• Dôležitá výhra s Košicami, odpútali sme sa od Liptákov na tri body
A tím / MFK Dukla (PR) / 24.04.2021

Dôležitá výhra s Košicami, odpútali sme sa od Liptákov na tri body

Robo Polievka pred druhým gólom (R. Bielik)

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 26. kole druhej ligy zdolali vo Zvolene FC Košice 2:0 a po zaváhaní Liptovského Mikuláša majú na čele súťaže už trojbodový náskok a jeden zápas k dobru. V defenzíve podal náš tím takmer bezchybný výkon a v ofenzíve mal v oboch góloch prsty kapitán Róbert Polievka. Prvý sám dal a na druhý prihral útočníkovi Miladinovi Vujoševičovi.

Duel bol zo začiatku opatrný, najmä zo strany hostí. Nám nevychádzali centrované lopty pred bránku, mali sme však prevahu. V šestnástej minúte sme ju využili, pretože Hanes pekne prenikol do šestnástky, z pravej strany vyslal parádny center na ľavú, kde operoval Robo Polievka, polovysokú loptu trafil skvele bez prípravy a otvoril skóre stretnutia – 1:0. Hostia pohrozili až po dvadsiatich minútach hry. Nakopli loptu dopredu a spoza pokutového územia vypálil Pačinda, gólman Dukly Hruška bol na mieste. Na opačnej strane Polievka z vyše dvadsiatich metrov preveril Kiru. Mali sme naďalej hernú prevahu, viac sme sa tlačili dopredu, ale do šance sme sa už nedostali, no dôležité bolo, že sme do nej nepustili ani Košice, ktoré prišli povzbudiť aj fanúšikovia, boli za plotom. Náš tábor fandil na opačnej strane na kopci v prírode.

Do druhého polčasu o niečo lepšie vstúpili hostia. Jakúbek si vytvoril priestor v pokutovom území, vyzvŕtal našu obranu, no našťastie strieľal vedľa žrde. Po ňom to vyskúšal z ľavej strany rýchly Pačinda a iba tesne minul vzdialenejšiu žrď Hruškovej svätyne. Potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš. V 51. minúte Polievka zachytil chybnú rozohrávku Joneca, loptu naservíroval do behu Miladinovi Vujoševičovi, ten vnikol do šestnástky a zakončil nekompromisne k bližšej žrdi – 2:0. Tento zásah nás povzbudil, boli sme aktívnejší, Polievkov center z pravej strany putoval pod brvno, Kira musel loptu vytlačiť. Košičania až po hodine hry zamestnali Hrušku slabšou strelou Junga spoza šestnástky. My sme sa snažili napádať rozohrávku súpera, hrať vysoko. V 75. minúte sa dostával do dobrej príležitosti náš Starší, ale gólman hostí bol pri lopte o sekundu skôr. Zaujal aj prienik Polievku, no košická obrana nedovolila nášmu kapitánovi zakončiť. Až po viacerých striedaniach v závere duelu sa Východniari predsa len dostali na dostrel. Najväčšie možnosti mal Jakúbek, hlavičkoval najprv do žrde a potom ešte tvrdo pálil z hranice šestnástky, avšak už dosť nepresne. V nadstavenom čase bol blízko k tretiemu gólu striedajúci Viktor Tóth, keď tesne minul loptu pred bránkou.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 2:0 (1:0)

Góly: 16. Polievka, 51. Vujošević. Rozhodoval: Jurenka. ŽK: Hanes, Polievka - Jonec. Bez divákov.

