• Aktuality
  • S juhoamerickým triom Dukly o Vianociach a zime na Slovensku
A tím / MFK Dukla BB / 04.12.2023

S juhoamerickým triom Dukly o Vianociach a zime na Slovensku

S juhoamerickým triom Dukly o Vianociach a zime na Slovensku
Nielen o rozdieloch medzi zimou v Južnej Amerike a na Slovensku či Vianociach sme sa porozprávali s trojicou vždy pozitívne naladených ofenzívnych futbalistov našej Dukly – Argentínčanom Davidom Depetrisom, Uruguajčanom Enzom Arevalom a Brazílčanom Joãom Guimarãesom.

Všetci traja ste z rôznych krajín. Aká je klíma cez vianočné sviatky u vás doma? A ako sa viete vysporiadať s nízkymi teplotami u nás na Slovensku počas tréningov a zápasov?

JOÃO: Som z Brazílie, teploty počas Vianoc sú zvyčajne cez tridsať stupňov. Tým, že pochádzam z teplej klímy, je to pre mňa obrovský teplotný rozdiel. Som na Slovensku druhý rok, tak si pomaly zvykám, ale je mi stále zima. Problém je niekedy zahriať telo pred tréningom alebo zápasom, časom je to jednoduchšie.

DAVID: Pochádzam z Argentíny, kde je na Vianoce cez štyridsať stupňov. Na Slovensko som prišiel v roku 2007 v decembri. Na zimu sa dá privyknúť, človek sa musí mentálne pripraviť. Nemám problém trénovať v nízkych teplotách, niekedy sa aj lepšie dýcha ako keď je teplo a dusno. Ale teplú klímu mám rád, vyhovuje mi viac.

ENZO: U nás sú teploty cez tridsať stupňov. Je to veľký teplotný rozdiel, ale úprimne, cítim sa tu dobre, už som si zvykol.

Aké sú vaše plány počas Vianoc tento rok?

JOÃO: Budem cestovať s priateľmi, ešte sme sa nedohodli kde to bude.

DAVID : Na lyže nepôjdeme, aj keď rodina rada lyžuje. Tento rok strávim Vianoce s rodinou na Floride, pôjdeme navštíviť priateľov. Takže to budú Vianoce bez snehu.

ENZO: Moja manželka pochádza z Rumunska, žijeme v Barcelone. Mám dve deti a na sviatky je pre mňa náročné chodiť s celou rodinou späť do Uruguaja. Tradičné biele Vianoce so snehom sa nám páčia. Ale ešte sme sa nerozhodli, kde budeme tráviť tohtoročné Vianoce. Môj otec s mladším bratom žijú v Barcelone, pôjdeme do Španielska alebo do Rumunska navštíviť manželkinu rodinu. Možno stihneme oboje.

Vaša obľúbená vianočná tradícia?

JOÃO: Najdôležitejší sviatok je 24. december, tradícia je stretnúť sa s rodinou, pripraviť si spolu dobré jedlo a vymeniť si vianočné darčeky.

DAVID: Slovenské Vianoce a tradície mám rád. Vychutnávam si čas s rodinou, od rána 24. decembra hrá vianočná hudba, v kuchyni rozvoniava jedlo, deti pozerajú rozprávky. Chutí mi majonézový šalát aj ryby. Štedrý deň je v Argentíne iný, rodina sa stretne až večer a spoločná večera je až o desiatej. Pamätám si, keď som bol malý chlapec, každé Vianoce som túžil po futbalových darčekoch. Keďže je v Argentíne Štedrý deň časovo posunutý, nevedeli sme sa dočkať polnoci kedy sme si mohli rozbaliť darčeky a pozrieť sa na ohňostroje. Moje deti píšu každý rok Ježiškovi, ale na darčeky do polnoci nečakajú. Papa Noel chodí na Slovensku skôr.

ENZO: Počas vianočných sviatkov je v Uruguaji teplo, a tak trávime spoločný čas s rodinou a priateľmi väčšinou von v prírode alebo na pláži. Najdôležitejší deň je pre nás 24. december, máme spoločnú večeru a vymieňame si darčeky, 25. decembra máme zvyčajne spoločný obed. Na Slovensku sa nám tradičné Vianoce páčia, so stromčekom, jedlom aj darčekmi. Syn sa už nevie dočkať.

Kto nosí vianočné darčeky deťom pod stromček?

JOÃO: Papa Noel, darčeky si otvárame vždy po večeri.

DAVID: Darčeky nosí Papa Noel, darčeky sa otvárajú až po polnoci.

ENZO: Papa Noel aj u nás.

Jedlo, ktoré ti najviac chýba? Obľúbené slovenské?

JOÃO: Chýba mi jedlo mojej mamy a na Vianoce robí výborné pečené zemiaky. Na Slovensku nemám s jedlom problém, ale obľúbené nemám.

DAVID: Chýba mi hovädzie mäso, ktoré v Argentíne konzumujeme veľa, griluje sa na rôzne spôsoby. Ale slovenské jedlo mám rád.

ENZO: V Uruguaji je vplyv španielskej a talianskej kuchyne, vianočné sviatky nie sú výnimka. Chýba mi hovädzie BBQ – Asado, a mám veľmi rád lasagne. A moja mama robí tie najlepšie lasagne. Obľúbené jedlo na Slovensku je guláš. Na chuť kyslej kapusty som si ešte nezvykol. Kapustnicu asi jesť na Vianoce nebudem.

Tvoje vianočné prianie?

JOÃO: Prajem si zostať zdravý.

DAVID: Aby rodina mala vždy čo potrebuje, zdravie, prácu.

ENZO: Prajem si, aby bola rodina zdravá, ale mám v živote svoje sny.


Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

1.SK Prostějov - MFK Dukla B.Bystrica 0:5 /0:1/

Čítať viac
Dorast

Naša ´juniorka´ vyhrala na pôde druhej Dunajskej Stredy!

Čítať viac
A tím

Cestujeme do Bardejova, ktorý chce v boji o záchranu tiež bodovať

Čítať viac
Žiaci

Naša pätnástka rozdrvila v derby Zvolen, štrnástka remizovala

Čítať viac
A tím

Veselová neveselo, ale s rešpektom, o futbale

Čítať viac
A tím

Košiciam sme uštedrili prvú prehru v sezóne

Čítať viac