• V kartovom nadstavenom čase skvelé a zaslúžene dotiahnutie víťazstva Dukly v Podbrezovej
A tím / Jožo Ivan a Jaro Šiška, Športová agentúra DUKLA / 29.08.2020

Jožko Dolný s číslom 10, 15 minút po svojom nástupe na ihrisko, strieľa v 99. minúte rozhodujúci gól z 11-m po faule na Mateja Staršieho, ktorého nedovolene stiahol obidvomi rukami Marek Kristián Bartoš v 98. minúte. Podľa Jožkovho vyjadrenia kopal pravdepodobne svoju najzložitejšiu jedenástku. Brankár Richard Ludha, napriek výbornému vystihnutiu smeru Dolného strely, na loptu nemohol ani napriek enormnej snahe dočiahnuť. A zápas sa skončil v čase 99:30. Zdroj: TV prenos sportnet.sme.sk/futbalnet/

Dukla neprehrala v II. lige v Podbrezovej už vyše 20 rokov, naposledy a jediný krát 0:1 ešte dňa 5. augusta 2000 a rovnako si verila aj v tomto dôležitom súboji o pozície v čele tabuľky. Skončený nezvyčajne dramatický zápas nám pripomenul jediné rovnaké víťazstvo v histórii Dukly vonku – 12. marca 1978, keď v 19. kole sezóny 1977/1978 pred 7 726 divákmi 2 gólmi Bobbyho Poláka, po jednom Ivana Šimčeka a Jožka Gríka, porazila v Bratislave na Tehelnom poli Slovan, ktorému nepomohli ani 2 góly Paľka Bojkovského a jedného Janka Švehlíka.
     V piatok, v jedinom hranom zápase II. ligy, sa v Podbrezovej predstavili hráči MFK Dukla Banská Bystrica.

Už v 4. minúte v čase 3:05 rozhodca Ochotnický prehliadol v pokutovom území domácich železiarov pravdepodobne hru rukou Bartoša. Domáci Bakaľa po autovom vhadzovaní spoluhráča poslal bežnú spätnú krížnu prihrávku do vlastnej šestnástky, kde lopta cestou skočila a Bartošovi asi obtrela pravú ruku ale rozhodca nechal pokračovať v hre bez nariadenia pokutového kopu. Dukla potom v úvode pohrozila Polievkovým prienikom po ľavej strane do domácej šestnástky a centrovanou loptou Staršieho z pravej strany, ktorá však nenašla v domácom pokutovom území žiadneho z bystrických hráčov.

V 10. minúte po Kupčíkovej zašívačke na Migaľu pri čiare, a následnej hrubej chybe Prikryla, ktorému pri kľučke pred šestnástkou zobral loptu Grendel a ocitol sa tak úplne sám pred Krejčím, sa domáci železiari ujali Grendelom vedenia 1:0 jeho presnou strelou po zemi k pravej žrdi.

V 12. minúte mohlo byť 2:0 ale unikajúci Galčík sa zrazil v súboji o loptu so spoluhráčom Breznaníkom a i keď sa Galčík dostal k lopte, jeho strela nemala dostatočnú razanciu a brankár Krejčí loptu chytil. V 17. minúte po chybe v domácej obrane sa dostal k strele z hranice šestnástky Starší. Jeho strela išla nad domácu bránu. V 21. minúte po spolupráci Polievku s Vujoševićom strelecký pokus Vujoševića išiel vedľa pravej žrde domácej bránky. V 22. minúte,  po vynútenom striedaní zraneného domáceho Kukoľa, prišiel na ihrisko Gerebenits. Po jeho príchode na ihrisko unikli po ľavej strane Chvátal s Galčíkom a nahrávku na pravú stranu Gerebenits zakončoval mimo brány Krejčího.

V 28. minúte sa zranil v domácom kolektíve kľúčový hráč, a strelec prvého gólu Grendel, ktorého nahradil Pribula. Ako sa neskoršie ukázalo, uvedené 2 vynútené striedania mali na ďalší priebeh zápasu, z pohľadu domácich, negatívny vplyv a významne narušili koncepciu hry Podbrezovčanov. Avšak v 29. minúte Galčíkov center z pravej strany si zrazil ľavou nohou do vlastnej brány k ľavej žrdi bezmocného Krejčího Kupčík a Podbrezová viedla 2:0.

O 3 minúty neskoršie Prikryl napravil svoju chybu pri prvom góle a po rohovom kope Polievku z vnútra šestnástky takmer vymietol ľavý vinkeľ domácej brány a znížil na 2:1. Potom mal 2 šance domáci Gerebenits. Tú prvú po úniku Chvátala s Breznaníkom po ľavej strane, a Gerebenitsovej strele z pravej strany priamo do rúk brankára Krejčího, a tú druhú v 38. minúte, keď mu v hosťujúcej šestnástke ušla lopta.

