočností som požiadal primátora mesta Jána Noska o vyvolanie rokovania za účasti všetkých kompetentných ktorí sa na rekonštrukcii podieľajú. Na rokovaní sme sa zhodli, že rekonštrukcia štadióna na Štiavničkách po skončení EYOF-u bude musieť mať druhú etapu. V nej by sa pri bráne borcov mala zabezpečiť výstavba druhej prekrytej tribúny spolu s futbalovým zázemím. Dosiahlo by sa tak zabezpečenie prekrytia tribún minimálne pre 4OOO divákov. Túto úlohu prevzal na seba primátor Ján Nosko, ktorý v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom by mali doriešiť všetky podmienky pre zrealizovanie futbalového štadióna pre podmienky UEFA 3.
A čo na ihrisku v Kremničke?
V Kremničke máme pripravenú projektovú dokumentáciu na výstavbu futbalového ihriska s umelým povrchom. V súčasnosti sa dokončuje výkup pozemkov. V priebehu pár týždňov chceme požiadať stavebný úrad o územné a stavebné povolenie. Je predpoklad, že výstavba tohto ihriska by mala byť tohto roku zrealizovaná. Okrem toho v Kremničke chceme vybudovať futbalové šatne a zázemie pre „A“ mužstvo dospelých. V súčasnosti hľadáme možnosti a spôsob ich prefinancovania.
Aké sú športové plány klubu MFK Dukla tesne pred sezónou?
Pripravujeme sa na všetkých frontoch. Futbalová sezóna dorastencov U19 začala uplynulý týždeň a túto nedeľu začínajú svoje majstrovské stretnutia i dorastenci U 17. Muži začínajú svoje zápasy 8.marca, kedy nastúpia na úvodný jarný majstrovský zápas v Ružomberku. Domáce zápasy bude naše „A“ mužstvo mužov hrať na ihrisku MFK Lokomotíva Zvolen. Našim hlavným cieľom v jarnej časti súťaží je zachrániť pre Banskú Bystricu futbalovú akadémiu a udržať futbalové kolektívy U19 a U17 v prvej lige preto, že práve tieto kolektívy by mali byť hlavnou zásobárňou talentovaných hráčov pre „A“ mužstvo dospelých.
Pre čitateľov internetových portálov www.mfkdukla.sk, www.klubupriatelovdukla.sk a www.priekopnik.sk sme si dovolili pridať ešte jednu zvedavú otázku generálnemu manažérovi, pánovi Mianovi Smädovi v znení:
„ Hovoríte o práci s talentami. Nás zaujímajú tie naše, narodené v Slovenskej republike. V prvom rade, ak štát poskytuje finančné prostriedky z daní našich daňových poplatníkov pre naše futbalové akadémie, mali by byť v mládežníckych kolektívoch využívané pre naše deti, pre naše talenty. My skupujeme do mládežníckych kolektívov talenty zo zahraničia a za naše dane ich pripravujeme, vychovávame pre iné krajiny, ale aj pre naše vyvolené kluby, ktoré ich potom predávajú do iných krajín? Prečo sa radšej nevenujeme seriózne projekciou výchove vlastných talentov? Je to cesta kúpiť rozdielových futbalistov do dorasteneckých súťaží, len aby sme mali I. dorasteneckú ligu? Ak áno, prečo z pozície štátu, ak SFZ nechce prijať takú myšlienku, neberieme ohľad pri dotáciách na to, ako vlastne zabezpečujeme prerozdelenie peňazí SFZ do vidieckeho futbalu mladých a ako oddeľujeme dorastenecký klubizmus „veľkých“ našich od našich malých, ales s našimi „veľkými“ a hlavne vlastnými talentami? Máme na mysli aj kontrolu návratov vložených peňazí pre našu štátnu reprezentáciu?“
Viackrát sme v spolupráci s MFK Dubnca predkladali na aktívoch II. ligy model 16 – tich futbalových akadémii pre naše futbalové talenty. V nich by boli pokryté dotáciami celé územia Slovenskej republiky aj financiami tak, že slovenský vidiek by cítil a presviedčal sa, ako idú peniaze z daní daňových poplatníkov pre všetkých, kde futbal s mladými robia, nielen pre vyvolených. Také futbalové akadémie, odborný život v nich po každej stránke, by mali zastrešovať vyššie územné celky. Aj s kontrolou dotácií aj s previazaním na školský systém a spoluprácu s pedagógmi škôl, učiteľmi telesnej výchovy, aj s kontrolou použitých peňazí pre deti z tých najodľahlejších obcí. Futbalové talenty, ich výchovu by tak neriadilo zopár vyvolených! Život a systém súkromných klubov by narušený nebol. Názor väčšiny, teda aj tých, ktorí pracujú s deťmi i v tých najodľahlejších obciach, nie je proti takému projektu. Pýtajte sa vy, novinári, prečo robíme niečo, čo už odsúdili odborníci dávno pred dnešnou dobou. V čase, keď sa u nás v dorasteneckých kategóriách vychovali majstri Európy a vlastníci i ostatných medailových umiestnení. Pýtajte sa konkrétne zainteresovaných aký majú názor na model, o ktorom hovorím?“...
O poslednú otázku rozhovor pre širokú čitateľskú verejnosť rozšíril Jozef Mazár