Banner MFK Dukla
  • Dukla s prvou prehrou v sezóne, Slovan potvrdil kvalitu
A tím / MFK Dukla BB / 25.08.2024

Dukla s prvou prehrou v sezóne, Slovan potvrdil kvalitu

Nedeľný zápas týždňa na Štiavničkách priniesol výhru úradujúceho majstra. Belasí boli efektívnejší, hráči MFK Dukla svoje príležitosti nepremenili, a tak sme zaznamenali prvú prehru v sezóne.

Dukla nastúpila takmer v identickej zostave ako v Skalici proti Trenčínu, akurát namiesto Dominika Veselovského hral od začiatku Tibor Slebodník. Tréner hostí Vladimír Weiss st. nechal pred stredajšou odvetou play-off o účasť v Lige majstrov proti dánskemu súperovi FC Midtjylland odpočívať viaceré opory, ale od začiatku hral GuramKashia či Róbert Mak. Slovan rotuje zostavu v lige od začiatku sezóny, ale kvalitou disponuje naprieč celým kádrom, o čom hovorí stopercentná bodová bilancia z prvých troch ligových vystúpení v sezóne. Náš tím zas bojoval o to, aby bol aj po piatom kole neporazený.

Duel začal o pár minút neskôr, keďže hlavný arbiter Kristián Micheľ mal technický problém s komunikačným zariadením. Naši hráči vstúpili do zápasu aktívne, ale favorit si postupne vybudoval hernú prevahu. Napriek tomu patrila prvá vážna šanca nášmu útočníkovi Martinovi Rymarenkovi, ktorý v 22. minúte po chybe GuramaKashiu išiel sám na brankára hostí, ktorého si skúsil obhodiť, ale Michal Trnovský aj s pomocou Kashiu situáciu vyriešil v prospech súpera. Potom prišla silná pasáž belasých. V 27. minúte sa po prihrávke Nina Marcelliho dostal na pravú stranu šestnástky IdjessiMetsoko, ktorý si vylepšil streleckú pozíciu a napálil brvno. Vzápätí vystrelil spoza pokutového územia AlenMustavić a lopta preletela len tesne ponad bránu. V 33. minúte to spoza šestnástky skúšal Marcelli a náš gólman Ivan Rehák tento prudký pokus zneškodnil. Následne sa pripomenula ofenzíva Dukly, keď Marek Hlinka pred pokutovým územím prihral Rymarenkovi, ktorý mal dostatok priestoru, ale s jeho prízemnou koncovkou si Trnovský poradil. Záver prvého polčasu už vyložené šance nepriniesol, a tak išli mužstvá do šatní za bezgólového stavu.

Prvá šanca druhého polčasu patrila v 57. minúte Slovanu, keď po strieľanom centri Marcelliho nasmeroval loptu zblízka do brvna Marko Tolić. O tri minúty neskôr sme sledovali vyloženú šancu nášho mužstva. Po prihrávke Tibora Slebodníka našiel MarianPišoja z pravej strany pokutového územia pred bránou Mareka Hlinku, ktorý ale trafil pripraveného Trnovského. Krátko nato sa na ľavej strane šestnástky presadil Rymarenko, no z uhla brankára hostí neprekvapil. Favorit napokon otvoril skóre v 66. minúte po kombinácii v okolí šestnástky a prihrávke TigranaBarseghyana na Metsoka, ktorý sa dostal k pravému rohu päťky a po trávniku prekonal Reháka – 0:1. V 74. minúte už platil stav 0:2, keďže spätná prihrávka Tolića z pravej strany veľkého vápna prešla cez Marcelliho a Ľuptáka k Barseghyanovi, ktorý prepálil spleť tiel pred Rehákovou svätyňou. Weissovi zverenci potom dvojgólové vedenie umne kontrolovali a nepustili Duklu do záverečného tlaku. Po brejkoch mohli pridať tretí gól, ale po jednom z nich Rehák vychytal Marcelliho. V nadstavenom čase zamotal hlavu Hlinkovi pred bránou Dávid Strelec, ale následne zneškodnil aj túto strelu Rehák. Pred koncom ešte preveril Trnovského prudkou strelou z diaľky Adam Brenkus.

Slovan sa tak raduje z pokračujúcej stopercentnej bilancie v lige, zatiaľ čo naša Dukla po prvýkrát v sezóne prehrala. Nasledujúci zápas čaká zverencov trénera Mareka Bažíka v sobotu 31. augusta o 20.30 h v Podbrezovej.

