• Aktuality
  • V Banskej Bystrici pribudne čoskoro krásny mládežnícky futbalový štadión
A tím / Jozef Mazár a Jaro Šiška, Športová agentúra DUKLA / 01.01.2021

V Banskej Bystrici pribudne čoskoro krásny mládežnícky futbalový štadión

Takto bude vyzerať kompletne vybudovaná a ukončená viacpodlažná budova hlavnej budovy Mládežníckeho mestského futbalového štadióna v Banskej Bystrici - Radvani, kde bude mať svoj domov mládež aj vedenie MFK Dukla Banská Bystrica. Z štúdie je zrejmé, že sa oplatilo trochu počkať s výstavbou, kvôli času na jej prepracovanie, keďže je oveľa lepšie mať murovanú hlavnú stavbu ako stavbu z oceľových kontajnerov. Foto: archív duklasport.sk

Takto bude vyzerať kompletne vybudovaná a ukončená viacpodlažná budova hlavnej budovy Mládežníckeho mestského futbalového štadióna v Banskej Bystrici - Radvani, kde bude mať svoj domov mládež aj vedenie MFK Dukla Banská Bystrica. Z štúdie je zrejmé, že sa oplatilo trochu počkať s výstavbou, kvôli času na jej prepracovanie, keďže je oveľa lepšie mať murovanú hlavnú stavbu ako stavbu z oceľových kontajnerov. Foto: archív duklasport.sk

Na názory tých, ktorí tvrdili, že v banskobystrickej Radvani nikdy nebude kvalitný futbalový štadión, si dovolil Jozef Mazár reagovať pred časom vetou: „Máte pravdu. V krásnom mestečku pod Urpínom, podľa mojej mienky, pribudne čo nevidieť malé futbalové divadlo snov.“ V tom čase vôbec netušil, že ešte predtým rozbehne svoju činnosť Športová agentúra DUKLA, aj keď sme spolu už nejaké myšlienky mali. Potešil ma jej aktívny rozbeh, ale i sídlo v meste, o ktorom sa hovorí oddávna: „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“

Aj našim maličkostiam samotný život doprial prežívať radostné chvíle, keď na starobylom námestí čapovali pod naklonenou vežou, práve v meste pod Urpínom, pivo zdarma a chlieb piekli s nápisom Dukla. Bolo to v čase postupu futbalovej Dukly Banská Bystrica do I. federálnej československej futbalovej ligy. Jozef Mazár, v uniforme vojaka základnej služby, zažil avšak aj to, keď do autobusu tej istej „Dukličky“ dokázali v tom istom meste hádzať futbaloví nadšenci aj skaly, lebo ich verná Duklička I. ligu, po záhadnom striedaní, v 88. minúte, pred koncom majstrovského zápasu Dukla – Slávia Praha 4:0, hraného dňa 7. decembra 1968 od 13:30 hodiny v 13. kole, pred televíznymi kamerami, najvyššiu československú futbalovú súťaž opustila po jej skončení – až na najbližších 8 sezón. Nestačilo jej na to, na ihrisku získaných 23 bodov, rovnako ako získala Slávia Praha. A Dukla mala ešte aj lepšie skóre o 9 gólov, s ktorým, 39:41, by patrila na 8. miesto.

Z brány sa vtedy za stavu 4:0 pre domácich, musel na príkaz trénera Františka Jirasa, porúčať populárny Tonko Burik a do brány poslal príkazom z lavičky, vtedy major československej ľudovej armády, vtedajší futbalový tréner František Jiras, vojenského súkmeňovca Jožka Mazára, s ktorým spolu súťažili, kto nosí krajšie a kvalitnejšie vyčistené vojenské poltopánky – Pavla Ondíka. Poslal ho napriek silným upozorneniam verného banskobystrického publika, že už striedať nesmie, lebo mu to litera futbalového zákona nedovoľuje, vrátane kričiaceho delegáta zápasu Júliusa Holotu z tribúny.