Tréner hostí Stanislav Varga reagoval na vývoj stretnutia skoro a veľmi správne 2-násobným striedaním, keď už v 35. minúte z ihriska stiahol Uhrinčaťa a Vajdu a na ich miesto poslal Laksíka s Richtárechom. Hra Dukly sa výrazne zlepšila. Rýchlonohý Galčík vyskúšal v 38. minúte pozornosť brankára Krejčího, ktorý jeho strelecký pokus z hranice šestnástky smerujúci k ľavej tyči chytil. A keď na druhej strane strieľaný center Migaľu z pravej strany nenašiel v šestnástke domácich žiadneho zo spoluhráčov, mužstvá odchádzali do kabín na polčasovú prestávku za stavu 2:1.

V úvode 2. polčasu útok domácich zastavila píšťalka rozhodcu Ochotnického pre postavenie mimo hry Gerebenitsa. V tej istej minúte strela domáceho Kováčika z hranice šestnástky išla vysoko nad bránu hostí. Bystričania mohli vyrovnať v 49. minúte, keď Laksíkova hlavička zo 4 metrov trafila priamo do domáceho brankára a Snitkova strela z 8 metrov smerovala mimo pravej žrde domácej brány. V 57. minúte bol faulovaný unikajúci Polievka a nariadený trestný kop z hranice 24 metrov sám faulujúci krásnou strelou do pravého vinkla domácej brány premenil na vyrovnávajúci gól 2:2, keď si na jeho presnú strelu brankár Ludha dokázal už len siahnuť.

V 66. minúte domáci Pribula strelou zo 7 metrov trafil Snitku, stojaceho 4 m pred prázdnou bránou, od ktorého sa lopta odrazila na rohový kop. Po jeho zahraní hlavička Pajera smerovala mimo brány Krejčího. V 70. minúte sa presadil hosťujúci Vujošević, ktorého ťažká hlavička z bodu penalty po centri Migaľu zapadla presne k pravej žrdi bezmocného Ludhu a znamenala prvé vedenie Dukly 2:3.

V 81. minúte zahrávali domáci trestný kop z 30 metrov. Strela Ďatku do šestnástky, na ktorú nedočiahli Paraj s Gerebenitsom, išla mimo ľavej žrde hosťujúcej brány. V 87. minúte v hosťujúcom kolektíve odišiel z ihriska Vujošević a na jeho miesto prišiel Dolný, ešte netušiac, že bude derniérom tejto práve nastupujúcej drámy, keďže v tejto minúte začal vo výbornom zápase karbanícky výstup hlavného rozhodcu Ochotnického, ktorý zápas spolu s obomi tímami úplne vyšpičkoval. Tento výkon posúdia kompetentní, my tu na to nie sme. Do konca zápasu, za 12 minút, rozdal ešte 9 kariet a odpískal 2x pokutový kop, po 1 na každej strane. To bude ťažko prekonateľný ligový rekord, možno aj na desaťročie.

V minúte nástupu na ihrisko dostal žltú kartu Dolný. V 89. minúte rozhodca Ochotnický nariadil proti MFK Dukla pokutový kop za nastrelenie pravej ruky Laksíka. Za protesty dostal kartu Prikryl. Niekoľko minút sa potom naďalej nehralo a hlavný rozhodca nadeľoval karty. Naprv žltú kartu dostal na striedačke asistent trénera hostí Štefan Rusnák, hneď po ňom sediaci Vujošević za pohodenie iontovej fľaše a len o málo neskoršie i druhú žltú a vzápätí červenú za to, že sa pri udelení prvej žltej karty, podľa jeho vyjadrenia, nepostavil a ostal sedieť.
     Žltú kartu videli následne Laksík, pravdepodobne za nastrelenú ruku a spôsobenie penalty a aj brankár Krejčí za odkopnutie lopty po premenenej penalte domácich. Tú rutinérsky premenil mladý, ani nie mesiac 19-ročný Galčík, keď mal odvahu, na rozdiel od oveľa starších a skúsenejších hráčov, prevziať na seba zodpovednosť. Loptu kopol bezchybne a nechytateľne pod brvno, po ľavej strane brankára Krejčího, a vyrovnal na 3:3.

