• Derby v Podbrezovej lepšie zvládli domáci
A tím / MFK Dukla (PR) / 20.08.2022

Derby v Podbrezovej lepšie zvládli domáci

z duelu v Podbrezovej (Ľ. J. Hroboň)

V piatkovej predohrávke 6. kola Fortuna ligy sa naša banskobystrická Dukla predstavila v Podbrezovej. Prestížne derby výsledkovo lepšie zvládli domáci ´Železiari´, ktorí zvíťazili 3:1.

Úvod sme mali lepší my. V deviatej minúte Faško vysunul Polievku po zaváhaní podbrezovského stopéra, náš kapitán sa dostal do úniku, no zakončoval z mierneho uhla slabšou ľavačkou, takže brankár Ludha zasiahol. Súper sa o slovo prihlásil v jedenástej minúte, Kukoľ mieril spoza šestnástky pod brvno, Hruška loptu vyškriabal. Domáci futbalisti napokon išli do vedenia v dvanástej minúte, keď najprv Kukoľ hlavičkoval do žrde, ale dosledoval loptu, obtočil sa okolo nášho stopéra Kupčíka a z následnej prihrávky ťažil pohotovo z hranice päťky Ďatko1:0. Dukla mohla vyrovnať v osemnástej minúte.  Slávik z pravej strany našiel pred bránkou Faška, no ten z rohu päťky Ludhu nepokoril. Podbrezovčania potom pohrozili Cobnanom, ktorý spoza veľkého vápna preveril Hrušku. Bakaľa bol po rohu Železiarov nepresný, rovnako tak na opačnej strane náš Slávik z pravej strany po peknej brejkovej akcii. V 24. minúte sme mali najväčšiu šancu. Najprv Polievka poriadne preveril gólmana domácich, ktorého o pár sekúnd zastúpil na čiare Godál, keď mal tutovku Záhumenský. Tento náš futbalista ešte mieril nepresne o dve minúty neskôr v šestnástke. Podbrezová pohrozila po polhodine Ďatkom, ocitol sa zoči- voči Hruškovi, avšak mieril vedľa žrde. O malú chvíľu mal dobrú možnosť i Cobnan, zakončoval spoza päťky vedľa bránky. My sme po peknej akcii dali gól Faškom, ale z ofsajdu. A tak sa znovu prihlásil o slovo súper. Predieral sa stredom do pokutového územia, výbornú robotu odviedol Issa, dôrazný bol aj Cobnan, ktorý sa napokon vo finálnej fáze presadil a štyri minúty pred koncom polčasu zvýšil na 2:0.

V druhom dejstve sa dlhšie nič nedialo, až prišla 58. minúta a náš priamy kop. Realizoval ho Faško spoza rohu šestnástky, poslal parádnu loptu k vzdialenejšej žrdi, kde hlavičkoval Pišoja, no Ludha predviedol famózny zákrok. Po hodine hry sme poslali na ihrisko dvoch útočníkov, novica Rymarenka a kanoniera Depetrisa, ale mohli sa radovať domáci. Po peknej akcii Cobnana zakončoval z vnútra šestnástky Breznaník. VAR dlho posudzoval túto situáciu, napokon gól neuznal pre tesný ofsajd. V 72. minúte sa do úniku dostal náš Slávik, išiel do veľkého vápna z pravej strany, pri prvej jeho strele dobre zasiahol Ludha a následná dorážka bola v podaní nášho futbalistu nepresná. O tri minúty neskôr sa pokúšal meniť skóre Polievka z rohu šestnástky a po ňom hlavou Rymarenko a hoci obaja mierili presne, naša nová posila dokonca pod brvno, skvelý Ludha bol znovu proti. Kapituloval napokon v 76. minúte po centri Faška a hlavičke Ľubomíra Willwébera, ktorý bol dôraznejší v súboji a znížil tak na 2:1. Museli sme už viac otvoriť hru v snahe o vyrovnanie a pykať sme mohli v 87. minúte. Pavúk mal dobrú šancu, jeho strelu parádne zblokoval Migaľa a potom Paraj pálil pod brvno, zaskvel sa Hruška. Bystrickí futbalisti však podcenili situáciu vo vlastnej šestnástke po rohovom kope. Striedajúci podbrezovský útoník Kuzma nebol dobre bránený, prešiel cez štyroch našich hráčov a stanovil stav v 88. minúte na 3:1. V nadstavenom čase, ktorý trval až jedenásť minút, sme mohli zdramatizovať duel iba po centri Migaľu, keď na loptu v malom vápne tesne nedočiahol Rymarenko. Vo vyrovnanom stretnutí sme tak zaknihovali prehru.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica 3:1 (2:0)

Góly: 12. Ďatko, 41. Cobnan, 88. Kuzma – 76. Willwéber. Rozhodoval: Dohál – Vorel, Roszbeck. ŽK: Migaľa, Uhrinčať, Depetris – Kukoľ, Breznaník, diváci: 3472.

