• V generálke na ligu sme doma hladko zdolali Námestovo
A tím / MFK Dukla (PR) / 19.02.2022

V generálke na ligu sme doma hladko zdolali Námestovo

Futbalisti banskobystrickej Dukly v poslednom prípravnom zápase pred jarnou časťou aktuálnej sezóny 2021/2022 vyhrali v areáli na Štiavničkách na domácej umelej tráve s nováčikom druhej ligy MŠK Námestovo 5:2. Celý zápas na ihrisku dominovali, vytvorili si viacero šancí, škoda len dvoch chýb v obrane, po ktorých súper zbytočne skóroval.

Prvý polčas bol pod umelým osvetlením za neustáleho dažďa. Do prvej príležitosti sa naša Dukla dostala v trinástej minúte, keď spoza šestnástky mieril nad brvno Migaľa. Najväčšiu možnosť mal o štyri minúty neskôr Franko. Náš útočník na skúške sa uvoľnil na pravej strane šestnástky a pálil do žrde. O pár sekúnd na to zakončoval hlavou, ale brankár Greššák bol proti. Hosťom vyšiel v 24. minúte brejk, až v trojici sa rútili dopredu v prečíslení, gólman Hruška fauloval Mesiara v pokutovom území v čistej šanci, takže nasledovala penalta, ktorú premenil bezpečne Farský0:1. Naši futbalisti pokračovali v nátlakovej hre a zaslúžene vyrovnali v 28. minúte. Z priameho kopu z asi 20 metrov zasadil loptu k žrdi pekným spôsobom Ľubomír Willwéber1:1. Následne to skúšali dobrými strelami spoza veľkého vápna Migaľa a Jurčišin, žiaľ neuspeli, no čo sa nepodarilo im, podarilo sa v 41. minúte Martinovi Slaninkovi. Dostala sa k nemu odrazená lopta a z voleja ju po zemi poslal medzi žrde nekompromisným spôsobom z vyše dvadsiatich metrov – 2:1.

Slaninka to skúšal bezprostredne aj po zmene strán. Tentoraz obaľovačkou, no iba do priestoru, kde bol už druhý brankár Námestova. Po prestriedaní dážď utíchol a dokázali sme zvýšiť na 3:1. Prsty mal v tom znovu Slaninka, bol aktívny a Jaššom na kraji šestnástky faulovaný, pískala sa teda jasná penalta a tú premenil rutinérsky striedajúci David Depetris . Dukla neustále útočila, naši hráči predvádzali pekné futbalové akcie, viaceré z nich ťahal po pravej strane Mazan a v 67. minúte poradne natiahol brankára, k dorážke sa Depetris nedostal, Jaššo mu v tom zamedzil. Nepoľavovali sme však a v 73. minúte sa tak dočkali štvrtého gólu. Po akcii a prihrávke spomínaného Mazana sa na ľavej strane presadil voľný Timotej Záhumenský, keď nekompromisne poslal loptu pod brvno – 4:1. A minútu pred koncom sme napokon pridali aj piaty zásah. Znovu po parádnej robote Mazana na pravej strane, z jeho prihrávky tentoraz ťažil David Depetris vo vnútri pokutového územia, pohodlne upravoval na 5:1. Škoda poslednej minúty, kedy hostia predviedli vpredu ojedinelú, no utešenú akciu, na jej konci bol presný Biricz5:2. Hneď po tomto góle zaznel konečný hvizd z rozhodcovskej píšťalky.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Námestovo 5:2 (2:1)

Góly: 28. Willwéber, 41. Slaninka, 61. a 89. Depetris (prvý z 11m), 73. Záhumenský, - 24. Farský z 11m, 90. Biricz. Rozhodoval: Kolofík. Hralo sa: UT Štiavničky.

Zostava MFK Dukla:

Hruška (57. Nôta) – Migaľa, Pišoja, Prikryl, Slaninka – B. Ľupták (79. Vajda), Uhrinčať (46. Mazan) – Jurčišin (57. Hanes), Willwéber, Záhumenský (79. Kojnok) – Franko (57. Depetris)

Vyjadrenie po zápase:

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Myslím si, že po prvých pätnástich minútach to bol z našej strany dobrý výkon. Vyhrali sme 5:2, splnili sme teda cieľ, chceli sme vyhrať, ale tie dva inkasované góly, to si nemôžeme dovoliť. Bez ohľadu na to, či ide o prípravný zápas, generálku alebo majstrovský zápas. Žiaľ žijeme v dobe, v ktorej musíte počítať so všetkým. Dúfam, že chlapci, ktorí teraz prekonali omikron, sa čím skôr dostanú do formy. Verím, že už budeme všetci plne zdraví a na sto percent pripravení. Či sa tak stane, to ukáže až liga.“

Nášho kouča sme sa spýtali aj na absenciu kapitána Roba Polievku, ktorý mal zranený malíček: „Robo má za sebou úspešný kontrolný röntgen, ale lekár mu odporučil ešte voľno. Robo by však rád hral a naplno trénoval i cez bolesť. Neviem, či ho budem musieť brzdiť, je totiž dobré, že chce hrať futbal, takže uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Malíček je však v poriadku.“

Martin Slaninka, strelec nášho druhého gólu, tretí vyrobil po faule na neho v pokutovom území: „Zápas bol plne v našej réžii. Možno tých prvých dvadsať minút nebolo dobrých, ale postupne sme sa dostali do tempa, vytvorili si veľa šancí a dali aj zopár gólov. Naše víťazstvo je zaslúžené. Čo sa týka môjho gólu, videl som, že lopta prepadla, bola odrazená na šestnástke, chcel som dať halfvolej, hneď prvá myšlienka bola taká a trafil som to dobre, takže som za to rád. Zimná príprava podľa mňa splnila svoj účel. Pripravení sme dobre, až na niektoré zranenia, ale to dobehneme za ten týždeň. Uvidíme ako to vyjde, avšak ja si myslím, že sme dobre pripravení na jarnú časť sezóny.“

Najbližšie odohrá naša Dukla už prvý jarný ligový zápas. V piatok 25. februára sa o 18.00 hodine predstaví v derby na pôde Podbrezovej, ktorá je v tabuľke na prvom mieste iba o skóre pred nami.