Delegát Holota z tribúny kričal smerom k domácej striedačke „Čo blbnete, veď ste už 2 hráčov vystriedali…“ Márne chcel zabrániť striedaniu. Bežal z hlavnej tribúny k hracej ploche, lenže to nestihol a 3. Duklista bol už na ihrisku. Vtedy mohlo každé mužstvo striedať len 2 hráčov. Slávii to prišlo nesmierne vhod. Podali úspešný protest, takže Dukle odrátala Športovo-technická komisia FZ ÚV ČSZTV po skončení súťaže 2 body a skóre 4:0 jej ponechala! Aj góly strelcom do tabuľky strelcov. A Slávii body nepridala. Čiže Dukla akoby kontumačne prehrala ale Slávia nevyhrala! To nemá obdobu v histórii čs. futbalu! 

A práve tieto 2 body pripravili Duklu o najvyššiu súťaž. Bolo to teda príliš drahé striedanie, na čo doplatil aj Jiras, pretože prišiel o trénerský post a odišiel, spolu so Sláviou, do banskobystrického zatratenia.

Podivný bol aj odvetný zápas na Slávii pred historickou návštevou 40 000 divákov, z ktorého mal byť priamy prenos, aj pristavené boli televízne vozy ale „okolnosti“ nenechali nič na náhodu a aj prenos bol znemožnený, podľa Mikiho Czingela, ako povedal Jarovi Šiškovi, vraj prerezanými televíznymi káblami, aby republika nemohla vidieť čo sa tam bude diať. Dukla bola zarezaná vylúčením útočníka Alberta Rusnáka už v 30. minúte a všetko bolo dokonané penaltou pred koncom zápasu, odpískanou správne, za ruku Ruda Mažguta, ktorou vyrazil loptu z prázdnej brány a zápas skončil 3:0 pre Sláviu. A vypadli napokon Dukla s VCHZ Pardubice. Ak by Dukle neodrátali 2 body, vypadli by Sklo Union Teplice a Pardubice.

Bolo to dávno ale pre mnohých pamätníkov sa to zdá byť stále dosť čerstvé. Odvtedy aj samotné futbalové banskobystrické Štiavničky schátrali a s nimi sa z futbalovej prvoligovej mapy vytratil aj armádny futbal. Nakoniec, v tom čase socialistického Československa mnohí kričali, že armádny futbal je pre Československo veľkým futbalovým zlom. Doslova futbalovou i ľudskou pliagou. Vodcovia takých myšlienok a postupov dnes neexistujú. Čudne sa z futbalu vyparili. Dnes ťažko hľadať vodcov takých myšlienok. Pribudli a stále pribúdajú takí, ktorí tvrdili a tvrdia, že futbalový systém bol pre futbal v armádnych Duklách jedinečný, lebo pomáhal formovať veľmi kvalitne futbalový rast, najmä talentovaných mladých futbalistov z celého Slovenska.

Súčasný člen Medzinárodnej organizácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) Ing. Jaroslav Šiška z Banskej Bystrice má presné štatistiky o 800 futbalistoch (a zväčša aj kontakty na nich) z celej Česko-Slovenskej republiky, dnes viacerí žijúci aj inde vo svete, ktorí okúsili armádny futbalový chlebík práve v meste pod Urpínom a to sú len tí, čo majú štart za A-mužstvo Dukly, ako napr. aj spomínaný Ondík, stále čiperný chlapík s výbornou pamäťou, ktorého striedanie proti Slávii bol jeho jediný štart v A-mužstve Dukly. Drvivá väčšina z nich zvýšila svoju futbalovú, ale i ľudskú kvalitu a tým i hodnotu, práve pôsobením v armádnej Dukle Banská Bystrica. A rovnako eviduje aj každého hráča súpera, ktorý proti Dukle v histórii nastúpil a tých je samozrejme ešte oveľa viac.

Napriek tomu sa súčasný MFK Dukla v meste pod Urpínom objavil takmer medzi bezdomovcami. Ba samotné logo Dukla, nebyť futbalových funkcionárov ŠK Kremnička, by sa bolo vytratilo pred 3 rokmi celkom z futbalovej mapy Slovenska. Takmer…

Dnes sa patrí, okrem funkcionárov bývalého ŠK Kremnička (podrobnejšie je o nich napísané na (www.mfkdukla.sk), poďakovať začiatkom roka 2021 aj ďalším. Okrem spomínaného zoskupenia funkcionárov vtedajšieho ŠK Kremnička vôkol pána Milana Smäda, verejne aj v tomto novoročnom čase, azda najviac aj vedeniu MsÚ v Banskej Bystrici. Práve vedie MsÚ, kormidlované primátorom mesta, pánom Jánom Noskom, všestranne pomáhalo na základe dodržiavania všetkých právnych predpisov, vzniku MFK Dukla Banská Bystrica.

