• Michalovce nás na úvod sezóny zlomili dvoma penaltami
A tím / MFK Dukla (PR) / 16.07.2022

Michalovce nás na úvod sezóny zlomili dvoma penaltami

z duelu v Michalovciach (A. Almáši)

Naši futbalisti banskobystrickej Dukly neuspeli v 1. kole Fortuna ligy na pôde Michaloviec. Domáci Zemplín premenil dve penalty a vyhral 2:0. Naše šance žiaľ zostali nevyužité, keď sa po strele Polievku triasla aj žrď.

Úvodnú príležitosť mali Bystričania v tretej minúte. Po rohovom kope Faška sa napokon dostala lopta na hlavu Záhumenského, ktorý ju poslal nad brvno. Vážnejšia možnosť prišla na druhej strane v ôsmej minúte, kedy Kanu prešiel cez Prikryla v šestnástke a strieľal z pravej strany k bližšej žrdi, avšak tesne vedľa. Potom to skúšal domáci Jánošík voľný z 15 metrov, krížna strela bola v jeho podaní nepresná. V 24. minúte náš kapitán Polievka z priameho kopu z ľavej strany preveril strieľaným centrom brankára Száraza. Zemplín mal následne dve príležitosti v podaní ďalšej posily Adlera. Najprv pálil tento hráč z hranice šestnástky tvrdo a Hruška musel ísť k zemi a ukázať svoje umenie. Pri druhej možnosti Adlera sa predviedol dobrým blokom Kupčík. Šanca Dukly prišla po polhodine, mohol za to náš rýchly prechod dopredu v podaní Polievku, ktorý zakončoval spoza šestnástky do protipohybu Száraza, no ten stihol loptu vyraziť ľavou nohou. Nášmu kapitánovi sa ešte pri tejto situácii núkal na ľavej strane úplne voľný Záhumenský, ktorý by sa dostával tiež do tutovky. Michalovčania potom pohrozili dvoma strelami Kotulu, ktoré sme zblokovali. A Adler následne neprepasíroval loptu za gólmana Dukly Hrušku. Ten predviedol bravúrny zákrok v 38. minúte, keď zvnútra šestnástky zakončoval vo veľkej šanci Marcin. O štyri minúte po strate lopty v podaní Kupčíka prešiel dopredu Pena a po jeho strele mal Hruška znovu plné ruky práce. Zasiahnuť musel aj po efektných nožničkách Adlera. Záver polčasu patril nám. Najprv sa Polievka prezentoval nevydarenou strelou spoza šestnástky, ale tesne pred prestávkou ponúkol z ľavej strany parádny center na zadnú žrď, kde si nabiehal Depetris, žiaľ náš útočník v sklze nezasiahol dobre loptu a bolo tak po ´tutovke´.

Po zmene strán najprv Adler z asi dvadsiatich metrov preveril Hrušku. Z rovnakej vzdialenosti na našej strane pálil bez prípravy a razantne Ľupták a tesne minul Szárazovú svätyňu. Dôležitý moment nastal v 53. minúte, kedy sa Záhumenskému zaplietla lopta medzi nohami, čo využil Jánošík na faul a nariadenú penaltu premenil Marcin strelou do stredu bránky – 1:0. Po inkasovanom zásahu Dukla prevzala taktovku, bola aktívnejšia a mohla vyrovnať. Polievka na ľavej strane prešiel šikovne až cez troch hráčov súpera, poslal loptu do šestnástky, kde sa ku koncovke nedostal Depetris po strete s Rankom. Márne sa náš útočník dožadoval penalty. V 65. minúte vyslal z ľavej strany dobrý center do šestnástky Záhumenský a Polievka z jej vnútra zakončoval do žrde! O minútu na to znovu náš kapitán strieľal, ale domáci loptu tentoraz zblokovali a išla vedľa bránky. Záhumenský o malú chvíľu vyslal ďalší center do pokutového územia, Depetris tentoraz hlavičkoval nad brvno. Za vyrovnaním nás neustále hnali banskobystrickí fanúšikovia, ktorí merali cestu na Zemplín a bolo ich na štadióne počuť. Tréner Dukly Ščasný poslal do hry Slávika a Franka, ale Michalovčania hrali umne a takticky, nedostávali sme sa tak do šancí a nedokázali sme ani vystreliť do priestoru troch žrdí. Napokon nás definitívne umlčala druhá penalta, ktorú nariadil rozhodca Smolák na základe VAR-u. Usúdil, že Kupčík hral nedovolene rukou, takže sa mohol presadiť z pokutového kopu najstarší hráč Fortuna ligy Žofčák, keď loptu poslal do ľavej strany bránky a rozhodol tak o výhre svojho mužstva 2:0.

