• Na Štiavničkách sme už vyhrali, ViOn-u sme nasúkali štyri góly
A tím / MFK Dukla (PR) / 27.08.2022

Na Štiavničkách sme už vyhrali, ViOn-u sme nasúkali štyri góly

Radosť po našom góle proti ViOn-u

V 7. kole Fortuna ligy naša banskobystrická Dukla zdolala na svojom štadióne ViOn Zlaté Moravce – Vráble 4:2. Zaknihovala tak druhú výhru v sezóne a prvú na Štiavničkách. Súpera sme zlomili v druhom polčase. Za šestnásť minút sme strelili tri pekné góly.

Úvod vyšiel lepšie našim futbalistom. Po chybe Pintéra Slávik prihral Róbertovi Polievkovi, ten prešiel do šestnástky cez Bednára a v štvrtej minúte otvoril skóre stretnutia strelou po zemi – 1:0. Hostia potom pridali na aktivite, kopali viacero rohových kopov, ale zakončovali nepresne. Vyrovnali napokon v 24. minúte, keď po rohovom kope vyhral hlavičkový súboj Vikri, loptu posunul Múdremu, ktorý prihral Pintérovi a keďže tento stopér dostal od nás veľa priestoru, napravil tak predchádzajúcu chybu razantnou koncovkou z vrchu šestnástky na 1:1 po peknom obtočení sa. Na tento zásah súpera mohol odpovedať už o minútu Duklista Faško. Z rohu šestnástky strieľal ľavačkou k vzdialenejšej žrdi a brankár Lukáš iba s veľkou námahou vyškriabal loptu na roh. Na opačnej strane tesne pred polhodinou šikovne bez prípravy zakončoval Horák spoza nášho hráča, Hruška bol pozorný. Potom sa štadión tešil z gólu po akcii Polievku a zakončení Rymarenka, avšak čiarový arbiter usúdil, že išlo o ofsajd. V 39. minúte sa delovkou z priameho kopu z takmer tridsiatich metrov prezentoval Willwéber, Lukáč loptu vyrazil a dlhšie ležala meter – dva pred ním, až ju jeho spoluhráč Bednár kopol priamo do neho a bol z toho poriadny závar. Nevyťažili sme však z neho druhý gól. Tesne pred prestávkou prešiel po pravej strane Slávik, prihral Rymarenkovi do päťky na prednú žrď, no výborný zákrok predviedol gólman hostí a podržal svoj tím.

Pomerne skoro sa nám v druhom polčase zranil Migaľa. Na ihrisko išiel krajný stredopoliar Hanes a Slávik musel plniť viac obranné úlohy. V 54. minúte bol v šestnástke voľný Rymarenko, avšak prekopol bránku. Po hodine hry unikal po pravej strany čerstvý Hanes, prihral pekne Polievkovi, ktorý si v šestnástke parádne spracoval loptu na prsia a letiac nad zemou i do nej napálil, škoda len, že nad brvno. Súper mal možnosť po rohovom kope, ale Bednár hlavičkoval nepresne. Z rohového kopu to napokon vyšlo Dukle. Zahrával ho Faško v 66. minúte, odrazená lopta prešla až k Adamovi Hanesovi a ten napriahol z asi 15 metrov nekompromisne medzi žrde – 2:1. Boli sme v laufe, striedajúci Braňo Ľupták pálil z dvadsiatich metrov a Lukáč musel znovu ukázať svoje brankárske umenie. Potom po centri Faška zakončoval do gólmana ViOn-u náš Kupčík, vyrazená lopta sa od stopéra Dukly odrazila ešte aj druhýkrát, no tentoraz putovala tesne vedľa žrde. Tešili sme sa napokon v 76. minúte. Na začiatku akcie bol Polievka, ten prihral Hanesovi, ktorý z pravej strany poslal loptu na ľavú Záhumenskému a ten bez váhania našiel v päťke Michala Faška. Pre neho už nebol problém i v páde doťuknúť loptu do bránky – 3:1. A to nebolo všetko, pretože po nevydarenom rohu hostí sa nám naskytla brejková situácia. Polievka sa predral z pravej strany do šestnástky a hoci bol faulovaný, nepadol, pokračoval v akcii, videl na druhej strane nabiehajúceho Martina Rymarenka a ten už nemohol pred poloprázdnou bránkou po nezištnej prihrávke zaváhať a ani nezaváhal – 4:1. Pol druha tisíc ľudí sa na Štiavničkách bavilo a mohlo oslavovať tri body. Nič na tom už nezmenil druhý gól ViOn-u v 84. minúte, kedy Mondek vyslal presný oblúčik z pravej strany na vzdialenejšiu žrď a pri nej sa predsa len presadil nepokrytý Brenkus 4:2. V závere sa však už nič neudialo, takže zaslúžene berieme tri body.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble 4:2 (1:1)