Zostavy a striedania:

Železiarne: Ludha – M. K. Bartoš, Godál, Grešák – Ďatko (90+7 A. Masaryk), Paraj, Bakaľa, Kukoľ (71. Kuzma) – Issa (46. Breznaník), Cobnan (80. Bariš), Pavúk

Dukla: Hruška - Uhrinčať, Kupčík, Pišoja (63. Rymarenko), Záhumenský (90+2 Hanes) – Migaľa, Ľupták (63. Depetris), Willwéber – Slávik, Faško, Polievka

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Zápas sa mi hodnotí zle, lebo sme prehrali, Vytvorili sme si veľa šancí, ale ak chceme byť úspešní, musíme ich premieňať. Na druhej strane nemôžeme urobiť toľko chýb v defenzíve, ako sme urobili v tomto stretnutí. Niektoré situácie sme riešili zle finálnou prihrávkou. V tomto nás vyškolila Podbrezová. Depetris mal zdravotné problémy, nemohol hrať od začiatku, ak by hral, polovicu z tých našich šancí by možno premenil. Žiaľ, nehrali sme s klasickým útočníkom. Zápas bol dobrý z oboch strán, videli sme veľa šancí na oboch stranách, škoda častých dlhých prerušení, stratilo sa tak tempo. Nevyhovovalo to nikomu. Chceli sme hrať otvorenú partiu s Podbrezovou, odvážne, s vysokým pressingom, aby nemali taký komfort do rozohrávky, ktoré majú silné na polovici súpera, ale horíme na nevyužívaní šancí a tiež na chybách v defenzíve. To musíme napraviť do soboty. Vieme, kde nás tlačí topánka a kde máme problémy, musíme si to vyriešiť v šatni.“

Ľubomír Willwéber, strelec nášho jediného gólu: „Veľmi nás mrzí tento zápas, pretože sme neboli horším tímom dnes. Nezaslúžili sme si tu prehrať. Vytvorili sme si viac než dosť šancí, bohužiaľ sme ich nepremenili. Ak by sme možno my dali ten prvý gól, bolo by to inak. Súper ho dal ako prvý, potom pridal druhý. My sme stále bojovali, mali tam ďalšie šance, ale nedali sme ten druhý gól. Musíme sa sústrediť na premieňanie šancí. A čo sa týka defenzívy, mne to príde, že každý zápas dostaneme hneď z prvej šance súpera gól. Čo nás potom zlomí. My sme mali viac šancí než Podbrezovčania, ale dali paradoxne oni viac gólov než my. To je pre nás zlé a musíme to v ďalších zápasoch zmeniť. Máme po šiestich kolách iba tri body, čo je málo, ale treba sa pozrieť i na to, že sme nováčik a zo šiestich zápasov sme hrali päť vonku. Musíme ďalej bojovať a tvrdo pracovať, inak to nepôjde.“

Martin Rymarenko, nová posila Dukly, striedajúci hráč: „Premiéra v bystrickom drese za A tím nebola podľa mojich predstáv. Určite som si ju predstavoval inak. Veľmi nás prehra mrzí, ale musíme dať hlavy hore a ísť do ďalšieho zápasu s jednoznačným cieľom vyhrať. Trošku nám viazne koncovka, sme málo efektívni. Ak by sme boli viac efektívni, tak tento duel skončí inak. Musíme sa pozerať dopredu a myslieť pozitívne. Všetci v tíme máme ambíciu ísť v tabuľke vyššie, nenecháme to len tak, hoci sa ešte na poradie v tabuľke nepozeráme. Vieme v akej sme situácii, sústredíme sa na seba, tak ako aj v tomto derby. Vytvárali sme si šance, no nevedeli dostať loptu do bránky. Verím, že sa nám to vydarí v najbližšom zápase doma.“

Roman Skuhravý, tréner Podbrezovej: „Museli sme si zvyknúť na vysoké postavenie súpera, riešili sme to v úvode s nepresnosťami. V prvom polčase sme však boli od tej pätnástej minúty lepší, mohli sme skúr rozhodnúť o osude duelu . V druhom polčase súper zareagoval zmenou rozostavenia, začali sme viac faulovať, boli sme pod určitým tlakom a súpera sme dostali do hry štandardkami., Podržal nás tam pri jednej situácii brankár Ludha, predviedol skvelý zákrok. Gól sme inkasovali v čase, keď sme stiahli hru na troch stredných záložníkov. Od toho času sme začali brániť lepšie a pomohol nám gól na 3:1. Bystrica hrala veľmi dobre, vážime si tohto víťazstva.“

Najbližší zápas odohráme v sobotu 27. augusta18.00 hodine, keď sa predstavíme doma na Štiavničkách a sily si zmeriame s FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble.

V tabuľke je Dukla na 11. mieste s tromi bodmi, Zlaté Moravce majú o bod menej a sú pod nami (majú však zápas k dobru). Podbrezová je tretia s desiatimi bodmi, vedie bratislavský Slovan s dvanástimi a tiež má ešte zápas k dobru.

FOTO — ĽUDOVÍT JAKUB HROBOŇ:

Polievka pred Podbrezovou: Máme za sebou hektický týždeň, ale máme kvalitu na bodový zisk

Z Trebišova si vezieme bod po remíze 1:1