MFK Zemplín Michalovce - MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 54. Marcin (z 11 m), 88. Žofčák (z 11 m). Rozhodovali: Smolák - Vitko, Roszbeck. ŽK: bez kariet. Diváci: 1168.

Zostavy a striedania:

Michalovce: Száraz - Kotula, Jeřábek, Ranko, Mendez - Begala, Kanu (60. Slebodník), Perez - Vico (84. Vaško) - Marcin (84. Magda), Da Silva, Jánošík (67. Žofčák)

Banská Bystrica: Hruška - Migaľa, Kupčík, Prikryl, Záhumenský - Ľupták, Willwéber - Faško (67. Slávik), Gašparovič (76. Franko), Polievka - Depetris

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „V prvom polčase sme pôsobili zakríknuto, boli sme nervózni, strácali sme ľahké lopty. Najmä v stredovej zóne a pri prechode do útoku. Súper mal potom z toho nejaké šance. V druhom polčase sme sa po inkasovanom góle zdvihli a predviedli hru, ktorou by sme sa mohli prezentovať. Z chalanov opadla nervozita. Mali sme tam náznaky šancí, bohužiaľ sme nedali gól a prehrali sme. Bola tam aj žrď, ktorú nastrelil Robo Polievka, práve on potiahol viac našich akcií, mali sme tam viacero zaujímavých situácií, ale nevyťažili sme z nich gól. V mužstve máme skúsených hráčov, takže nemáme prečo byť zakríknutí a musíme hrať už od prvej minúty aktívne.“

Timotej Záhumenský, krajný obranca Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi to hodnotí, keďže sme prehrali prvý zápas sezóny. Mrzí nás to, nie sme z toho nadšení. Chceli sme uhrať nejaké body, no nepodarilo sa nám to, bohužiaľ. Musíme sa sústrediť už na ďalší zápas, ktorý nás čaká v Trnave. Čo sa týka tej prvej penalty, bol tam nejaký center po zemi, rýchly brejk, ja som zastavil loptu, chcel som ju odkopnúť, ale hráč súpera okolo mňa prebehol, zobral si loptu a ja som ho kopol namiesto toho, aby som trafil loptu. Bol to nešťastný moment. Mali sme potom šance na vyrovnanie, ale už aj v prvom polčase sme mohli dať my vedúci gól. Bohužiaľ sa nám nepodarilo dnes presadiť. Sme z toho smutní , ale je to len začiatok sezóny, súťaž je dlhá. Dúfame, že sa nám podarí získať body v najbližších zápasoch.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas. Zaplatili sme nováčikovskú daň. Prehrať na východe z dvoch penált, to človeka zamrzí. Musíme sa pozerať na tie lepšie veci, ktoré sme mali v zápase a od nich sa odraziť, pretože v prvej lige nás každý bude trestať aj za malé chyby. To sa stalo i teraz. Musíme sa teda poučiť z chýb a nadviazať na dobré veci. Tie horšie sa musíme snažiť eliminovať. Mali sme dnes na to, aby sme uhrali v Michalovciach bod, neboli sme horším mužstvom na to, aby sme tu prehrali 0:2.“

Norbert Hrnčár, tréner Michaloviec: „Som spokojný s výsledkom, ale aj s tým, ako sme sa k nemu dopracovali. Bolo tam nasadenie, emócia z našej strany, teda to, čo sme chceli pred zápasom, aby sme strhli aj divákov, že ideme za víťazstvom, to sa aj udialo. To je môj najväčší poznatok z tohto zápasu. Posily, teda noví hráči, ktorí nastúpili, podali dobrý výkon. Sme radi, že sme ich angažovali a podľa mňa pôjdu ešte herne nahor. Góly boli síce z penált, ale donútili sme súpera k chybám, hlavne pri tej prvej jedenástke. Mali sme tam aj viacero nábehov, kolmých akcií, mohli sme dať gól z hry v prvom polčase, ale radi sme za výhru aj po góloch z penált.“

Najbližší zápas odohrá naša Dukličkanedeľu 24. júla, pôjde o druhá fortunaligový duel. Predstavíme sa na pôde súpera v Trnave, kde nás o 20.30 hodine pred kamerami TV Dajto preverí domáci Spartak.