Góly: 4. Polievka, 66. Hanes, 76. Faško, 82. Rymarenko – 24. Pintér, 84. Brenkus. Rozhodoval: Dzivjak – E. Weiss, Jánošík. ŽK: Záhumenský (Dukla), diváci: 1495.

Zostavy a striedania:

Dukla: Hruška – Migaľa (53. Hanes), Willwéber, Kupčík, Záhumenský – Richtárech (88. Franko)– Slávik, Gašparovič (46. B. Ľupták), Faško, Rymarenko (90+2 Köröš) – Polievka (90+2 D. Jackuliak)

ViOn: Lukáč – Suľa, Bednár, Pintér, Balan – Duga (88. Vestenický) – Mondek, Múdry, Ďubek (72. Brenkus), Vikri (59. Pinte) – Horák (59. Niarchos)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Zápas sa mi hodnotí dobre. Máme tri dôležité body, ale musím uznať aj kvalitu súpera. S pokorou berieme body. Vedeli sme, že nás čaká nepríjemný súper. Po prvom polčase sme boli horším tímom. Zlaté Moravce boli v určitých pasážach lepšie, mali náznaky šanci, chvalabohu, že sme to uhrali do prestávky na 1:1. V druhom polčase nám pomohli striedania. V prvom polčase sme mali problémy v strede ihriska, v druhom sme to zmenili na dve šestky a obraz duelu sa zmenil. Výhru teda berieme s pokorou, vážime si ju, lebo po prvom polčase mohlo byť všetko inak. Treba ďalej pracovať. Dnes musel byť na stopérskom poste Ľubo Willwéber. Nemali sme inú možnosť, keďže máme v tíme určité zdravotné problémy u hráčov, ktorí tento post zastávajú. Pišoja bol zranený, netrénoval, takisto aj Kubo Uhrinčať sa nám zranil v pohári, nechceli sme riskovať. Ľubo tam nastúpil a myslím si, že odohral fantastický zápas. Prispôsobili sme systém proti súperovi a mužstvo dobre vstrebalo taktické veci. Chalani to zvládli dobre. Aj Hanes fantasticky naskočil na kraj zálohy, som tomu rád.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec prvého nášho gólu: „Je to zaslúžené víťazstvo pre nás. Posledné zápasy sme už ukazovali, že kvalitu máme. Ak sa dokážeme vyvarovať vzadu zbytočných chýb, tak zápasy dokážeme vyhrávať. Som vďačný za to, čo sme dnes dokázali. Celé mužstvo si toto víťazstvo zaslúžilo. Každý drel na sto percent a tá šťastena i kvalita sa ukázala. Niečo sme si povedali cez polčas, vedeli sme, kde treba zatlačiť, že ak budeme silní na lopte a budeme sa viac tlačiť do šestnástky, tak zápas dokážeme zlomiť na našu stranu. Som rád, že sme to dokázali, lebo šance sme mali aj v predchádzajúcich zápasoch, len sme ich nedokázali premieňať. Dnes nám to padalo, za čom som veľmi rád.“

