Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Z pôdy vicemajstrovského Ružomberka si odvážame cenný bod
A tím / MFK Dukla (PR) / 22.10.2022

Z pôdy vicemajstrovského Ružomberka si odvážame cenný bod

Radosť po našom góle v Ružomberku (Foto: A. Almáši)

Radosť po našom góle v Ružomberku (Foto: A. Almáši)

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 15. kole Fortuna ligy bodovali na pôde vicemajstrovského Ružomberka v ´derby zápase cez kopec´ po remíze 1:1. Vedenia sa ujal súper po našej chybe už s pribúdajúcim záverom duelu, no naši hráči zdvihli hlavy nahor a o tri minúty odpovedali vyrovnávajúcim zásahom Michala Faška. V tabuľke sa Duklička posunula na šiestu priečku.

Na Liptove sa hralo za daždivého počasia a prvú strelu mali domáci futbalisti, keď v tretej minúte Bobček vystrelil spoza šestnástky, avšak iba do stredu bránky, takže Hruška si s touto situáciou poradil. Iniciatívnejší boli naši hráči, ktorí často vyhrávali osobné súboje a dostali sa napokon i do šancí. Najprv Polievka, ktorého strelu zblízka bravúrne vyrazil gólman Krajčírik. Potom centrovanú loptu zakončoval Rymarenko spoza veľkého vápna a iba tesne minul horný roh bránky. V 23. minúte po dobiedzaní Franka sa pokúsil Polievka prelobovať vybehnutého Krajčírika, ale chýbalo o niečo viac presnosti. Na opačnej strane sa ocitol vo veľkej príležitosti Luterán. Zakončoval spoza pokutového územia, tečovaná lopta išla do protipohybu brankára Hrušku, ktorý však stihol ešte zareagovať a podržať náš tím. Pred polhodinou sa dostal do ďalšej šance Polievka, ale strieľal vedľa bránky z dobrej pozície. Následne tempo hry opadlo, až v závere polčasu sa o slovo prihlásili Ružomberčania. Strely Regáliho a Chriena obrana Dukly perfektne zblokovala. Následne dlhšie prebiehalo ošetrovanie nášho Migaľu, keď mu nohu pristúpil Chrien. V nadstavenom čase sa zrodila azda najväčšia šanca domácich v prvom dejstve, keď po bystrickej chybe bol v šestnástke voľný Tučný, pričom dobre vypálil a Hruška musel opäť vytiahnuť svoje umenie, loptu vyrazil.

Na začiatku druhého polčasu zahrával Ružomberok priamy kop z 25 metrov a Maslo mieril do horného rohu bránky, kde zasiahol skvele Hruška. Viac boli na lopte futbalisti Dukly, dobre kombinovali, ale ťažko sa dostávali do gólových možností. V 60. minúte po rohu Faška sa odvrátená lopta dostala k Ľuptákovi, ktorý vyslal z asi dvadsiatich metrov ´delovku´ a lopta preletela okolo ´šibenice´. Na opačnej strane sa snažil zaskočiť nášho gólmana šikovnou strelou spoza kraja šestnástky na bližšiu žrď Tučný. V 69. minúte sa do zakončenia v šestnástke dostával Rymarenko, ale jedného z Liptákov neprepálil. A tak predsa len išli do vedenia domáci futbalisti. Willwéber nešťastne zahral v 78. minúte autové vhadzovanie, súper ho prečítal, Lichý poslal dlhú loptu dopredu cez štyroch našich hráčov na Gereca, ten si loptu ešte potiahol, vylepšil si pozíciu a voľný v šestnástke nedal Hruškovi žiadnu šancu – 1:0. Tento moment Duklistov nepoložil a rýchlo odpovedali. O tri minúty vyrovnal na 1:1 nekompromisne z rohu päťky Michal Faško k vzdialenejšej žrdi, keď ťažil z centra Slávika a dobrej práci Depetrisa pred bránkou. Liptáci mohli ísť ešte raz do vedenia v zápase, o dve minúty po našom góle, pretože po ľavom krídel predviedol rýchly prechod Regáli, výborne prihral Gerecovi, no ten z hranice päťky trestuhodne prepálil bránku. My sme si vypracovali po dvoch rohových kopov nepríjemné závary pred Krajčírikovou svätyňou, ktoré ukončila nepresná strela Richtárecha už z väčšej vzdialenosti. Na druhej strane to ešte v 89. minúte skúšal z 15 metrov Regáli, ale tečovaná lopta i zásluhou Migaľu putovala vedľa žrdí. V nadstavenom čase sa už nič nestalo a tak si z pôdy vlaňajšieho vicemajstra odnášame cenný bod. Držanie lopty bolo jednoznačne na našej strane v percentuálnom pomere 69:31! Vyhrali sme aj na rohové kopy v pomere 6:2.  

Pekným momentom sa prezentovali v 73. minúte aj fanúšikova Banskej Bystrice vo svojom sektore. Ukázali choreografiu so svojím klubovým logom, rokom založenia 1965, doplnenými o biele a červené pásy po krajoch. Ich fandenie na štadióne bolo počas celého zápasu počuť.

Fakty o zápase:            

MFK Ružomberok – MFK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:0)

Góly: 78. Gerec – 81. Faško. Rozhodovali: Ziemba – Roszbeck, Halíček. ŽK: Lichý – Ľupták, Slávik, Š. Rusnák (asistent trénera), Migaľa, Richtárech . Diváci: 1235.

