• Aktuality
  • Silnej Dunajskej Strede sme po dobrom výkone podľahli
A tím / MFK Dukla (PR) / 30.10.2022

Silnej Dunajskej Strede sme po dobrom výkone podľahli

Silnej Dunajskej Strede sme po dobrom výkone podľahli
Futbalisti banskobystrickej Dukly v 16. kole Fortuna ligy podľahli na Štiavničkách Dunajskej Strede 1:3, avšak stále zostávajú na šiestej pozícii v tabuľke. V prvom polčase sme sa ujali vedenia po góle Faška, no hostia ešte do prestávky vyrovnali a v druhom polčase potrestali chybičky po našich nevyužitých šanciach.

Pred výkopom duelu sme do Siene slávy Dukly uviedli Ondreja Poljovku, ktorý je trvalo a dokonale spojený s našou banskobystrickou Duklou. O tom, že v jeho žilách koluje červeno-biela krv nášho klubu svedčí hlavne to, že dlhé roky je previazaný s vychovávaním a trénovaním našich odchovancov. Aj v nedeľu boli na ihrisku traja hráči, ktorí prešli jeho rukami – Záhumensky, Uhrinčať a Polievka. Pokiaľ bol trénersky činný, bol futbalovou osobnosťou a šéfom prípraviek našej Dukly. Jeho rukami prešlo veľké množstvo hráčov, ktorým odštartoval sľubné kariéry (napr. aj Michal Ďuriš) a dal im základy nielen futbalu ale aj človečenstva.

Úvod duelu patril viac hosťom. Tí sa dostali do prvej šance v siedmej minúte, keď Nebyla dlhým pasom vysunul za bystrickú obranu Pintoa , proti nemu dobre vybehol náš brankár Hruška a loptu napokon schytal do hlavy. Potom mal DAC priamy kop z asi 18 metrov, Krstović strieľal, na naše šťastie do priestoru, kde bol gólman Dukly. V štrnástej minúte mohol otvoriť skóre banskobystrický kapitán Polievka, z asi dvadsiatich metrov mieril tesne nad spojnicu brvna a žrde. Na opačnej strane zahrmelo po centri Gavrića, keď v päťke z prvej zakončoval Krstović, Hruška sa mal na pozore. V 26. minúte po centri Slávika hlavičkoval náš stopér Uhrinčať, zblokovanú loptu brankár Petráš zneškodnil na čiare. Nebezpečná bola strela hosťujúceho Veselovského, mal voľný priestor v šestnástke, ale radosť mu prekazil dobrým zákrokom pri žrdi Hruška. Do vedenia išla napokon Dukla po rýchlom protiútoku v 39. minúte. Rymarenko prešiel z pravej strany cez Brunettiho, vyslal prudký center, Petráš loptu iba vyrazil a na dorážke medzi tromi hráčmi súpera uspel v páde dôrazný Michal Faško1:0. Škoda, že tento stav nevydržal do prestávky. Dunajskostredčanom takisto vyšiel po našom neúspešnom autovom vhadzovaní rýchly protiútok, keď sa ujal center Pintoa z pravej strany a v päťke mal veľa priestoru na pohodlné zakončenie Andzouana1:1.

Na začiatku druhého dejstva mala Dukla niekoľko príležitostí opäť ísť do vedenia. Faško zakončoval tiesnený v šestnástke, ale tečovaná lopta si tesne nenašla cestu medzi žrde. Následne po rohovom kope hlavičkoval Záhumenský nad brvno. V 55. minúte Polievka zamotal hlavy hneď štyrom obrancom DAC-u, prenikol do veľkého vápna a aj zakončil. Odrazená lopta sa napokon dostala k voľnému Záhumenskému, ktorý zvolil silové zakončenie a bránku v tutovke prepálil! Hostia mali dve možnosti, Nebyla z pravej strany pokutového územia mieril nepresne a hlavičku Ramadana pokryl Hruška spoľahlivým zákrokom pod brvnom. V 60. minúte išiel dopredu rýchlo Faško a už sa ocitol pred Petrášom, no nevolil strelu, ale prihrávku, ktorá žiaľ nenašla adresáta. O dve minúty na to sa aj so šťastím dostal cez troch hráčov Slávik a z trinástich metrov zakončil slušne, no dunajskostredský gólman nohou loptu vyrazil a vzápätí Faško prestrelil jeho svätyňu. Potom po centri Záhumenského sa v päťke dostával k zakončeniu Polievka, výborne však pred ním zasiahol Brunetti. Naše výstrahy zobral súper vážne a vypracoval si dve gólové šance. V prvej neuspel z pravej strany rýchly Pinto ani na dvakrát a v druhej Krstović, ktorý po dlhom pase Gavrića obišiel na ľavej strane pokutového územia Hrušku, ale z uhla tesne minul odkrytú bránku. Rozhodujúci gólový moment prišiel napokon v 75. minúte. Duklisti ešte stihli zablokovať strelu Nebylu, ale Hruška s Migaľom poslali loptu priamo na nohu maďarského lídra DAC-u Kalmára, ktorý bez prípravy napriahol z hranice šestnástky a hoci si Hruška na projektil siahol, tak ho musel loviť zo siete. Skákajúca lopta smerovala presne k žrdi – 1:2. O šesť minút neskôr sme nechali obranu príliš otvorenú, na ľavej strane zostal voľný Gavrić, ten si spracoval prihrávku Kalmára, dostal sa do šestnástky a koncovkou k ľavej žrdi zariadil stav 1:3. V závere už naši hráči nedokázali zvrátiť nepriaznivý priebeh. Najbližšie ku gólu bol striedajúci Franko po centri Migaľu, keď z asi siedmich metrov hlavičkoval do náručia Petráša. Ak by poslal loptu viac k pravej žrdi, bolo by 2:3. Na opačnej strane Ramadan v stopercentnej šanci prestrelil našu bránku a Leginusa z dobrej pozície vychytal Hruška.