To však ešte nebolo všetko, lebo obe mužstvá chceli vyhrať a zdalo sa, že nabudená a napálená Dukla to chcele v závere oveľa viac a tak v závere nadstaveného času strhujúce divadlo pokračovalo. Nevšimli sme si, ale sme si takmer istí, že napriek najdlhšiemu nastavenému času, čo si pamätáme, 4. rozhodca ani neukázal, o koľko minút sa bude zápas nadstavovať  pravdepodobne pre vyťaženosť arbitrov s riešením žltých kariet a hektického záveru zápasu.

Brankár Krejčí poslal v už 98. minúte dlhý výkop až pred šestnástku domácich, kde Laksík vyhral ťažký hlavičkový súboj s Pajerom a prihral trochu doľava od osi ihriska Staršiemu, ktorý sa ako tank predieral v šestnástke k bráne, kde dobre spracoval hlavičku Laksíka, dostal sa za stopéra domácich Bartoša 12 m sám pred brankára Ludhu a Bartoš ho zozadu oboma rukami stiahol na zem. Za zákrok dostal len žltú kartu ale Dukla kopala penaltu, ktorou mohla zvíťaziť a stať sa, aspoň na 1 deň, opäť lídrom tabuľky.
     Nariadený pokutový kop perfektne premenil strelou k pravej žrdi spoľahlivý Dolný a upravil konečný výsledok na 3:4.
     A to už komentátori internetovej televízie v 87. minúte pri priamom prenose po stave 2:3 hodnotili koniec zápasu...

Dukla si za výborný výkon a aj za 2-násobné zlomenie 'nepriazne osudu stretnutia' (prehrávanie 2:0 a vyrovnanie domácimi v 94. minúte z penalty na 3:3) v 2. polčase po zásluhe odviezla z Podbrezovej všetky 3 body. Vyzerá to na nezlomný kolektív Dukly. Dukla zaknihovala veľmi dôležité víťazstvo a ostala plece pri pleci na vrchole tabuľky, čo by v prípade neúspechu v tomto zápase už vyzeralo horšie. Takto zdarne dotiahnuté zápasy vlievajú tímu nesmiernu silu a aj energiu do ďalších zápasov.
     Po zápase sme aj zvedaví na udelenie trestov hriešnikom príslušnými komisiami.

Najbližší zápas odohrá MFK Dukla v sobotu 5. septembra o 16.00 hod. vo Zvolene proti 'B' tímu Žiliny, na ktorý vás všetkých srdečne pozývame.

Štatistické fakty o zápase:

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica 3:4 (2:1)

Góly:
10. Grendel 1:0, 29. vlastný Kupčík 2:0, 90+4. Galčík (11-m) 3:3 – 32. Prikryl 2:1, 58. Polievka 2:2, 70. Vujošević 2:3, 90+9. Dolný (11-m) 3:4

Rozhodovali:
Ochotnický – Tomáš Vorel, Peter Mihalík – Bystrík Nemček

ŽK:
69. Pribula, 98. Bartoš – 42. Migaľa, 61. Polievka, 87. Dolný, 89. Prikryl, 90. asistent trénera Rusnák, 90. a 90+1. Vujošević (obe na lavičke), 93. Laksík, 94. Krejčí
ČK: 90+1. Vujošević (na lavičke)
Rohy: 6:5  ani si nepamätáme, kedy Dukla kopala menej rohov ako súper, zvyčajne ich kope niekoľkonásobne viac
Divákov: 1 312

Zostavy:

FK Železiarne Podbrezová
(4-1-4-1):
Richard Ludha – Peter Kováčik, Marek Kristián Bartoš, Adam Pajer, Juraj Chvátal – Mikuláš Bakaľa – Vladimír Kukoľ (22. Roland Gerebenits), Samuel Ďatko, Erik Grendel (K) (28. Martin Pribula, 70. Erik Micovčák), Roland Galčík – Michal Breznaník (K1) (70. René Paraj (K2))
Tréneri: Vladimír Cifranič, Ján Gajdošík, Pavol Mlynár a Tomáš Čechovič

MFK Dukla Banská Bystrica
(4-3-2-1): Adam Krejčí – Lukáš Migaľa, Ľuboš Kupčík, Patrik Prikryl, Marek Frimmel - Jakub Uhrinčať (35. Lukáš Laksík), Gabriel Snitka (K1), Patrik Vajda (35. Dávid Richtárech) – Matej Starší, Róbert Polievka (K) (90+5. Geron Tocka) – Miladin Vujošević (84. Jozef Dolný)
Tréneri: Stanislav Varga a Štefan Rusnák

Copyright © 2020 Športová agentúra Dukla. Všetky práva vyhradené. Na obsah článkov a fotografií sa vzťahuje autorský zákon.