Povedali po zápase

Marek Bažík, tréner MFK Dukla: „Musíme povedať úprimne, že Slovan vyhral zaslúžene, pretože mal viac šancí a bol efektívnejší. Tú prvú šancu sme mali my, bola veľká, možno by sa ten zápas vyvíjal inak, ale musím pochváliť chalanov, Išli sme na stodesať percent. Keď hráte so Slovanom, tak z tých troch-štyroch šancí musíte polovicu využiť a spoliehať sa, že Slovan naopak nebude mať svoj deň. To sa dnes nestalo, Slovan vyhral zaslúžene, aj keď si myslím, že my sa za výkon nemusíme vôbec hanbiť.“

Marek Hlinka, hráč MFK Dukla: „Bolo to z môjho pohľadu dosť vyrovnané, v prvom polčase sme mali šance my aj Slovan. Myslím si, že sa s nimi nejakým spôsobom držali. Potom druhý polčas, klasika, nedáme šance a z rýchlych protiútokov, v čom je Slovan fantastický, dostaneme góly. Potom už Slovan umne držal loptu a bol na koni. Prehra nás mrzí hlavne z toho dôvodu, že sme šance na ten gól mali, držali sme krok so Slovanom, ale taký je futbal, Slovan svoje šance premenil a zaslúžene vyhral. Pri mojej šanci som sa snažil tú loptu tlačiť do brány, do protismeru brankárovi, aby to mal čo najďalej, ona sa tam výborne roztiahol, presúval sa. Ťažko povedať, keby to dávam ešte vyššie, bol som už celkom blízko, ale takúto šancu by som mal premeniť.“

Vladimír Weiss st., tréner ŠK Slovan: „Samozrejme, sme radi, že sme vyhrali ďalší ligový zápas, pred veľmi vážnym zápasom pre nás. Som rád, že hráči boli ochotní behať, aj bez lopty. Hrali sme v dosť pozmenenej zostave, ale niektorí mi dali inšpiráciu, aby som rozmýšľal o ich zaradení do základnej zostavy. Z tohto pohľadu som rád. Zápas sa vyvíjal z nášho pohľadu nie dobre, lebo keby dal Rymarenko po našej chybe gól, možno by bol iný zápas. Ale to je 'keby', potom sme rozhodli aj našou kvalitou, či Tigran, či Marko Tolić, ktorí priniesli hernú kvalitu. Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom, ale aj Bystrica mala svoje momenty, tam nás podržal Trnovský pri veľkej šanci. Som spokojný, že sa nikto nezranil. Verím, že Robo Mak aj Marko Tolić majú len také ľahké nakopnutia, že by to mali byť v poriadku. Berieme si tri body a odchádzame domov spokojní.“

Martin Trnovský, brankár ŠK Slovan: „Víťazstvo teší, čisté konto tiež, že sme to s chalanmi zvládli. Vedeli sme, čo nás tu čaká, ten zápas bol veľmi nepríjemný, ťažký. Aj fyzicky aj psychicky, ale boli sme dobre pripravení, dodržiavali sme pokyny od trénerov, to bolo kľúčové. Víťazstvo teší a sústredíme sa na stredu. Som rád, že som pomohol mužstvu, ďakujem aj trénerovi za dôveru. Pri šanci Rymarenka sme to zvládli aj s GuramomKashiom, sme spoluhráči, pomôžeme si navzájom, tak to má byť.“

Niké liga - 5. kolo - nedeľa 25.08.2024, 18.07 h - Národný atletický štadión, B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica - ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:0)

Góly: 66. Metsoko (Barseghyan), 74. Barseghyan . ŽK: 38. M. Bažík (tréner), 81. Rymarenko - 82. V. Weiss st. (tréner). Rozhodovali:Micheľ - Štrbo, Vass. Diváci: 4 125.

Zostava MFK Dukla: Rehák - Mensah, Willwéber (C), Klimpl (62. Šikula) - Pišoja, Richtárech (78. Brenkus), Hlinka, Záhumenský (78. Hanes) - Slebodník (70. Veselovský) - Malec (62. Ľupták), Rymarenko.
Tréner: M. Bažík.

Zostava ŠK Slovan: Mar. Trnovský - Medveděv, Kashia (C) (68. Wimmer), Voet, Vojtko – Mustafić, Savvidis – Mak (46. Barseghyan), Mateáš (46. Tolić), Marcelli (87. Mišovič) – Metsoko (68. Strelec).
Tréner: V. Weiss st.