Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Tvrdou prácou v ústrety základnej zostave
A tím / MFK Dukla, Miroslav Čief / 26.09.2019

Tvrdou prácou v ústrety základnej zostave

Tvrdou prácou v ústrety základnej zostave
V kariére mladého futbalistu je prechod z dorastu medzi mužov spravidla zásadný. V tomto období sa obvykle láme chlieb úspešnosti či neúspešnosti toho - ktorého hráča. Ten potrebuje kvalitu, nezlomnosť a v neposlednom rade šancu, aby sa presadil. MFK Dukla Banská Bystrica vychováva množstvo mladíkov, ktorí sú perspektívou do budúcnosti. Patrí medzi nich aj Martin Hrudkay, ktorý robí svoje prvé kroky v mužstve Stanislava Vargu. S nošou odhodlania a viery hodlá na sebe pracovať a jeho snom je prebojovať sa do základnej zostavy A – mužstva.

Martin spadá do kategórie hráčov, ktorí po minulej sezóne ukončili svoje pôsobenie v mládeži a snažia sa preraziť do mužského futbalu. Talent MFK Dukla sme aj z tohto dôvodu vyspovedali a na úvod sa opýtali, aké boli jeho začiatky s futbalom. „Začal som s ním už ako 6- ročný vo futbalovom klube ŠK Badín. Odmalička som sa rád hrával s futbalovou loptou a práve to bol pre mojich rodičov impulz, aby som sa venoval futbalu. V roku 2012 sa ŠK Badín spojil s Jupie, kde som pôsobil neskôr a o rok nato som už prestúpil do Dukly. S úsmevom spomínam na futbalové začiatky, kde som sa ako 6- ročný chlapec, s dresom po kolená, rozbehol v jednom zápase na vlastnú bránu, strelil gól a ešte sa aj tešil z gólu, neuvedomujúc si, že som si strelil vlastný gól,“ začal príhodou a pokračoval.

„Minulú sezónu som bol súčasťou tímu MFK Dukla U19, ktorý postúpil z baráže a dopomohol našej Dukle opäť hrať 1. ligu v dorasteneckej súťaži, čo považujem za úspech a som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou tohto pre klub dôležitého okamihu spolu so spoluhráčmi, s ktorými sme tvorili výnimočnú partiu. Boli sme radi, že kategória U19 je opäť v najvyššej súťaži, no ja som sa po sezóne musel kvôli veku s mužstvom rozlúčiť a v letnej príprave som sa pripojil k A-mužstvu,“ pokračoval Martin, u ktorého je zaujímavé, že sa niekoľko rokov súbežne venoval dvom športom: popri futbale aj atletike, kde dosiahol taktiež určité úspechy.

To, že u neho zvíťazil futbal neľutuje, v Dukle našiel ideálne podmienky na hráčsky rozvoj. „Svoje doterajšie pôsobenie v Dukle hodnotím veľmi pozitívne. Prechod k mužskému futbalu bol síce náročný, ale zvykol som si. Mám okolo seba veľa skúsených spoluhráčov, od ktorých sa vždy môžem veľa naučiť a taktiež skúsených trénerov, ktorí ma z tréningu na tréning posúvajú vpred. Práve našim trénerom patrí veľká vďaka, že mi dávajú šancu a zapájajú ma do zápasov. Ten pocit na ihrisku počas zápasu je neopísateľný, preto budem na sebe tvrdo pracovať, aby som ten pocit zažíval čo najčastejšie,“ úprimne hovoril v tejto fáze sezóny prevažne hráč naskakujúci z lavičky. Príležitosti v základnej zostave dostáva v Slovnaft Cupe, v 2. kole v Brezne sa dokonca dvakrát strelecky presadil.

Mladý krídelník na svoju veľkú šancu poctivo a trpezlivo čaká. Tešiť ho môžu výsledky mužstva, ktoré nás vyniesli na priebežné 2. miesto v tabuľke. „Doterajšie výsledky mužstva musím hodnotiť jedine pozitívne. V kabíne panuje výborná nálada, sme dobrý kolektív vedený skúsenými trénermi, a to sa prejavuje aj na našej hre. Do každého zápasu ideme naplno a s túžbou zvíťaziť. Momentálne máme nahustený program. V Slovnaft Cupe v Medzilaborciach sme sa poriadne zapotili, bol to ťažký zápas, síce išlo o súpera z nižšej súťaže, ale na trávniku to bol boj. Počíta sa však postup. Teraz musíme preladiť na ligu, čakajú nás Košice, a to nie je ľahký súper. Veríme však, že podáme očakávaný výkon a vyhráme. Dopomôžu k nám tomu zaiste aj fanúšikovia,“ rozprával o sobotňajšom zápase, v ktorom privítame FC Košice. Zverenci trénera Mareka Fabuľu mali v stredu na lopate AS Trenčín, vyrovnávajúci gól na 2:2 dostali od Hamzu Čatakoviča v 89. minúte a vypadli na penalty. Toľko ku kvalite nášho najbližšieho súpera...

Z osobného hľadiska bude pre Martina dôležité, aby bol vytrvalý a pokračoval v nastolenom trende. Poctivo trénoval a využil svoju šancu, ktorá dozaista od trénerského štábu príde. „Rád by som sa v budúcnosti stal súčasťou základnej zostavy A-tímu MFK Dukla. Budem na sebe aj naďalej tvrdo pracovať. Mojím ďalším futbalovým snom je dostať sa do tímu anglickej Premier League, ktorá sa mi páči svojou rýchlosťou a tvrdým herným štýlom. Ale musím ísť postupne.“

Študent SOŠ v Kremničke sa popri škole venuje futbalu, pochopiteľne mu teda ostáva menej času na iné aktivity. Najradšej ho trávi s rodinou a priateľkou. Medzi jeho hobby patrí rybárčenie, ktoré je pre neho relaxom. Taktiež rád cestuje a spoznáva nové krajiny a ich kultúry. Čo sa týka jedál, najradšej má jedlo z kuchyne svojej maminy, obľubuje bryndzové halušky či pirohy. Obdivovateľovi Cristiana Ronalda a španielskeho Realu Madrid držíme palce v jeho začínajúcej sa kariére a veríme, že nás neraz svojim majstrovstvom zdvihne zo sedadiel na Štiavničkách.