Zostavy a striedania:

Ružomberok: Krajčírik – Morong, J. Maslo, Mojžiš, Madleňák – Zsigmund (82. Halabrín), Chrien (63. Lichý), Luterán – Tučný (82. Macejko), Bobček (63. Gerec), Regáli.

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber – B. Ľupták (89. Pišoja), Richtárech – Slávik (89. Gašparovič), Faško, Rymarenko (69. Hanes) – Polievka (90+1 Jackuliak), Franko (69. Depetris)

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Dukly: Na ťažkom teréne sme videli celkom zaujímavý zápas. Tak jedno ako aj druhé mužstvo malo šance. Prvých dvadsať minút sme celkom dobre kombinovali na tom teréne, mali sme asi jednu dobrú príležitosť. No potom sme vyprodukovali ľahké straty a Ružomberok začal byť lepším tímom. V druhom polčase to bolo z jednej strany na druhú. Bol to otvorený zápas. Jedno i druhé mužstvo mohlo vyhrať. Ten bod na oboch stranách asi viac sedí tomuto zápasu. Pre nás je to zisk veľmi cenného bodu na pôde ťažkého súpera, tento bod je dôležitý a ideme ďalej.“

Michal Faško, strelec nášho gólu: „Najmä prvých dvadsať minút bolo dobrých z našej strany, škoda Robovej Polievkovej nevyužitej šance na dvakrát. Musíme byť skromný a pokorný, bodík z Ružomberka je dobrý. Čo sa týka tlmenej radosti po mojom strelenom góle, tak je to z dôvodu, že tu poznám tu veľa ľudí. Hral som tu dva roky. Nechcel som sa nejako jašiť a oslavovať gól, prišlo mi to také hlúpe. Ja si vážim ružomberský klub, dostal som z neho do zahraničia. Pri tej mojej gólovej situácii a mojom voleji som zavrel oči a chvalabohu, že lopta nešla na hypermarket Tesco za bránkou (smiech). Som za to rád. Celkovo išlo o kvalitné derby, len škoda počasia, mohlo prísť viac ľudí. Naši fanúšikovia boli opäť skvelí, prišli za nami. Je to dobré, neprehrali sme v derby. Vzhľadom na Gerecovu šancu v závere, že mohol pridať druhý gól, si myslím, že remíza je napokon spravodlivá. My sme pokorní. Vážime si tento bodík na ťažkom teréne.“

Adrián Slávik, krajný pravý hráč našej Dukly: „Čo sa týka našej gólovej situácie na 1:1, dostal som loptu do kraja. Mal som veľa priestoru, tak som sa pozrel do šestnástky a videl som, že tam David Depetris nabiehal. Môj center mal smerovať na neho, ale nakoniec sa to odrazilo k Mišovi Faškovi, ktorý dal pekný gól. Som rád, že to tak dopadlo. Pred zápasom sme si povedali, že ideme vyhrať, ale keď hodnotíme priebeh duelu, tak šance boli na oboch stranách. Bol aj ťažký terén, takže berieme i bod. Myslím si, že remíza svedčí tomuto zápasu.“

Peter Struhár, tréner Ružomberka: „V prvom polčase sme chceli na súpera v útočnej zóne vytvárať tlak, boli tam situácie, v ktorých sme vedeli získať loptu. Trošku nám chýbala kvalita v ofenzíve. Mali sme tam zlé prihrávky, netlačili sme sa do pokutového územia, chýbali mi tam centre, neboli sme v šestnástke v dostatočnom počte. Mali sme strely spoza nej, ale Hruška tam jednu gólovú veľmi dobre chytil. Musím pochváliť aj Banskobystričanov, vyslali do prestávky dve strely, ktoré musel dobrými zákrokmi zneškodniť Krajčírik. V druhom polčase sme chceli stupňovať tlak, boli sme v tomto dejstve o niečo lepším mužstvom. Dôsledkom toho bol náš gól. Nemali by sme však inkasovať hneď vzápätí vyrovnávajúci zásah do vlastnej siete. Pramenil z takej nešťastnej situácie. Škoda ešte nevyužitej stopercentnej šanci po akcii striedajúcich hráčov Lichého a Gereca. Chcel som, aby práve lavička mohla rozhodnúť zápas, preto títo hráči nešli skôr do hry. Myslím si, že o tú jednu šancu sme boli bližšie k víťazstvu.“

PROGRAM:

Najbližší ligový zápas odohráme v nedeľu 30. októbra18.00 hodine doma na banskobystrických Štiavničkách, keď hostíme DAC 1904 Dunajská Streda. Zvýhodnené a zľavnené vstupenky si môžete na tento duel zakúpiť už teraz TU!  

Poradie:

1. Slovan 32b*, 2. Trnava 28b, 3. D. Streda 23b**, 4. Podbrezová 23b*, 5. Ružomberok 22b*, 6. DUKLA 20b, 7. Žilina 19b, 8. Trenčín 18b, 9. Michalovce 17b, 10. Z. Moravce 14b*, 11. Skalica 12b, 12. L. Mikuláš 8b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** - mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

Ostatné výsledky:

L. Mikuláš – Z. Moravce 1:2, Michalovce – Trenčín 2:0, Žilina – Trnava 1:2, Skalica – Slovan 1:4.

FOTOGALÉRIA (Alexander Almáši):