Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Adam Červeň debutoval v A- tíme MFK Dukla
A tím / Miroslav Čief / 03.12.2020

Adam Červeň debutoval v A- tíme MFK Dukla

Adam Červeň debutoval v A- tíme MFK Dukla
Má ešte len 17 rokov, vekom je ešte len dorastenec, no napriek tomu zažil deň, na ktorý do konca svojho života nezabudne. Stopér Dukly Adam Červeň debutoval v stredajšom zápase proti KFC Komárno (5:1) v seniorskom tíme nášho klubu, keď sa na ihrisko dostal v 73. min namiesto Patrika Prikryla. Je tak ďalším mladíkom banskobystrického futbalu, ktorý dostal priestor zbierať skúsenosti v A- tíme. V jeho prípade je to však úplne zaslúžené. V mužstve U19, ktoré momentálne súťažne nehrá, podáva totižto veľmi spoľahlivé výkony. S našim talentom sme pre priaznivcov nášho klubu pripravili rozhovor, ktorý je pre Adama prvým v živote.

Na jeseň predvádzal dobré výkony v dorasteneckom mužstve. To však už dlhšiu dobu zápasy nehráva, lež trénuje. Aj preto si Adama stiahli tréneri na čele so Stanislavom Vargom, aby sa pripravoval spolu s nimi. 'Je to pravda. S A- mužstvom Dukly trénujem už asi mesiac. Cítim rozdiel medzi dorasteneckými a mužskými tréningami, je v hlavne v tempe hry a rýchlosti rozhodovania, čo spraviť s loptou. Čo sa týka adaptácie, myslím si, že som do mužstva zapadol dobre. Chalani mi pomáhajú, čo ma veľmi teší. Šanca byť v A- tíme pre mňa znamená veľmi veľa, som šťastný, že som ju dostal a pokúsim sa ju využiť,' začal svoje rozprávanie.


Na lavičke náhradníkov sme ho videli už počas nedeľňajšieho zápasu v Šamoríne (1:0). Tam šancu v ťažkom zápase nedostal, no proti Komárnu sa priam pýtala. Prvý polčas sme vyhrávali 5:0 a tréneri chceli v druhom polčase dozaista zarotovať zostavou, aby kľúčovým hráčom pošetrili sily. 'To, že by som mohol nastúpiť som vytušil vtedy, keď mi tréneri cez polčasovú prestávku povedali, aby som sa išiel rozcvičovať. Napokon tá chvíľka prišla, v 73. min prišiel povel a chystal som sa do hry. Pred vstupom na trávnik som na nič nemyslel - hlavne som však chcel hrať jednoducho a zbytočne nevymýšľať ťažké veci, ktorými by som si mohol zavariť. Ako som povedal, tento debut pre mňa znamená veľmi veľa a je to ďalšia motivácia do ďalšej roboty pre mňa,' pokračoval.


Jeho pôsobenie na ihrisku mu uľahčil aj priebežný stav. Mladému, neskúsenému hráčovi sa akiste hrá lepšie, keď nastupuje za stavu 5:1, ako to bolo aj v Adamovom prípade. 'Hral som pravého stopéra, hralo sa mi super. Ako spomínate, som rád, že vtedy bolo už o osude zápasu rozhodnuté. My sme od začiatku zápasu chceli súpera 'hrýsť', aby robil chyby a nám poskytoval šance na gól. V prvom polčase to bolo skvelé, premenili sme asi všetky šance, čo sme mali a viedli sme po ňom 5:0. V druhom polčase sme už kontrolovali priebeh hry, ale mali sme aj tam šance, škoda, že sme ich nevyužili.' Vyhrali sme napokon 5:1. Za hostí v 65. min znížil futbalista z Nigeru Modibo Sidibe.


To, či Adam nastúpi aj v nedeľu v Petržalke, je otázne. Čaká nás totižto nesmierne dôležitý zápas. V tabuľke sme na 1. mieste, s 3- bodovým náskokom pre Liptvoským Mikulášom, so zápasom k dobru. Sme už jesennými kráľmi súťaže, no istotne je a bude rozdiel, či do jarných bodov naskočíme s 3- bodovým, alebo 6- bodovým náskokom pred konkurenciou. 'Naše postavenie v tabuľke po jeseni je zaslúžené. Patrí nám prvé miesto, takže sme spokojní. Náš tím má potenciál hrať od leta Fortuna ligu. Musíme však ísť zápas od zápasu. Teraz nás čaká v nedeľu Petržalka a všetci v tíme sa už pozeráme len na tento zápas, ktorý chceme zvládnuť,' hovoril rozumne.


Priaznivci Dukly ho ešte zrejme bližšie nepoznajú, a tak ponúkame jeho menšie predstavenie. 'S futbalom som začal ako 5-6 ročný v Oravskom Podzámku, priviedol ma k nemu môj oco. Do 12- tich rokov som hral v spomínamom Oravskom Podzámku, odtiaľ som prestúpil do MFK Ružomberok, v ktorom som strávil 5 rokov. Odtiaľ som prestúpil do Dukly, v ktorej si momentálne užívam futbal,' zakončil náš rozhovor. Adam chodí v Banskej Bystrici na Strednú športovú školu. Jeho obľúbeným hráčom je bývalý španielsky stopér Carles Puyol a fandí FC Barcelona. Jeho snom je raz si zahrať za tento katalánsky veľkoklub, jeho cieľom je hrať v jednej z top 5 líg v Európe. Nateraz sa však chce formovať v Dukle, kde srdnato bojuje o svoju šancu.


ADAM ČERVEŇ OČAMI SPOLUHRÁČA RENÉHO HORVÁTHA: 'Som veľmi rád, že Adam je súčasťou A- mužstva Dukly. Ak mám byť úprimný, po tom, ako som videl, že bol na lavičke náhradníkov v zápase v Šamoríne som čakal, že proti Komárnu za priaznivého stavu pôjde do hry. Adam je výborný futbalista, ukazuje veľký profesionalizmus tréning čo tréning, na ihrisku sa vždy sústredí a robí všetko na 100%. Mimo ihriska je veľmi fajn a zapadol do nášho mužstva tímového kolektívu v U19 výborne. Všetci mu prajeme veľa šťastia.'