• Aktuality
  • Prvoligoví dorastenci MFK Dukla pred generálkami
Dorast / Jozef Mazár / 04.08.2019

Prvoligoví dorastenci MFK Dukla pred generálkami

„ Ak sa pozorne zadívate na tento pohľad nesporne úspešného futbalového stratéga Dušana Tóthaiste zistíte po hlbšom skúmaní a jeho osobnom spoznávaní, že jeho jemnosť a pohladenie sa strácajú v úžasne milujúcich momentoch k víťazstvám a dosahovaným výšinám jeho veľkej lásky – futbalu.“ Tak okomentoval túto fotoreportérsku akčnosť mladého fotografa Sama Telúch publicista Jozef Mazár, ktorý aj v prípade vtedy sotva štrnásťročného Samka tvrdil, že ide o vzácny objav pre klubovú foto dokumentaristiku MFK Dukla Banská Bystrica.
Milujúci stráca jemnosť pohľadu na predmet svojej lásky.“ —  Platón„ Ak sa pozorne zadívate na tento pohľad nesporne úspešného futbalového stratéga Dušana Tóthaiste zistíte po hlbšom skúmaní a jeho osobnom spoznávaní, že jeho jemnosť a pohladenie sa strácajú v úžasne milujúcich momentoch k víťazstvám a dosahovaným výšinám jeho veľkej lásky – futbalu.“ Tak okomentoval túto fotoreportérsku akčnosť mladého fotografa Sama Telúch publicista Jozef Mazár, ktorý aj v prípade vtedy sotva štrnásťročného Samka tvrdil, že ide o vzácny objav pre klubovú foto dokumentaristiku MFK Dukla Banská Bystrica. Milujúci stráca jemnosť pohľadu na predmet svojej lásky.“ —  PlatónPredposledné skúšky majú za sebou prvoligoví dorastenci MFK Dukla na blížiacu sa majstrovskú futbalovú sezónu 2019/2020. Jej trénerské zoskupenia absolvovali letnú prípravu takmer v „behu“, lebo od júna do augusta hľadať typologicky vhodné hráčske talenty na boľavé posty svojich kolektívov je čas krátky. Aký bol z hľadiska samotnej prípravy ukážu až majstrovské zápasy a ich výsledky. Nechajme po dnes končiacom sa prvom augustovom víkende hovoriť samotných trénerov.

Dušan Tóth, tréner U19, ktorý sa zaslúžil pred dvoma rokmi na lavičke „A“ mužstva o postup MFK Dukla medzi slovenských druholigistov a v júni toho roku vo funkcii hlavného trénera pripravil svoje družstvo víťazne na nezmyselnú dorasteneckú baráž.

„Náš kolektív pre náročné zápasy I. dorasteneckej ligy budujeme za pochodu. Včera sme odohrali predposledný prípravný zápas pred vstupom do majstrovskej súťaže s kvalitným dorasteneckým kolektívom Košíc, ktorému ušlo barážové účinkovanie o postup do najvyššej celoslovenskej dorasteneckej súťaže o vlások. Aj včera zverenci Rudolfa Urbana ukázali kvalitnú, konštruktívnu hru, v ktorej sme zvíťazili najtesnejším rozdielom 1:0, keď náš gól dal obranca Giertl po krížnej strele.

Bol to zápas, ktorý ukázal prednosti, ale i zápory, s ktorými ideme do súťaže. Máme v kolektíve hráčov, ktorí sa isto výkonmi v súťaži nestratia, tvoríme kolektív, aby sme neboli v I. dorasteneckej lige fackovacím panákom. Už len pre dorastenecké tradície pod logom Dukly sa to nepatrí. Samozrejme, že tento mladý kolektív tvoríme za iných futbalovo – sociálnych a spoločenských podmienok, ale na druhej strane sa budeme snažiť obstáť čestne a statočne medzi dorasteneckými baštami Slovenskej republiky – Slovanom Bratislava, Nitrou, Trnavou, Žilinou, Dunajskou Stredou i ďalšími, kde dostal futbal mladých hráčsku, trénerskú, funkcionársku i divácku podporu. 

Je dobré, že aj náš klub má štatút futbalovej akadémie, preto sa patrí robiť pre nášho futbalového priaznivca, ktorý sa k logu Dukla neodvrátil v mnohých častiach Slovenskej republiky, kvalitný futbal už na úrovni práce s mládežou. Aj tohoročný turnaj O pohár SNP nám ukázal, že Dukla a futbal Banskej Bystrici s ňou spojený má stále dobrý zvuk a rešpekt aj v susednej Českej republike, ba i podaktorých oblastiach vyspelej Európy. Možno, len my to tak do dôsledkov neanalyzujeme v súvislostiach našich životov. Tak Karviná ako i Zlín, rovnako kluby z našej prípravy, mám na mysli Podbrezovú, Košice, FK Pohronie, Zlaté Moravce či Ružomberok, ale i ďalšie nám to potvrdzujú pri našich stretnutiach.

