• Aktuality
  • Ľuboš Kupčík trávi Vianoce na Orave, pod obrus putujú peniaze
A tím / MFK Dukla (PR) / 14.12.2021

Ľuboš Kupčík trávi Vianoce na Orave, pod obrus putujú peniaze

Ľuboš Kupčík trávi Vianoce na Orave, pod obrus putujú peniaze
Obranca našej banskobystrickej Dukly Ľuboš Kupčík, ktorý dlhšie býva pod Urpínom, strávi vianočné sviatky na Orave. Stadiaľ totiž pochádza a tam sa i narodil. Je teda jasné, že tradície sa v rodine nášho stopéra striktne dodržiavajú.

Ľuboš Kupčík nám pred blížiacimi sa Vianocami prezradil, že sviatky narodenia Ježiša Krista trávi pravidelne pohromade s celou rodinou. Všetci dodržiavajú tradičné zvyklosti, ktoré neodmysliteľne patria regiónu Oravy.

„Vždy sa stretneme celá rodina pohromade. Sestra príde z Holandska, ja sa dotrepem z Banskej Bystrice hore na Oravu aj so ženou a s dcérkou. Prežívame to všetci spolu a je to intenzívne. Od rána sa varí. Robia sa ryby, kapustnica, šalát. Potom si sadneme k stolu, kde sa modlíme, predtým ešte dáme peniaze pod obrus, aby sme boli všetci celý rok bohatí a samozrejme zdraví. Aj šťastie si poprajeme pri štedrovečernom stole.“

- prezradil nám pred blížiacim sa odchodom na Oravu Ľuboš Kupčík, pričom podotkol, že v tomto regióne sa dodržiavajú aj náboženské zvyky:

„Keď nebol covid, chodili sme aj na polnočné omše. Hlavne, keď sme boli mladší - to bola taká tradícia. A ak sa nestihla polnočná, išlo sa na omšu hneď prvý sviatok vianočný ráno.“

Ľuboš netajil, že na Orave sa viac pije alkohol ako v iných regiónoch stredného Slovenska, ale v jeho rodine sa požíva vždy iba s mierou. Prezradil nám však vianočnú príhodu, na ktorú si aj po dlhom čase spomenie:

„Keď ešte naša nebohá starká žila, tak som chodieval po ňu do vedľajšej dediny. Predtým sme však s ocinom umývali auto. Takže sme umyli auto a išiel som po ňu. Keď som dorazil a chceli sme už od nej odísť, tak som nemohol otvoriť dvere, boli zamrznuté. Maturoval som pred autom a rozmýšľal, ako idem otvoriť zámku. Výrazne sa to všetko predĺžilo. Aj celkom cez hodinu. Riešil som to napokon odmrazovačom, ktorý som do zámky striekal až kým sa nerozmrazila zámka. Až potom som starkú naložil do auta.“

Ľuboš Kupčík prišiel do Banskej Bystrice pred desiatimi rokmi. Pôsobil iba v našom klube a Podbrezovej. Zimnú prípravu vždy poctivo odmakal a inak tomu nebude ani najbližší rok. Vyplynulo to z jeho odpovedi pri našej otázke k novoročným predsavzatiam:

„Vôbec žiadne novoročné predsavzatia si nedávam. Idú mimo mňa. Sústredím sa iba na to, čo ma najbližšie čaká. Hlavne na prácu, ktorá príde, teda najbližšie vždy na zimnú prípravu, ktorú chcem ´odmakať´ naplno a byť taktiež zdravý. To je jediné moje predsavzatie.“

Veríme, že náš skúsený stopér v zime poriadne ´zamaká´ a bude v jarnej časti pilierom zadných radov Dukly. A snáď si do nového roka 2022 zaželá prianie, ktoré by potešilo všetkých fanúšikov a priaznivcov našej Dukličky po skončení aktuálnej sezóny 2021/2022.

Autor titulnej fotky: Patrik Chytilek (MFK Dukla)