Pohľad na časť tribún, ktoré budú takmer vôkol celej hracej plochy Mestského mládežníckeho futbalového štadióna v Radvani. Foto: archív duklasport.sk


V tejto chvíli sa takým istým spôsobom patrí znova poďakovať všetkým spomenutým, teda okrem vedenia MsÚ i jeho poslancom, že myšlienka vybudovať Mestský mládežnícky futbalový štadión v Radvani, ktorá vznikla v roku 2017, dostáva čoraz viac konkrétne praktické kontúry a už tento rok 2021 uvidíme výsledok.

Keď nám v živom, priamom rozhovore, primátor mesta Ján Nosko, ešte pred rokom 2017 povedal, že športová infraštruktúra mesta Banská Bystrica je poddimenzovaná a že ak chce niesť toto mesto športu a olympijských víťazov vo svojom názve aj titul Európske mesto športu, musí na tomto úseku robiť praktické zmeny. Okrem iného povedal:
„Hlavne tradičné, a v Slovenskej republike mladými ľuďmi, ale i diváckou kulisou a rodinami, najviac žiadané športy, musia dostať svoje športové stánky. Mesto a jeho okolie majú vďačné prostredie pre turistiku, je tu dostatok stredných i vysokých škôl, aby svoju činnosť aj v majstrovskej podobe mohli rozvíjať mladí adepti, hlavne kolektívnych športov, ktoré robili Banskej Bystrici už desaťročia dobré meno svojimi výsledkami, nielen doma ale i v zahraničí.“

Samozrejme, my sme sa pýtali v tom čase predovšetkým na futbal a hokej, ale tiež na atletiku. Po spracovaní štúdie s vizualizáciou nového futbalového centra, verejnom obstarávaní projektovej dokumentácie a dlhých procesoch získania územného rozhodnutia a stavebného povolenia, samospráva vysúťažila zhotoviteľa stavby.

Boli sme aj pri poslednom výkope mladých futbalových nádejí na ihrisku medzi ulicami Sládkovičova a Podháj (časť Kráľová). Chodievali sme sa tam bez oznamovania zainteresovaným do výstavby na rekonštrukčné práce pozerať často a budeme tak robiť naďalej. Nie náhodou. Už vtedy, pri poslednom výkope pred rekonštrukciou, sme sa rozhodli dať všetko, čo sa týka futbalového pôsobenia v súčasnom MFK Dukla, pod verejnú kontrolu. Starostlivosť o infraštruktúru zvlášť. Ctíme si futbalového fanúšika, vážime celoslovensky na futbal objektívne sa prizerajúcu a objektívne hodnotiacu, hlavne odbornú futbalovú obec. Sme nesmierne radi, že práce zhotoviteľa pri rekonštrukcii Radvane napredujú úspešne a kvalitne.