Generálku na samotnú ligu, ktorú odštartujeme v polovici augusta so Slovanom Bratislava na jeho pôde, budeme mať v blížiacom sa týždni proti prvoligovému Ružomberku. Tam by som už spolu s asistentom Matúšom Holécym aj verejne priblížil zúžený káder, v ktorom sme skúšali takmer 30 adeptov na prvoligový dorastenecký dres v našej vekovej kategórii. Viem dobre, ako ťažko je vychovávať mladých chlapcov pre ligové dresy seniorských mužstiev o čo sa všemožne budem snažiť. Mať v kolektíve hráčov, ktorí si vážia klubový dres MFK Dukla je úžasná devíza, ale minulosť ukázala ako dôležitá je pre takú výchovu systémová práca na mnohých stupňoch našich klubových činností.“

Viacerí chlapci z kategórie U17 už proti terajším prvoligistom hrali. Pravda, vtedy to bolo ešte v kategórii žiakov. Dokumentuje to aj záber zo súboja žiackej ligy medzi MFK Dukla a FK Poprad, ktorý odohrali vtedy ako 15 roční chlapci na ihrisku v banskobystrickej Radvani. Domáci kolektív aj vtedy viedol s kapitánskou páskou nesporný talent banskobystrickej futbalovej školy Patrik Reptiš, ktorého vidíme v súboji o loptu, ktorú má pod svojou kontrolou. Verme, tak tomu bude aj v jesenných súbojoch o prvoligové body. 
Foto: Samo Telúch

Tréner U17 Ľubomír Faktor, ktorý stále hľadá tiež optimálnu súpisku pre nastávajúce prvoligové súboje v tejto vekovej kategórii po predposlednom prípravnom stretnutí v Zlatých Moravciach s tamojším kolektívom dorastencov U19, teda o 2 roky starších, ktorému MFK Dukla podľahla 0:6 po polčase 0:5 pre elektronické i tlačené média okrem iného povedal: 

„Ešte náš čaká jedno prípravné stretnutie s prvoligovými dorastencami Ružomberka. V prvom polčase sme s kolegom Jánom Oravcom stále skúšali na mnohých postoch chlapcov v rôznych herných pozíciách, základ družstva, ktorý bude tvoriť hernú kostru, dostal príležitosť po zmene strán. V tom prvom polčase sme z neho poslali do hry len troch- štyroch hráčov. Bolo to vidieť, aj na poste brankára dostal príležitosť talentovaný chlapec z nižšej vekovej kategórie. Po zmene strán sme však hrali veľmi dobre a naše herné vystúpenie v tejto časti zápasu už znieslo naše prvoligové herné predstavy.

Samozrejme, že aj tento zápas nám a najmä chlapcom samotným ukázal kde musíme koncentrovať naše úsilie, aby sa chlapci stále individuálne zlepšovali. Od tých, ktorí budú MFK Dukla reprezentovať očakávame kvalitný herný prístup, ale aj ich každodenný prístup k futbalu, klubu, spôsobom našej prezentácie. Sedemnásťročný chlapec, ktorý to s futbalom myslí vážne, to musí prejavovať a pretavovať svojim každodenným konaním. Vieme i to a všímame si, že budeme oveľa viac aj pod drobnohľadom komunikácie prostredníctvom médií, teda v previazaní na odbornú a laickú časť futbalového diania.“

Čo k tomu dodať? Hlavní tréneri samotní, ktorí ako aktívni hráči prešli náročným futbalovým vývinom cez zisky titulov majstrov republiky prostredníctvom viacerých vekových kategórií, boli reprezentantmi svojej krajiny v rôznych vekových kategóriách, hrali kvalitné zápasy prestížnej Ligy majstrov načrtli svoje predstavy o spôsoboch práce, za ktorú nesú zodpovednosť. Dostali dôveru vedenia klubu, verejne stručne analyzovali íverovite os, po ktorej chcú futbalovo - trénersko – pedagogicky viesť svoje kolektívy. Verme, úspešne. Pre samotných mladých futbalistov, svoj klub MFK Dukla na ktorý sú obaja právom hrdí, ale i štátnu reprezentáciu.


Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Ohlasy po zápase s Liptovským Mikulášom

Čítať viac
A tím

Na Záhorí zaťažkávajúca skúška

Čítať viac
A tím

Prvý duel so Senicou nám nevyšiel, inkasovali sme lacné góly, proti bol aj VAR

Čítať viac
A tím

Dukla na jar vo Fortuna lige stále bez prehry

Čítať viac
A tím

Silnej Dunajskej Strede sme po dobrom výkone podľahli

Čítať viac
Dorast

Starší dorastenci MFK Dukla U 19 vyhrali aj v Nitre

Čítať viac