Fakty o zápase:            

MFK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:3 (1:1)

Góly: 39. Faško – 44. Andzouana, 75. Kalmár, 81. Gavrič. Rozhodovali: Dohál – Vorel, Štrbo. ŽK: Migaľa, Ščasný (tréner) Záhumenský –  Kalmár, Brunetti. Diváci: 3682.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber – Slávik (85. Franko), Richtárech (85. Hanes), B. Ľupták, Záhumenský – Rymarenko (85. Depetris), Faško, Polievka

Dunajská Streda: Petráš – Pinto, Kružliak (46. Ramadán), Risvanis, Brunetti – Dimun – Gavrić (82. Muhamedbegovič), Nebyla, Veselovský (46. Kalmár), Andzouana – Krstović (87. Leginus)

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Dukly: Som plný dojmov a emócií po zápase Vedeli sme, že nás čaká obrovská kvalita na strane súpera, čo sa aj potvrdilo. Chceli sme si to na rovinu rozdať aj s Dunajskou Stredou, čo sa nám celkom darilo. Škoda vyrovnávajúceho gólu tesne pred polčasom, že sme neudržali 1:0. Druhý polčas sme začali veľmi dobre, mali sme tam slušné veci i šance po štandardkách. Timo Záhumenský mal čistú šancu, potom Aďo Slávik, i keď si myslím, že to bolo ešte dohrané faulom. Nechcem však povedať určité veci teraz, pretože chcem byť na lavičke s Podbrezovou. Sú však určité veci, ktoré sa opakujú a potom nám chodia na klub esemesky a listiny, že niekto chyboval, no nám to body nevráti. “

Michal Faško, strelec nášho jediného gólu: „Pre divákov to mohol byť zaujímavý zápas s množstvom šancí na oboch stranách. Je to možno krutý výsledok pre nás. Mali sme najmä premeniť šance na začiatku druhého polčasu, vyriešiť ich lepšie. Dunajská Streda nás potom potrestala za chyby a záver si postrážila. Škoda druhého inkasovaného gólu, Kalmár to dobre trafil, hoci Matúš Hruška mal loptu už na ruke. My sme takisto mali vpredu dobré možnosti pred tým druhým gólom súpera. Ja som to mohol zobrať na seba, ale namiesto strely som hľadal Roba Polievku. Takýchto situácií bolo ix ypsilon. DAC nás teda potrestal, bol klinickejší a vyhral. Mrzia nás nevyužité šance. Ja som dal v treťom zápase po sebe tretí gól, ale som smutný, lebo sme chceli bodovať. Darí sa mi strelecky, bol som pri tom mojom góle v pravý čas na pravom mieste, ale nič to neznamená, pretože teraz musím počúvať ako Dunajskostredčania kričia v šatni a nie je príjemné to počúvať.“

Dávid Richtárech, stredopoliar Dukly: „Mrzí nás táto prehra, pretože sme boli minimálne vyrovnaným ak nie aj lepším mužstvom ako Dunajská Streda v tomto zápase. V druhom polčase sme mali viacero dobrých príležitostí, niekoľko dobrých útokov, ale žiaľ nedali sme gól a naopak inkasovali sme a prehrali. Dunajská Streda má silný tím. My sme podali dobrý výkon a od neho sa môžeme odraziť do zostávajúcich zápasov jesene.“

Adrián Guľa, tréner Dunajskej Stredy: „Vážim si toto víťazstvo, pretože domáci sú veľmi nepríjemní a húževnatí. O to je cennejšie, že sme tento zápas otáčali. Chlapci odviedli dobrú tímovú prácu, podporenú kvalitnými individuálnymi výkonmi. V Banskej Bystrici je horúca pôda pre každý tím, ktorý sem zavíta, takže aj preto si výhru nesmierne cením a gratulujem mojim zverencom za výkon ako i fanúšikom, ktorí nás sem prišli povzbudiť. Verím, že naša sila bude rásť, rovnako i sebavedomie mužstva a ukáže sa to v nasledujúcich zápasoch.“

PROGRAM:

Najbližší ligový zápas odohráme v piatok 4. novembra17.30 hodine doma na banskobystrických Štiavničkách, keď hostíme v derby FK Železiarne Podbrezová. A vstupenky si na tento prestížny duel si môžete zakúpiť už teraz TU!

Poradie:

1. Slovan 35b*, 2. D. Streda 29b*, 3. Trnava 28b*, 4. Ružomberok 23b*, 5. Podbrezová 23b, 6. DUKLA 20b, 7. Žilina 19b, 8. Trenčín 19b, 9. Z. Moravce 17b*, 10. Michalovce 17b*, 11. Skalica 15b, 12. L. Mikuláš 8b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

FOTOGALÉRIA (autori Ľudovít Jakub Hroboň, Alexander Almáši):