Viceprimátor mesta Banská Bystrica, Jakub Gajdošík, nám na margo súčasného stavu rekonštrukčných prác a vynovovaných priestorov, okrem iného povedal:
„Ukazuje sa dnes reálne, že to čo sme si naplánovali, a čo sa realizovať spomenutými aktivitami začalo, dostane v lete 2021 reálnu podobu. Keď v deň ukončenia školského roka v júni 2020 ste mohli urobiť historickú reportáž z posledného symbolického výkopu na futbalovom trávniku v Radvani, dnes Mestským zastupiteľstvom v Banskej Bystrici vyčlenená ekonomická čiastka 1 520 000 eur prináša pre verejnosť pohľad na čiastkový odpočet. Je dobré, že sa venujete aj takto verejnému odpočtu sľubov z MsÚ i zastupiteľstva občanom mesta, futbalovej verejnosti zvlášť. Na výstavbu Mestského mládežníckeho štadióna bude v konečnom súčte použitá aj vládna dotácia vo výške 730 000 eur.
Samozrejme, že sme sledovali, ako sa s daným stavom bez vlastnej infraštruktúry, dokázali futbalisti vysporiadať. Ešte aj dnes musia využívať na tréning, a čiastočne i zápasy, okolité obce, či mestá alebo cestovať na prípravné zápasy za svojimi súpermi do ich športových stánkov. Všetko čo nevidieť bude v lete tohto roku 2021 minulosťou. Viem, ako poznám vaše redakčné aktivity, verejnosti priblížite iste i futbalové priestory banskobystrických Štiavničiek.
Veď nebyť futbalu, to ste vy na základe archívnych materiálov napísali a na kamery okrem iných povedali, nebolo by pod Urpínom pred vyše polstoročím armádnej Dukly. Krásne je takto dnes nadväzovať na historicky nezmeniteľné tradície. Aj prostredníctvom tejto rekonštrukcie v Radvani. Pominú sa časy, keď naši futbalisti, naše deti a naša mládež, pod logom MFK Dukla Banská Bystrica prestane putovať za prípravou od Podbrezovej po Nitru, čo stálo samotný MFK Dukla nemalé finančné prostriedky ale aj dôležité veľké marketingové, či výchovno – vzdelávacie straty. Zrekonštruovaný Mestský mládežnícky štadión v Banskej Bystrici bude slúžiť 800 mladým futbalistom a dospelým, aj z okolitých obcí, verme i najtalentovanejším z celého regiónu, ba aj ďalších kútov Slovenskej republiky.
Na tento areál čakajú mnohí v meste pod Urpínom veľa rokov, verím, mnohí budeme šťastní, keď konečne budeme môcť návraty investícií tak z mestskej pokladnice ako aj štátu úročiť futbalovo – výchovnou kvalitou, aj v rámci medzinárodných rozmerov. Štadión bude veľmi využívaný a myslím si, že realizácia tohto projektu bude veľkou vzpruhou do ďalších rokov, hlavne pre mládežnícky šport a futbal, v našom meste zvlášť.“

K zaujímavým slovám pána viceprimátora si dovolíme dopísať: plánovaná kapacita MMŠ je približne 1 500 miest. Existujúca betónová tribúna, ktorá dnes už rastie pred očami okoloidúcich, bude doplnená o zastrešenie. Zároveň pribudne nová 5-radová tribúna s ďalšími miestami. Vybudované bude zázemie so šatňami, bufetmi, toaletami a pod. V celom priestore pribudne verejné osvetlenie a parkovacie miesta. Za vedúcimi pracovníkmi i samotnými zhotoviteľmi rekonštrukcie pri náročných prácach prídeme o pár týždňov osobitne na rozhovor. Ide o spoločnosť 3 Energy, s.r.o, ktorej konateľom je Martin Macura.

Ten nám v čase, keď pred rokom preberal štadión k rekonštrukcii, teda počas posledného „predrekonštrukčného“ výkopu, na vtedajšej hracej ploche povedal:
„Verím, že prispejeme k výstavbe krásneho futbalového stánku z pohľadu futbalovej mlade, teda mládežníckeho futbalu, k stánku európskych kultúrno – spoločensko – športových parametrov.“

Zaujímavé zastavenie, aj keď v tomto prípade, prostredníctvom riadkov odpočtu plnenia toho, čo sa má stať v tohoročnom lete realitou. Je tak, ako zvykne byť niekedy pri srdci človeka dobre, ak veci a súvislosti vôkol nich pri prekonávaní prekážok riadia skvelí národohospodári, ľudia ktorí riadiť vedia a chcú dobro aj pre ostatných!

Dary pod strom života športu v súvislostiach toho reálneho života na prelome rokov 2020/2021. Skutočne krásne písané pozoruhodným postupom, postojmi, zatiaľ však stále iba čiastkovými výsledkami.

Copyright © 2020 Športová agentúra Dukla. Všetky práva vyhradené. Na obsah článkov a fotografií sa vzťahuje autorský zákon.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Rozhovor s Matejom Starším

Čítať viac
A tím

Skúsený stredopoliar Braňo Ľupták sa vracia do Dukly

Čítať viac
A tím

Košice na Štiavničkách padli po našej výhre 3:1

Čítať viac
A tím

Zo Žiliny vezieme tri body, tretie víťazstvo v rade

Čítať viac
A tím

Na Štiavničkách sme zdolali aj Podbrezovú v derby súboji o čelo 2. ligy

Čítať viac
A tím

Rozhovor s Jánom Noskom

Čítať viac
Na správne fungovanie webovej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch.
Rozumiem