Michal Faško, strelec tretieho nášho víťazného gólu v zápase: „Už to muselo prísť, lebo body nám chýbali a hlavne doma ich musíme zbierať. Dnes výborný výkon, škoda len dvoch inkasovaných gólov, ale mali sme ešte viac šancí na strelenie ďalších gólov, takže som rád, že sa to zlomilo a vyhrali sme. Pomohol nám možno aj stredajší pohárový zápas, kde sme dali sedem gólov. Chytili sme také väčšie sebavedomie. Aj v minulých zápasoch sme mali kopec šancí, len sme ich nevedeli premeniť. Dnes sa to zlomilo, takže paráda. Nielen druhý polčas, ale aj koniec prvého polčasu sme už mali celkom dobrý. Už tam nám to mohlo padnúť. Po prvom góle sme boli trošku pasívnejší, akoby nám trošku prvý gól uškodil, ale išli sme za víťazstvom neustále. Super emócia od všetkých, aj to pomohlo. Jednoznačne sme chceli doma vyhrať a tak to aj na ihrisku vyzeralo.“

Martin Rymarenko, strelec štvrtého nášho gólu: „Zaslúžene tri body zostali doma. Pripravovali sme sa, že pôjde o ťažký zápas. Vedeli sme, že v akej sme situácii, sú to dôležité tri body, Verím, že sa od nich odrazíme. Pri mojom góle spravil dobrú robotu Robo Polievka, pekne si na mňa počkal, predtým vyhral ešte súboj, takže mu ďakujem. Som šťastný za svoj prvý gól v lige za mužov Dukly. Chutí o to sladšie, že som ho strelil pred vlastnými fanúšikmi. Cítim sa tu v Dukle super, pomohli mi chalani, veľmi dobre ma prijali, som tu šťastný.“

Adam Hanes, strelec druhého nášho gólu: „Som rád za tento štart v tomto zápase, za každú príležitosť, ktorú dostanem na ihrisku, keďže ide o moju prvú sezónu v prvej lige. Snažím sa tú minutáž na ihrisku využiť a oplatiť trénerom dôveru. Dnes sa mi to snáď podarilo. Pri mojom góle sa mi tam lopta i so šťastím odrazila ku mne a trafil som to priamo, napálil som a ešte to bolo podľa mňa tečované, takže našťastie to tam padlo a naštartovalo to náš výkon. Potom sme už na ihrisku dominovali. Dnes to bol pre mňa zápas, že do čoho som kopol, to sa podarilo. Som tomu rád, no ešte radšej som za tri body, ktoré sme potrebovali ako soľ.“

Tomáš Ďubek, Banskobystričan, kapitán ViOn-u Zlaté Moravce – Vráble: „Prvý polčas sme boli lepším mužstvom na ihrisku, v druhom polčase nás Dukla otvorila zbytočným gólom po štandardke. Potom sa už dostali Bystričania do ´laufu´. Nepovedal by som, že bude viesť Dukla 4:1 v druhom polčas po tom prvom. Musíme sa lepšie nachystať na utorok, takto to nepôjde. Potrebujeme vyhrávať. Nemôžeme inkasovať zbytočné góly. Mrzí nás prehra, som sklamaný, neskrývam hnev, takto to už nemôže ísť ďalej. Nemôžeme sa takto prezentovať, ako sme sa prezentovali od stavu 2:1.“

Ján Kocian, tréner ViOn-u Zlaté Moravce – Vráble: „Budem stručný. Chceli sme nadviazať na dobrý druhý polčas predchádzajúceho duelu doma s Ružomberkom. To sa nám však vôbec nepodarilo. V tom zápase nám vyšli všetky striedania a duel sme otočili, ale dnes tomu bolo naopak. Po toľkých chybách, ktoré sme spravili v tomto stretnutí v defenzíve, sme si nezaslúžili ani bod. Neviem, môžem iba povedať.“

Najbližší zápas odohráme v utorok 30. augusta20.30 hodine, keď sa predstavíme na ihrisku súpera a sily si zmeriame s AS Trenčín na jeho štadióne pred kamerami TV Nova Sport.

V tabuľke je Dukla na 10. mieste so šiestimi bodmi, Zlaté Moravce majú tri body a sú o priečku pod nami, o skóre je posledný Liptovský Mikuláš. Pred nami je Skalica s rovnakým počtom bodov ako máme my a ôsme Michalovce majú o jeden bod viac. Trenčín je šiesty a má jedenásť bodov. Na čele je Slovan Bratislava s 15 bodmi, pričom má ešte zápas k dobru.