Zostavy:

MFK Dukla: Matúš Hruška – Migaľa, Kupčík, Nosko, Frimmel – Snitka (61. Richtárech), Willwéber – Starší, Hanes (61. Kvocera), Polievka (82. Vajda) – Vujošević (71. V. Tóth)

FC: Kira – Košuda (81. Magda), Jonec, Pavúk, Václav (28. Kis) – Krčmarević – Pačinda, Jakúbek, Karaš (46. Jung), Gáll (46. Gladiš) – Liener (69. Kountouriotis)

Hlasy po zápase:

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Bol to pre nás dôležitý zápas. Hrali proti sebe mužstvá, ktoré by mali patriť do prvej ligy. Nám sa to dúfam podarí a budúci rok aj im. Dnes nám nevyšlo dať gól zo štandardky, verím, že nám to vyjde v budúcich zápasoch. Futbal je však krásny v tom, že nepadajú góly iba po nacvičených veciach. Dnes sme dali oba z hry a myslím si, že to bol z našej strany celkom dobrý zápas. Chlapcom trošku zväzovala nohy nervozita, ale vyhrali sme 2:0 a to je teraz podstatné. Pripravíme sa na Slovan, hráči už nebudú pod tlakom a určite k pohárovému duelu nepristúpime tak, ako keby išlo o prípravný zápas.“

Róbert Polievka, strelec nášho prvého gólu, kapitán Dukly: „Splnili sme cieľ, ten bol jasný, teda vyhrať. Na šance sme boli lepší, keď si iba zrátam tutovky, ktoré som spálil ja, nielen ostatní chalani. Myslím si, že to bol dobrý zápas. Dali sme do neho srdce, to sme si povedali aj pred zápasom, že to rozhodne. Ukázalo sa to na ihrisku, mali sme väčšie chcenie. Ja som v Dukle na to, aby som mužstvu odovzdal čo najviac, čiže aj góly a aj asistencie na ne. Dnes to vyšlo, som tomu rád. Konečne som sa presadil strelecky. Potrebujeme však i ďalej získavať body.“

Miladin Vujošević, strelec nášho druhého gólu, útočník Dukly: „Bol to ťažký zápas pre nás. V prvom polčase sme sa pokúsili čo najrýchlejšie streliť vedúci gól, to sa nám podarilo. Následne sme sa pokúsili vedenie udržať a v druhom polčase sa nám podarilo pridať aj druhý gól. Zvíťazili sme zaslúžene. Po druhom góle sme už mali duel pod kontrolou. Čo sa týka môjho gólu, chcel som zakončiť k bližšej žrdi, videl som tam priestor. Všetci sme šťastní zo zisku troch bodov a tešíme sa už na pohárový zápas s bratislavským Slovanom.“

Matúš Hruška, brankár Banskej Bystrice, čisté konto v zápase: „Teší ma, že som neinkasoval, no hlavné sú tri body. Vzadu sme si to s chalanmi postrážili, to čisté konto je len taký bonbónik. To, že sa Košice nepresadili je spôsobené práve tým, že sme dobre bránili. Dobýjali totiž hostia našu defenzívu. Ak však súper nemá šance, je to i vizitka dobrej obrany a to sa v tomto zápase ukázalo.“

Jozef Vukušič, tréner Košíc: „Bol to celkovo priemerný zápas. Z našej strany nebol prvý polčas dobrý, nehrali sme agresívne, nekombinovali sme. Zbytočne sme strácali niektoré lopty. Gól, ktorý sme inkasovali, nebol z kategórie, že by sa nedal ubrániť. Prvý polčas sme prehajdákali. Vstup do druhého polčasu bol lepší, mali sme tam dve gólové situácie, zakončovali sme dvakrát tesne vedľa. Následne prišiel zbytočný druhý gól. Bola tam individuálna chyba pri rozohrávke. Potom si to už Banská Bystrica uhrala. V závere ešte prišla z našej strany snaha, ale celkovo nám v tomto zápase chýbala agresivita, lepšia kombinácia a vyššie tempo. Nemôžem žiadneho hráča v mojom tíme pochváliť. Asi si oddýchli pred pohárovým zápasom, ktorý nás čaká so Žilinou.“

Ostatné výsledky:

Dubnica – Bardejov 2:2, Podbrezová – Púchov 4:2, Žilina B – L. Mikuláš 2:2, Trebišov – Poprad 3:0, Petržalka – Komárno hrá sa v nedeľu.